Účtovný rok, ktorý končí vo firme PSL, a. s. posledného septembra, hovoril z hľadiska plnenia plánov o vcelku vydarenom roku. Hoci ďalšie tri mesiace do konca kalendárneho roka poznačila celosvetová recesia, spoločnosť udržala zamestnanosť u kmeňových zamestnancov a pripravuje ďalšie rozvojové programy. S generálnym riaditeľom Ing. Štefanom Blaškom, PhD., hovoríme o aktuálnej situácii vo firme.
Firma PSL, a. s. je stabilným výrobcom ložísk. Zachovali ste si pôvodný charakter výroby?
- Vo firme neustále prebieha reštrukturalizácia výrobného sortimentu, pričom prichádzame na trh s novými typmi ložísk, ktoré nabiehajú určitým tempom. Niektoré rýchlejšie, iné pomalšie... Tempo závisí od kondície a potrieb zákazníkov. Mnohí z nich majú veľa pozitívnych projektov, ktoré garantujú rast predaja v budúcich obdobiach ale ich realizácia závisí od celkovej situácie na trhoch . Niektoré aktivity smerujú na európskych zákazníkov, iné na Čínu... Stabilný biznis však zostáva naďalej v Amerike.
Ovplyvňujú druh výroby nastavené podmienky vo firme?
- Na trhoch pôsobíme v rámci nášho koncernu, kde máme presne zadefinované naše pôsobenie. Postup vždy koordinujeme s materskou firmou. Aj z tohto titulu máme pôsobenie obmedzené, pretože na viacerých trhoch majú zastúpenie niektoré spoločnosti našej materskej firmy. Ako najväčšie pôsobisko sa nám nateraz javí Rusko, kde sa celkom pekne rozbehli aktivity, ktoré súvisia s možnosťami trhu. Intenzívne na tom pracujeme a v dohodnutých oblastiach rozvoja toto už začína prinášať ovocie.
Ako vnímate postavenie strojárstva na Slovensku?
- Myslím, že slovenský strojársky priemysel má stále čo ponúknuť svetu. Sú tu tradície, ľudia, technológie. Otázkou je, akým spôsobom sa to dá pretaviť do hotového produktu, ktorý je možné ponúkať na svetových trhoch. Súčasné pôsobenie slovenského strojárstva, ak neberieme do úvahy automobilový priemysel, je väčšinou vo výrobe dielov alebo častí strojov, už menej je to vo výrobe finálnych produktov. Toto sme na Slovensku ešte dlžní tradícii, takže stále je pred nami veľa toho, čo by bolo treba vylepšovať a dobiehať tradície z minulých rokov.
Spĺňajú niektoré vaše výrobky kritériá finálneho produktu?
- Čiastočne áno. Ako finálny produkt sa dá chápať integrovaný prevod, ktorý predstavuje prevodovku pre stavebné a montážne stroje. Odštartovali sme viaceré projekty hľadania ďalších finálnych výrobkov pre naše technológie, ktoré máme k dispozícii. Pripravených je veľa zaujímavých projektov, ale o tom je predčasné hovoriť, pretože zatiaľ sú v štádiu prípravy.
Dominantou výroby v PSL, a.s. boli ložiská pre veterné elektrárne. Tvoria ešte stále gro objemu zákaziek?
- V oblasti veterných elektrární je momentálne stagnácia, pretože takto vyrábaná elektrická energia je drahá a je dotovaná z rozpočtu jednotlivých štátov. Keďže dotácie do týchto oblastí nie sú pre krízu v takom objeme ako v minulosti, zákazky sú sčasti obmedzené. Podľa posledných informácií by mala byť schválená v kongrese USA podpora pre výrobu elektrickej energie z veterných elektrární, takže v najbližších mesiacoch očakávame oživenie aj v tomto segmente. Vo výrobe zažívame obdobia veľkého preťaženia, ktoré striedajú výpadky v objednávaní našich výrobkov zo strany našich zákazníkov. Je to veľká nerovnomernosť, ktorá spôsobí na jednej strane veľký nárast zamestnanosti, na druhej strane aj veľký pokles zamestnancov, pre ktorých je práca. Preto vieme v priebehu krátkych mesiacov zamestnať cez agentúru veľké množstvo ľudí, no keď dôjde k výpadku, je to citeľné. Musíme si na to zvyknúť, pretože takto to bude fungovať. To stabilné jadro zamestnancov zostane však naďalej.
Na trhu je pretlak výrobcov, a aj napriek tomu sa vám darí zabezpečiť prácu...
- Konkurencia sa za posledných päť rokov prudko zvýšila. V čase, keď bol nedostatok výrobcov v našom segmente výroby, investovali do tohto odvetvia aj iní. Keďže spotreba ložísk nerastie vysokým tempom, nastal pretlak výrobných kapacít u výrobcov. Citeľný je nástup Číny, ktorá má obrovský prebytok kapacít. Pre nás je veľmi dôležité vyrábať výrobky s vyššou pridanou hodnotou, ktoré majú charakter špeciálnej výroby. Situácia u priemyselných výrobcov v Európe je naozaj zložitá. Európa je konfrontovaná so silným tlakom konkurencie, najmä z ázijských krajín. Oveľa vyšší dôraz je dnes kladený na kvalitu. Certifikácia už nepostačuje. Zákazníkovi musíme priamo dokladovať celý proces výroby v papierovej forme a záznamy archivovať dvadsať rokov. Zavádzame nové spôsoby na spresnenie výroby, k čomu sme zakúpili potrebné technológie. Zaviedli sme výrobu ložísk – cementovaných a kalených do veľkých hĺbok. Zakúpili sme laserový skener na kontrolu teliesok valčekov, ktoré idú do ložísk, kde sa rozmery kontrolujú v tisícinách milimetra. Na vavrínoch sme nezaspali. Neustále reagujeme na nové podnety z trhu a prispôsobujeme im možnosti.
Zamestnávateľom v tejto zložitej dobe komplikuje situáciu nový zákonník práce. Aký je váš názor na niektoré novinky?
- Keď odhliadnem od politických názorov a pozriem sa na to reálne, novelizovaný zákonník nepomôže ani jednej, ani druhej strane. Jeho novelizácia so snahou zvýšiť ochranu zamestnancov neprinesie želaný efekt. Prinesie len väčší tlak na zamestnávateľa, aby hľadal iné riešenia ako zefektívniť výrobu, napríklad s pomocou modernejších technológií a inovácií. Neznamená to teda, že bude väčší počet pracovných miest. Pracovné miesto sa dá zabezpečiť jedine vtedy, keď budeme konkurencie schopní a dokážeme vyrábať výrobky, ktoré bude svet potrebovať. Žiadny zákonník práce nevytvorí nové pracovné miesto. Iba viac stimuluje zamestnávateľa hľadať rezervy.
Bilancujeme uplynulý rok. Čo najviac skomplikovalo situáciu vo firme?
- V dnešnej dobe sa už ťažšie plánuje, pretože zákazky dostávame v predstihu troch až štyroch mesiacov. Všetky tie politické nestability na trhoch a finančné ohrozenia sú priamou príčinou kolísania výrob. Trh je otvorený a problémy jednej ekonomiky sa prelievajú do druhej. Interne bojujeme s tým, aby sme zabezpečili flexibilitu na pracovisku, pretože táto nerovnováha spôsobuje, že na jednom pracovisku máme práce viac, na druhom menej. Snažíme sa preto pripravovať zamestnancov, aby boli schopní vykonávať aj inú prácu než doteraz. Nie vždy sa stretávame s pochopením. Ľudia nie sú vždy ochotní učiť sa niečo nové, čo situáciu veľmi komplikuje. Mojím želaním je, aby si ľudia viac vážili prácu a vedeli pružnejšie reagovať na zmeny.
Firma PSL prevzala patronát nad Strednou odbornou školou strojníckou v Považskej Bystrici. Ako pokračuje spolupráca?
- Spolupráca so školou je v súlade s predstavami, s akými sme vstupovali do spoločného projektu. Študenti získavajú počas školského roka a prázdnin prax priamo vo výrobe, čím sa zmenšuje priepasť medzi školou a pracovnou realitou. Na konci štúdia garantujeme, že zamestnáme určité množstvo absolventov. Od septembra sme vytvorili pracovné miesta pre tridsať absolventov, ktorým sme ponúkli zamestnanie. V tomto roku chceme prijať ďalších tridsať, teda približne jednu celú triedu. Priepasť medzi realitou a školou bude vždy, preto je potrebné neustále vzdelávanie aj v procese výroby. Dnešná mládež sa vie veľmi rýchlo prispôsobovať novým podmienkam, čo je ich veľkou devízou, pretože budúcnosť bude nestabilná. Cykly stabilnej činnosti sa skracujú, je potrebné, aby mladí ľudia boli flexibilní v tom, že sa vedia prispôsobiť aj inej práci na novom pracovisku. Blíži sa čas podávania prihlášok na strednú školu, takže mladým ľuďom by som odporučil rozhodnúť sa pre strojársky odbor, pretože ešte stále je tu najviac pracovných príležitostí. Navyše, všetky nové technológie vyžadujú mladých ľudí, ktorí majú potenciál ich zvládnuť.
Potvrdili ste, že zákazky prichádzajú priebežne. Ako sa z hľadiska ich objemu javí celý rok 2013?
- Hovoríme so zákazníkmi, analyzujeme situáciu a vidíme, že nestabilita na trhu bude pretrvávať. Veľký rast vo výrobe sa teda očakávať nedá, ale aj napriek tomu máme pozitívne signály. Od apríla až mája, by malo dôjsť k zvýšeniu objemu výroby. So zákazníkmi sú už rokovania o celoročných množstvách dodávok našich výrobkov. Podstatné je to, aby na celosvetových trhoch bola väčšia stabilita a neboli turbulencie, ktoré zásadným spôsobom menia dohodnuté pravidlá a množstvá dodávok. Prácu máme momentálne pre 750 zamestnancov a predpokladám, že na konci roka jej bude ešte pre viac ľudí.
Všetkých nás teda čaká náročný rok. Čo by ste zaželali zamestnancom a čitateľom?
- Zamestnancom aj čitateľom by som chcel zaželať najmä pevné zdravie. Aby si zachovali optimizmus a vieru v samých seba. Tento región má na to, aby ponúkol svoje sily, znalosti a výsledky svojej práce svetu. K tomu želám všetkým veľa šťastia.