SME
Utorok, 21. september, 2021 | Meniny má MatúšKrížovkyKrížovky
INZERCIA

Vzdelávacie centrum Zaježová – miesto, kde človek vníma srdcom

Envirovýchovné programy, permakultúrne kurzy, remeselné a umelecké víkendovky, vzdelávacie semináre pre učiteľov, ale aj samosprávy. To všetko môžu zažiť návštevníci Vzdelávacieho centra Zaježová.

Envirovýchovné zážitkové programy pre školy, permakultúrne kurzy, remeselné a umelecké víkendovky, vzdelávacie semináre pre učiteľov, ale aj samosprávy. To všetko môžu v najbližšej dobe zažiť návštevníci Vzdelávacieho centra v Zaježová.

V zhone všedného života zabúdame na to, čo vedie k skutočnému šťastnému životu, že zdroje toho všetkého máme hlboko sami v sebe. Centrum environmentálnej a etickej výchovy Živica spolu s Pospolitosťou pre harmonický život preto vytvorili priestor, kde ľudia môžu zažiť iný rozmer života uprostred prírody - Vzdelávacie centrum Zaježová, miesto, kde sa spomaľuje čas a človek vníma srdcom.

Vzdelávacie centrum Zaježová sa nachádza v prírodnom prostredí zaježovských lazov blízko Zvolena. Vzniklo v roku 2009 s cieľom vytvoriť priestor pre kvalitné podujatia zamerané na holistickú výchovu a vzdelávanie, ako aj pre relaxačné a oddychové pobyty. Tie majú za cieľ nielen zrelaxovať telo a myseľ, ale aj naučiť praktickým zručnostiam, novým pohľadom, či ako načúvať prírode. Ročne sa tu koná takmer sto akcií, počas ktorých centrum navštívi 3 500 ľudí rôzneho veku a životného štýlu.

„Pôvodnú gazdovskú usadlosť sme premenili na modernú stavbu v pôvodnom duchu s pomocou firiem, nadácií, miestnych majstrov a dobrovoľníkov. Pri rekonštrukcii bol z veľkej miery použitý prírodný stavebný materiál ako drevo, slamené balíky, hlina a izolácie z recyklovaných papierových vločiek, či drevovláknitých dosiek. Interiér tvoria hrejivé hlinené omietky, mozaiky z odpadového materiálu a iné umelecké doplnky, ktoré vytvárajú neopakovateľnú atmosféru centra,“ popisuje environmentálnu stránku centra jeho manažér Radoslav Plánička.

K „zelenšej“ prevádzke centra prispieva aj získavanie elektrickej energie a teplej vody za pomoci slnka. Odpadovú vodu čistí biologická čistiareň, snažia sa o minimalizáciu odpadu a vzniknutý poctivo separujú.

V centre možno vidieť a zažiť nielen to, ako sa dá ekologickejšie bývať, ale aj prirodzenejšie žiť. Na ponúkaných kurzoch sa dá priučiť prírodnému staviteľstvu, tradičným remeslám, zdravému životnému štýlu, využívaniu byliniek, či permakultúre. Organizujú sa tu aj semináre zamerané na osobný rozvoj a hlbší kontakt so sebou cez meditácie, tanec, hudbu a trávenie času v prírode. Samozrejmosťou sú tiež kurzy pre učiteľov a žiakov vychádzajúce z holistickej výchovy, ktoré sú robené formou zážitkovej pedagogiky.

„Vzdelávacie centrum Zaježová je však k dispozícii aj pre akcie verejnosti, či iných organizácií – školy sem môžu prísť na školský výlet, mimovládne organizácie zorganizovať svoje akcie, firmy svoje porady, či teambuilding a rodičia s deťmi zase letné tábory a pod.,“ objasňuje Juraj Hipš riaditeľ Centra environmentálnej a etickej výchovy Živica a zároveň jeden zo zakladateľov centra.

Centrum poskytuje ubytovanie pre 35 ľudí v 13 izbách, seminárnu miestnosť, jedáleň, vonkajšiu letnú terasu a knižnicu so študovňou. V areáli nájdete lanové dráhy, ohnisko, indiánsku saunu, permakultúrnu záhradu a okolie tvorí nezabudnuteľná krajina Zaježovej. V blízkosti centra je tiež meditačné ústranie - malý domček pre veľkú prácu v našom vnútri.

K príjemnej domácej atmosfére vzdelávacieho centra prispieva aj labužnícka vegetariánska kuchyňa „Čarovar“. Pekné chvíle môžu účastníci stráviť aj v štýlovej čajovni pri čaji z miestnych byliniek alebo fair trade káve.

„Čo ešte v našom centre nájdete, je už aj na vás. Mnohí tu našli sami seba, tak to skúste aj vy a príďte si centrum zažiť na vlastnej koži. Vytvárame toto miesto pre vás, srdcom a nadšením,“ dodáva na záver Juraj Hipš.

Viac informácií: Radoslav Plánička, manažér Vzdelávacieho centra Zaježová, mobil: 0915 331 949, e-mail: planicka@zivica.sk. Informácie o centre a fotografie nájdete na www.zivica.sk/zajezova

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Už v sobotu 25. septembra si pripomenieme Svetový deň lekárnikov.


2 h

Pomáhať dobrej veci prináša svoje ovocie a niekedy aj tekuté zlato!


6 h

Niektorí sa možno nevedia vzdať milovaného auta, ale výmenou starého vykurovania môžeme veľa ovplyvniť.


6 h
Skryť Zatvoriť reklamu