SME
Sobota, 25. september, 2021 | Meniny má VladislavKrížovkyKrížovky
INZERCIA

Demonštráciu bojových umení ozdobia Kórejčania

Nitra sa stane koncom februára centrom bojových umení na Slovensku.

Nitra sa stane koncom februára centrom bojových umení na Slovensku. Podujatie prinesie vystúpenia viacerých klubov z celého Slovenska, vrcholom pritom bude svetovo známa šou ázijského národného tímu Taekwon-do ITF.

Priaznivcov tradičných, aj menej tradičných, východných bojových umení v Nitre čaká vo februári veľká udalosť. Pod záštitou primátora mesta Jozefa Dvonča sa 22. februára uskutoční v mestskej športovej hale Demonštrácia bojových umení, ktoré organizuje nitriansky klub Taekwon-do UKF Nitra.

„Bude to vlastne vystúpenie majstrov viacerých bojových umení prakticky z celého Slovenska. Nepôjde o klasické zápasy, preto sa snažíme verejnosti vysvetliť, že je to vhodné aj pre deti alebo ľudí, ktorí bitky nemajú radi. Bude to naozaj iba demonštrácia bojových umení, kde budú účinkujúci predvádzať svoju silu, techniku a rýchlosť a rôzne možnosti sebaobrany. Ľudia si určite prídu na svoje, veríme, že každý si počas večera nájde v predstavení niečo, čo ho zaujme,“ priblížil Peter Bocán, jeden z trénerov nitrianskeho taekwon-do klubu.

 

Lákadlo z Kórey

Zlatým klincom programu bude vystúpenie ázijského národného tímu Taekwon-do ITF, ktorého členovia patria medzi svetovú elitu v tomto športe. „Taekwon-do ako bojové umenie vzniklo v Kórei. Je to kórejský národný šport, ktorý je tam populárnejší ako futbal a venuje sa mu prakticky každý druhý človek. Ak niekde vo svete toto zoskupenie vystupuje, vypredávajú hokejové štadióny,“ povedal Bocán. „Jednoducho, predvádzajú ohromné kúsky a aj my, ktorí sa tomuto športu venujeme dlhšie, sa na ich šou veľmi tešíme,“ pokračoval.

Kórejskí bojovníci okrem iného počas svojho vystúpenia predvedú, ako dokážu preraziť desať centimetrov hrubú drevenú dosku, či na tele zlomiť jeden a pol metrový hranol s rozmermi 5x5 centimetrov. „Nebude to ale všetko, sú tiež pripravené rôzne tehlové rekvizity a diváci si tak budú môcť pozrieť, ako sa Kórejci vysporiadajú s nimi,“ povedal Bocán a s úsmevom na tvári dodal, že sa diváci môžu tešiť aj na zopár prekvapení.

 

Široká škála umení

Trojhodinový program však nebude patriť výhradne kórejskému tímu. Priaznivci bojových umení uvidia tiež predstavenia z ďalších populárnych, aj menej známych, štýlov boja. Lákadlom bude určite aj vystúpenie Plachtiaceho orla, klubu trénujúceho v Nitre a Trnave, ktorý predvedie svoje majstrovstvo v kung-fu. Klub má v súčasnosti viac ako sto členov a počas svojej existencie získal množstvo ocenení. K tým najpozoruhodnejším patrí strieborná a tri bronzové medaily z minuloročných majstrovstiev sveta v Číne.

Z menej známych umení si diváci budú môcť pozrieť bojový štýl krav-maga, ktorý je určený pre militarizované jednotky. Ide o vojenský spôsob boja, ktorý sa snaží využiť všetky možnosti človeka, a zároveň aj prostredia.

„Divácky atraktívne bude tiež vystúpenie nitrianskeho oddielu s bojovým umením wing-tsun, ale aj mnohé iné. Bude to rôznorodá šou a určite si v nej každý nájde to svoje,“ uviedol jeden z organizátorov podujatia Peter Bocán. Chýbať nebudú ale ani známe bojové štýly, ako sú džudo, karate alebo aikido. Spestrením celého programu bude vystúpenie zoskupenia Satyros, ktoré sa venuje historickému šermu s dlhým mečom podľa učenia nemeckej školy, vychádzajúcej zo stredovekej tradície. Svoje miesto v programe by malo mať aj pästiarstvo, ktoré patrí k najstarším olympijským disciplínam vôbec.

 

Ďalšie informácie nájdete na adrese www.dbu.ictweb.sk

dbu_nr-r664.jpg

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Najväčšia sieť hobbymarketov OBI otvorila v Michalovciach celkom novú predajňu.


2 h
Ako aktualizovať radary, firmvér alebo jazyk hlasu?

Ako aktualizovať radary, firmvér alebo jazyk hlasového upozornenia v autokamere MIO? Pozrite si toto inštruktážne video:


3 h

Tesco has strengthened its ambition to tackle climate change by announcing a new group-wide, net-zero target for its operations.


10 h
Skryť Zatvoriť reklamu