INZERCIA

Prvé CIP Dohody o záruke na Slovensku

Európsky investičný fond (EIF) a Československá obchodná banka (ČSOB) podpísali dve CIP Zmluvy o záruke v rámci programov Úverových záruk a Záruk mikroúverov na podporu malých a stredných podnikov.


Európsky investičný fond (EIF) a Československá obchodná banka (ČSOB) podpísali dve CIP Zmluvy o záruke v rámci programov Úverových záruk a Záruk mikroúverov na podporu malých a stredných podnikov (MSP) na Slovensku.

Vďaka týmto dohodám v rámci Programu Európskej únie pre konkurencieschopnosť a inováciu (CIP) môžu živnostníci, malé a stredné podniky na Slovensku odteraz získať ľahší prístup k financiám, rovnako budú môcť ťažiť z nových úverových produktov a znížených požiadaviek na zabezpečenie pri úverovaní.

Obe CIP Zmluvy o záruke v rámci programov Úverových záruk a Záruk mikroúverov umožnia ČSOB podstatne zvýšiť svoje objemy poskytnutých úverov pre živnostníkov a tiež pre malé a stredné podniky na Slovensku. Zároveň možnosti vyplývajúce zo Zmluvy výrazne prispejú k vytvoreniu nového portfólia úverov v hodnote až 140 miliónov € v priebehu nasledujúcich troch rokov. Zo spolupráce medzi ČSOB a EIF tak bude môcť potenciálne benefitovať približne 6 000 slovenských živnostníkov, malých a stredných podnikov.

Gunnar Mai, vedúci CIP záručného mechanizmu pre MSP z EIF: "Som rád, že sme podpísali naše prvé zmluvy v rámci programu CIP na Slovensku s ČSOB, budú z nej mať prospech slovenskí živnostníci, malé a stredné podniky. Vďaka operáciám v rámci tohto programu budú môcť podnikatelia na Slovensku využiť pomoc pre rozvoj svojho podnikania. ČSOB si tým zároveň môže zvýšiť objemy úverov.“

Daniel Kollár, generálny riaditeľ a predseda predstavenstva ČSOB: "Sme veľmi hrdí na to, že ako prvá banka na Slovensku začíname takúto spoluprácu s Európskym investičným fondom. Jej cieľom je podporiť jeden z najdôležitejších pilierov našej ekonomiky – živnostníkov, malé a stredné podniky. Vďaka programu CIP budeme môcť ďalej posilňovať rozvoj tohto segmentu, a to aj počas neľahkého ekonomického obdobia.“

O Európskom investičnom fonde (EIF)
Hlavným poslaním EIF je podporovať európske malé a stredné podniky (MSP) tým, že im umožní lepší prístup k financiám. EIF navrhuje a vyvíja rizikový kapitál, ako aj nástroje garancií, ktoré sú špecificky určené tomuto segmentu trhu. V tejto úlohe EIF podporuje ciele EÚ na podporu inovácií, výskumu a vývoja, podnikania, rastu a zamestnanosti. Celkové čisté záväzky EIF voči súkromným kapitálovým fondom predstavovali vyše 6,5 mld. € na konci roka 2012. S investíciami do viac ako 400 fondov je EIF vedúcim hráčom v európskom priestore, vzhľadom na rozsah svojich investícií, a to najmä v hightech a začínajúcich segmentoch. Výška garantovaného úverového portfólia EIF predstavovala viac ako 8 mld. € v takmer 250 operáciách na konci roka 2012, ktoré z nej robia hlavného európskeho garanta pre malé a stredné podniky.
O programe CIP
Program konkurencieschopnosť a inovácie (CIP), ktorý prebieha od 2007 do 2013, bol zavedený na podporu európskej produktivity, inovačnej kapacity, udržateľného rastu, vytvárania pracovných miest a na optimalizáciu využívania fondov Európskej únie na podporu prístupu MSP k financiám. Súčasne venuje pozornosť aj znepokojivým oblastiam týkajúcich sa životného prostredia. V rámci CIP vyčlenil Európsky investičný fond (EIF) celkovo 1,1 mld. €, ktoré sa rozdelili medzi fondy rizikového kapitálu a záruky pre malé a stredné podniky.

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2 milióny čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

Najčítanejšie správy na SME


Najčítanejšie správy na SME


Neprehliadnite tiež

Tlačové správy

Naše finančné družstvo dokončilo rekonštrukciu budovy

Členovia družstva investovali do starej budovy, ktorú zmenili na nepoznanie. Práce na rekonštrukcii sa už skončili.

Tlačové správy

Spoločnosť HB Reavis uzavrela partnerstvo s CIC

Spoločnosť HB Reavis oznámila uzavretie partnerstva s Cambridge Innovation Center (CIC).

Tlačové správy

Bude rok 2018 rokom kryptomien?

Na to sa snažili odpovedať študentom SPU v Nitre známi finanční analytici Martin Vlachynský a Ronald Ižip.

Tlačové správy

Spolupráca SPU v Nitre s Tishreen University v Sýrii

Výskum aridných zón a suchých pôd, ako aj mobility študentov a pedagógov boli predmetom rokovaní sýrskej delegácie na pôde SPU.