INZERCIA

Architekt radí

Ako rekonštruovať a nezblázniť sa pri tom? Ako vkusne, esteticky, funkčne a prakticky zariadiť starý, novo zakúpený byt, alebo si obnoviť Váš vlastný, ktorý už dlho čaká na zmenu?

Ako rekonštruovať a nezblázniť sa pri tom? Ako vkusne, esteticky, funkčne a prakticky zariadiť starý, novo zakúpený byt, alebo si obnoviť Váš vlastný, ktorý už dlho čaká na zmenu? Ako technicky zabezpečiť fungovanie a ergonómiu interiéru a vytvoriť si tak harmonický domov?

Pustili ste sa do rekonštrukcie bytu, všetko je hore nohami, máte dosť prachu, hluku, neschopných robotníkov, pri ktorých trávite hodiny drahocenného času a aj tak nie je všetko ako ste si predstavovali? Preplatili ste nekvalitnú, zbytočne časovo náročnú rekonštrukciu a teraz znechutene pozeráte na nedostatky a najradšej by ste kadečo ešte prerobili, ale váš finančný rozpočet je už dávno prečerpaný? Priestory sú nefunkčné, elektroinštalácie a osvetlenie nepraktické, chýbajú úložné priestory... Kde sa stala chyba?

architekt radí

Investičný zámer  - dôležitá prvotná fáza pri rekonštrukcii

Pred každou rekonštrukciou je potrebné sa dôkladne pripraviť. Okrem rozvrhnutia finančných prostriedkov je v prvom rade dôležité dať si vypracovať navrh bytu, projekt interiéru, stavebné riešenia, dispozičné riešenia a 3D vizualizácie priestoru (v dnešnej dobe bežná prax), kde môžete dopodrobna zapracovať všetky svoje predstavy ako farebnosť interiéru, rozloženie a tvar nábytku a celkový kontext priestorov. Takto si najlepšie viete vizuálne overiť a predstaviť si, či sa výsledný efekt bude podobať vášmu vysnívanému bytu a bude spĺňať všetky požadované kritéria.

Funkčnosť, praktickosť, komfort, kvalita, harmónia, nápadité a invenčné nadčasové riešenia sú benefity, ktoré prinesie návrh rekonštrukcie bytu pod vedením bytového architekta alebo interiérového dizajnéra, ktorý na základe komunikácie s klientom, vyformuje filozofiu riešenia bytu „na mieru“ pre každého klienta.

architekt radí

Projekt - návrh

Byt funguje ako celistvý organizmus, jeho jednotlivé priestory by mali spolu vytvárať jeden kompaktný, harmonický celok, domov, vlastný svet, vyjadrujúci vlastnú osobnosť, v ktorom bude zreteľne cítiť a vidieť vzťah človek – priestor.

Pri navrhovaní rekonštrukcie treba logicky usporiadať jednotlivé priestory a ich nadväznosti. Od vstupných priestorov (zádveria) by mala byť nadväznosť na hlavné denné časti bytu (obývacia izba s kuchyňou) a následne plynulý prechod do nočnej časti (spálne a izieb). Praktické zónovanie bytu zabezpečí maximálne využitie priestoru a ľahkú udržiavateľnosť, vyhne sa nelogickým, nepekným a zbytočným uskočeniam a nepríjemným rohom, smerujúcim k  predraženiu prác pri realizácii. Oživenie priestorov treba prenechať estetickým stavebným detailom, ktoré zabezpečia originalitu priestorov (otvory, niky, atď.), a osobitý dizajn bytu. Dôležité je zabezpečiť funkčnosť dispozičného riešenia, a ergonómiu, pretože ako inde, aj tu platí : „v jednoduchosti je krása“.

architekt radí

Farba a materiál

V zmysle tohto hesla treba pristúpiť aj k materiálovému, farebnému a tvarovému riešeniu interiéru. Jednoduchosť v kontraste s oživujúcim prvkom -  dominantou, záujmovým bodom, ktorý by mal vychádzať z prevádzkových vzťahov. Na prvý pohlaď pritiahne pri vstupe do priestoru pozornosť každého a spraví ho neopakovateľným. Každoročne do módy prichádzajú nové trendy a farby interiérového dizajnu, ktoré sú nám beznátlakovo podsúvane z časopisov a relácií a my po nich zatúžime v snahe prispôsobiť sa módnej vlne. Tu si treba uvedomiť, že výber farieb nás bude dlhodobo ovplyvňovať, naše emócie, nálady a preto treba zvážiť výber farieb skôr, ako začneme krvopotne premýšľať nad tým, ako premaľovať krikľavo červenú stenu. Dobrým kompromisom sú farebné doplnky, ktoré sa dajú vymeniť kedykoľvek a bez námahy. Väčšinou malý priestor bytu vhodne oživia farebné zariaďovacie predmety a doplnky, ktoré sa budú vynímať na monotónnom pozadí stien. V dennej časti bytu, v priestoroch obývacej izby a kuchyne, podnietia živosť a kreativitu, naopak v nočnej časti bytu (spálni) harmonickými prvkami a farbami navodíte pokojnú atmosféru pre dobrý spánok. Dôležitá je nielen farba povrchov, ale aj vhodný povrchový materiál, ktorý v nás vyvoláva rôzne pocity – hrejivý pocit dreva, elegantný prírodný  kameň, či na pohľad zaujímavý povrch tapety či 3D omietky. Na štruktúru a farbu každého materiálu má vplyv svetlo a tieň, ktoré tvoria silnejšie kontrasty, rozžiaria farby a vytvárajú atmosféru. Farbu, intenzitu a typ osvetlenia volíme do  jednotlivých priestoroch podľa ich využitia a funkčnosti, aby sme dosiahli želaný efekt pri každodenných činnostiach.

porovnanie-r113.jpg

Realizácia

Po dôkladnom naplánovaní všetkých detailov môžeme pristúpiť k samotnej realizácii. Tu sa spravidla začnú kopiť problémy schované v umakartových jadrách, či pod starým linoleom alebo nevysvetliteľné praskliny na stene a strope. V tejto fáze je dôležité, aby si zastal svoju úlohu architekt a od „papierového“ projektu pristúpil k nájdeniu vhodného riešenia priamo na stavbe, vyriešil problémy a dohliadol na dodržanie postupov pri prácach tak, aby sa dosiahol požadovaný výsledok bez ustupovania od pôvodného návrhu interiéru.

Ing. arch. Martin Ondrašovič

D.O.M. s.r.o.  
Design by Ondrašovič Martin
Interiérové štúdio
+421 908 323 920
martin@dom-ondrasovic.sk
www.dom-ondrasovic.sk

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2 milióny čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

Najčítanejšie správy na SME


Najčítanejšie správy na SME


Neprehliadnite tiež

Tlačové správy

Poslanec Borguľa žiada konečné odstránenie plota

M.Borguľa dnes poslal starostovi Starého Mesta výzvu, v ktorej ho žiada o konečné odstránenie oplotenia spred americkej ambasády.

Tlačové správy

AquaCity Poprad is a grand centre of wellness

Relaxation awaits in our 13 outdoor and indoor pools. The principles of fire and water will lead you through the world.

Tlačové správy

Events in Hotel Devin - Exclusive premises and modern equipment

Hotel Devín is a popular venue for business meetings, family celebrations and informal get-togethers.

Tlačové správy

Expert odporúča: Šesť rád, ako si ochrániť domácu sieť

Ľudí trápi bezpečnosť chladničiek, zabúdajú však na svoj router.