SME
Nedeľa, 26. jún, 2022 | Meniny má Adriána

Podnikanie s realitami je stále výnosný biznis. Ako začať ?

Napriek finančnej kríze vznikajú na slovenskom realitnom trhu stále nové realitné kancelárie.

Podnikanie s realitami je stále výnosný biznis.  Ako začať ?

Napriek finančnej kríze vznikajú na slovenskom realitnom trhu stále nové realitné kancelárie. A väčšine sa mimoriadne darí. Niet sa čo čudovať, ľudia vždy budú potrebovať bývať. Ak sa v nejakom období nehnuteľnosti predávajú ťažšie, zisky realitných kancelárií dopĺňajú príjmy zo sprostredkovaných prenájmov.

V čom spočíva podnikanie s realitami  

Podstata realitného podnikania spočíva v sprostredkovaní predaja, kúpy alebo prenájmu nehnuteľností. Je to "vyhľadávanie druhej strany", teda presnejšie vyhľadanie vhodného kupujúceho pre predávajúceho, nájomcu pre prenajímateľa a naopak. Je to spájanie dopytu s ponukou na realitnom trhu.  

Prax ukazuje, že tí, ktorí majú záujem začať podnikať s realitami, zvyknú najskôr pracovať ako realitní makléri a neskôr si otvoria vlastnú realitnú kanceláriu. Tí odvážnejší si otvoria vlastnú realitnú kanceláriu hneď. Legislatíva výraznejšie neobmedzuje vstup do realitného podnikania.

Koľko sa zarába v realitnom biznise ?

Priemerný mesačný príjem realitného makléra závisí najmä od:  

  • počtu zrealizovaných obchodov
  • výšky provízie za obchod
  • výšky percenta z provízie, ktorú za zrealizovaný obchod dá realitná kancelária maklérovi

Stredne zdatný realitný maklér uskutoční podľa situácie na realitnom trhu 2 až 3 obchody mesačne.  Výška provízie za jeden realitný prevod predstavuje priemerne sumu 2.000 eur (provízia za prevod býva len výnimočne nižšia ako 1.650 eur). Napríklad, ak realitný maklér pracuje pod realitnou kanceláriou, ktorá mu poskytuje odmenu vo výške 40 % z provízie (a mnohé RK ponúkajú províziu aj vyššiu ako 50 %), potom je priemerný mesačný príjem makléra cca 1.600 eur. 

Priemerný mesačný zisk realitnej kancelárie závisí od počtu realitných maklérov a šikovnosti.

Šanca zarobiť aj podstatne viac

Sú nehnuteľnosti, ktoré sa pri predaji neobjavia v inzercii. Z viacerých dôvodov si predávajúci niekedy želajú, aby sa verejnosť nedozvedela, že predávajú nehnuteľnosť. Šikovnejší makléri sa preto stávajú často aj investormi. Využijú príležitosť kúpiť výhodne nehnuteľnosť, zrekonštruujú ju a následne predajú so ziskom, ktorý niekedy presahuje celoročný príjem priemerne zarábajúceho občana SR.

Okrem štandardných prevodov starších bytov sa dostanú makléri aj k výnimočným príležitostiam, ako sú napr. prevody väčších nehnuteľností, luxusných rodinných domov, komerčných objektov alebo pozemkov a pod. Pri takýchto nehnuteľnostiach býva aj provízia podstatne vyššia. Stáva sa, že odmena makléra presiahne aj sumu 20.000 eur. Samozrejme, takýto prevod si vyžaduje aj osobnejší a odbornejší prístup.

Opäť platí, že čím je maklér vzdelanejší, schopnejší a skúsenejší, tým je aj schopnejší „uchopiť“ a spracovať tieto výnimočné príležitosti. Ak je maklér mimoriadne nadaný a má dobré renomé, potom si ho takéto príležitosti vyhľadávajú samé.  

Realitný obchod je výnimočný tým, že sa nikdy nepresunie do prostredia internetu, tak ako ostatné produkty. Kupujúci bude chcieť vždy nehnuteľnosť vidieť na vlastné oči. Na Slovensku ale aj v ostatných krajinách sa investícia do nehnuteľnosti stále považuje za bezpečnú investíciu, ktorá v závislosti od typu nehnuteľnosti môže prinášať istý výnos.

Ako začať ?

Pred vstupom na realitný trh sa dôkladne oboznámte s problematikou.

Pre začínajúcich realitných maklérov pripravila Slovenská realitná akadémia osobitný 2-dňový kurz: Realitný obchod v praxi alebo Diaľkový kurz Obchodovanie s nehnuteľnosťami, ktorý ocenia najmä tí, ktorí sú časovo zaneprázdnení. Osnovy oboch kurzov sú totožné.

Cieľom obidvoch kurzov je odovzdať účastníkom efektívne a praxou overené návody na realizáciu realitného obchodu.

Tento kurz realizuje Slovenská realitná akadémia už ôsmy rok a za ten čas boli prispôsobené témy tak, aby začínajúci realitný maklér dostal informácie, ktoré potrebuje vedieť a ovládať v praxi. Podľa výkazov, ktoré nám poskytla vybraná vzorka absolventov kurzu Realitný obchod v praxi štatisticky vyplýva, že znalosti získané na kurze priamoúmerne ovplyvňujú aj samotnú výšku mesačného príjmu makléra. Nepochybne to súvisí aj s tým, že maklér vie po kurze vyhodnotiť, na ktoré realitné obchody sa oplatí zamerať sa a naopak, ktoré predstavujú len stratu času.

Kurz Realitný obchod v praxi je akreditovaný Ministerstvom školstva SR.

Pozor na školenia, ktoré sú realizované samotnými realitnými kanceláriami ! Prax ukazuje, že sú síce bezplatné, ale sú viac motivačné ako odborné, poskytujú jednostranné neobjektívne informácie, sú lektorsky slabo zabezpečené (aj odborné témy učia začínajúci makléri bez praxe) a výsledok je informačný chaos. Navyše je z nich cítiť, že realitná kancelária si chráni svoje know-how, akoby vopred predpokladala, že sa začínajúci maklér v RK len „ohreje“ a potom pôjde svojou  cestou (otvorí si vlastnú realitnú kanceláriu).

Ak si chcete otvoriť realitnú kanceláriu

Ak si chcete otvoriť vlastnú realitnú kanceláriu, potom odporúčame Balík vlastná  RK, ktorý  obsahuje všetko, čo potrebujete mať a vedieť pre úspešný realitný štart. Na jeho vývoji pracovali špecialisti zo Slovenskej realitnej akadémie takmer tri roky. Balík Vlastná RK tvoria návody, postupy, skúsenosti, postrehy, vzory dokumentov, informačné systémy, internetová stránka, poradenstvo ako aj možnosť byť v kontakte a radiť sa s inými z tejto oblasti, teda mať odborné zázemie. A čo je dôležité, neplatíte žiadne mesačné poplatky ani iné vynútená príspevky centrále, lebo nejde o frančízu ani sieťovú kanceláriu.

 

 

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Prerastená tráva, veľký pozemok, svahovitý terén. Takéto podmienky nezvládne akákoľvek kosačka, no s bubnovou to bude hračka.


INZERCIA 24. jún

V Základnej škole na Drábovej ulici sa bude od budúceho roka vzdelávať 41 zdravotne znevýhodnených detí.


24. jún

Vyjadril sa prednosta Nemocnice AGEL Košice-Šaca MUDr. Peter Polan, PhD., MPH


24. jún
SkryťZatvoriť reklamu