SME
Piatok, 30. október, 2020 | Meniny má Simon, SimonaKrížovkyKrížovky
INZERCIA

Prečo by deti mali hrať golf

Donedávna sa GOLF považoval za snobský a elitársky. Rodičom ani nenapadlo zapísať svoje dieťa na golf namiesto futbalu alebo tenisu.

Dnes je však situácia iná a možností ako sa deti môžu učiť tento výnimočný šport je stále viac.

Golf je naozaj fantastická hra, ktorú môžu hrať všetci vrátane detí. Nezáleží na veku, vzraste, ani temperamente, golf je pre každého.
Zároveň je to ozajstný šport, ktorý rozvíja atletické schopnosti dieťaťa a jeho schopnosť sústrediť sa na hru. Okrem toho golf učí rešpektovať svojho súpera, čiže rozvíja korektnosť, taktnosť a toleranciu - veľmi dôležité vlastnosti, ktoré sú zásadné nielen v športe, ale aj živote malých golfistov.

Fakt, že golf môžeme považovať za rodinný šport všetky tieto výhody ešte umocňuje. Nič tak nespevňuje rodinné vzťahy, ako radosť zo spoločných víťazstiev a spoločné záujmy. Golf je ideálnym prostriedkom na budovanie, prípadne zlepšovanie vzťahov medzi rodičmi a deťmi.
Čo všetko sa vaše dieťa môže na golfe naučiť ?

Rešpekt a pokora
Jedným zo základných zásad golfu je zdvorilá komunikácia a rešpekt k spoluhráčovi. Športové korektné správanie a podanie ruky na konci hry sú samozrejmosťou pri každom turnaji.

Presnosť a dochvíľnosť
Ak štartovná listina turnaja stanovuje tee-time na 9.00, znamená to, že hráč musí byť na mieste pripravený o 8.55. Ak sa oneskorí, je automaticky diskvalifikovaný – nepomôžu žiadne výhovorky, žiadne ospravedlnenia. Buďte si istí, že toto je veľmi účinná cesta ako sa mladí naučia byť presní nielen na ihrisku ale aj v živote.

Čestnosť
Golf je hra, ktorá vyznáva čestnosť. Každý hráč je zodpovedný za svoju hru, za dodržiavanie pravidiel. Ak urobí priestupok, musí ho priznať a niesť zaň zodpovednosť. Zachová si tak bezúhonnosť a slušnosť nielen ako hráč, ale aj ako človek.

Ohľaduplnosť a bezpečnosť

Mladí ľudia sú väčšinou plní energie a mnohokrát reagujú zbrkle. Chovajú sa niekedy nezodpovedne, neuvedomujúc si, že tak ohrozujú seba a ostatných. V golfe je bezpečnosť na prvom mieste. Golfová palica sa ľahko môže stať nebezpečnou zbraňou. Stálym opakovaním, bezpečnostných inštrukcií o cvičných švihoch, o nutnosti presvedčiť sa či sú spoluhráči v dostatočnej vzdialenosti a pod. pomôže deťom osvojiť si bezpečnosť ako dôležitý aspekt aj pri všetkých ostatných športoch – bicyklovaní, korčuľovaní či plávaní...

Pokoj a ticho
Keďže golf vyžaduje absolútnu koncentráciu pri každom údere, ticho je jednou z veľmi dôležitých súčastí golfovej etikety. Pre deti a mladých to určite nebude vždy jednoduché, ale naučí ich to koncentrácii a rešpektu voči druhým.

Plánovanie
Každý hráč už pred turnajom v duchu odpaľuje lopty a plánuje si údery. Naplánovať si spôsob ako sa k cieľu dostanem, je kľúčovým aspektom pre cestu samotnú.

Riešenie problémov
Dážď, vietor, stromy, husté trsy trávy – to všetko sa môže pri turnaji prihodiť. Nikdy nie sú podmienky na hru úplne ideálne a hráč tak musí prekonať tieto prekážky, musí vždy niečo vymyslieť. Problémy sa neobchádzajú, problémy sa musia riešiť.

Sústredenie a koncentrácia
Golf je náročný šport. Nestačí len vedieť vybrať správnu palicu a odpáliť loptu. Treba sa vedieť skoncentrovať a ovládať svoje emócie. Vnútorný hnev po nevydarenom odpale nesmie hráča psychicky rozhodiť a zabrániť mu v ďalších úspešným ranách. Aj neúspechy patria k životu a je treba vedieť s nimi narábať.

Vytrvalosť, tréning a umenie počúvať druhých
Tak ako v iných športoch, ani v golfe sa vždy nedarí a cesta k úspechu nie je priamočiara. Koniec koncov, platí to aj v živote. Cieľ skoro nikdy nedosiahneme hneď prvou ranou. Len vytrvalý tréning, otvorenosť k radám druhých a ochota počúvať pomôžu mladým zvládať všetky výzvy, ktoré život prinesie.

Takt, láskavosť a vľúdnosť
Toto sú snáď najhodnotnejšie ľudské vlastnosti, aj keď sa bohužiaľ z dnešného sveta vytrácajú. Podanie ruky so súpermi a organizátormi turnaja po skončení hry, po ktorom nasleduje ručne písané poďakovanie... no povedzte, v ktorej inej hre sa toto deti naučia ?

Viac o golfe sa dočítate na www.golfonline.sk

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Tlačové správy

Magazín SME Ženy už v predaji

Novembrové vydanie nájdete v stánkoch od 29. októbra 2020

Tlačové správy

SPS ukončí rok miliónovými investíciami

Takmer sedem miliónov eur predstavuje tohoročný kumulatívny objem investícií spoločnosti Slovak Parcel Service.

Tlačové správy

Dokážu benzínové fukáre odolať výzve akumulátorových?

Fukár na lístie, s ktorým sa dá popadané lístie, ihličie, či pokosená tráva ľahko nafúkať na kompost, či pozbierať do vriec.