SME
Piatok, 30. október, 2020 | Meniny má Simon, SimonaKrížovkyKrížovky
INZERCIA

Trávne druhy - dobré, zlé a škaredé?

Trávniky na mnohých golfových greenoch obsahujú tri trávne druhy, z ktorých každý má inú úlohu. Dr. Andy Newell z STRI prezentuje, ktorým druhom by sa mali golfové ihriská vyhnúť.

Na golfových greenoch najčastejšie nájdete psinček, kostravu červenú alebo zmes oboch. Zmes si môžete zvoliť, ale to neznamená, že ju budete mať. Na mnohých starších ihriskách dominuje zmes lipnice lúčnej s ojedinelými výskytom medunka vlnatého (Holcus lanatus) a mätonohu trváceho. Táto zostava vo výsledku nie je ani dobrá, ani pekná.
Pýtate sa, prečo chcem trávne druhy rozdeliť na dobré, zlé a škaredé? Odpoviem veľmi jednoducho: Pretože také naozaj sú!
Aby som to ozrejmil, je treba sa zamyslieť nad ich vlastnosťami a schopnosťami. Poskytnem Vám k tomu jednoduchého sprievodcu, ktorý pomôže identifikovať a ohodnotiť ich vlastnosti.

Začneme s psinčekom. Existujú štyri druhy používané na greeny. Jedná sa o psinček tenký (Agrostis tenuis), psinček výbežkatý (Agrostis stolonifera) a psinček psí (Agrostis canina). Pokiaľ ide o psinček tenký, existujú dva druhy. A ak to začnete skúmať ešte bližšie, musíte zistiť, či náhodou nemáte druh psinčeka tenkého Agrostis castellana. Tento druh je klasifikovaný ako špeciálny druh psinčeka tenkého a jeho nižšia kvalita je zreteľná. Existuje celý rad rôznych, veľmi kvalitných kultivarov psinčeka tenkého.

Na vysvetlenie, kultivar je vyšľachtená odroda. Tak, ako sú rozdiely u jednotlivých druhov, sú rozdiely aj u jednotlivých kultivarov. Takže ak vyberáte trávu, je dôležité zvážiť nielen výber druhu, ale aj výber kultivaru v rámci daného druhu. Táto voľba nemusí byť úplne jednoduchá, nakoľko počet rôznych kultivarov sa u niektorých druhov môže vyšplhať až do stoviek. Prirodzene, toto sa nemusí nevyhnutne týkať golfového ihriska, avšak napr. u psinčeka tenkého existuje 23 rôznych kultivarov. Všetky sú detailne uvedené v brožúre 2012 Turfgrass Seed.

Táto brožúra obsahuje výsledky pokusov a pozorovaní STRI, ktoré pokrývajú rôzne druhy tráv a široké spektrum ich použitia. Výber kultivaru je často otázkou pomeru cena/výkon, resp. súhrn vlastností a je prirodzené, že kvalitnejší produkt stojí viac. Treba si uvedomiť, že prílišné šetrenie nie je vždy na mieste. Osivá nie sú takou veľkou položkou celkového rozpočtu údržby. Môžeme sa dostať do situácie, kedy relatívne malé úspory zapríčinia veľké problémy a v konečnom dôsledku nás to môže stáť oveľa viac! Ak bude trávnik náchylný k chorobám a menej odolný voči nadmernej záťaži, náklady budú iste stúpať.
Aby sme však dokončili druhy psinčekov, dodám, že existuje 13 kultivarov psinčeka výbežkatého a 4 kultivary psinčeka psieho.
Psinčeky ako druh v zásade tolerujú nízke kosenie a ak sú použité lepšie kultivary, výsledkom sú skutočne veľmi kvalitné hracie plochy. Psinček výbežkatý a psinček psí sa vysievajú ako monokultúry a psinček tenký sa vysieva v zmesi s kostravou červenou.

V tomto momente je treba sa zmieniť o kostrave červenej. Na greeny sa vysievajú dva typy, ktoré patria do dvoch poddruhov a to kostrava červená trsnatá (Festuca rubra rubra) a kostrava červená krátkovýbežkatá (Festuca rubra trichophylla). Rovnako ako u psinčekov, aj kostravy majú mnoho kultivarov. U kostravy červenej trsnatej je to 45 a červenej kostravy krátkovýbežkatej je to 39.

Kostravy červené sú druhy s jemnými úzkymi listami, ktoré sú často popisované ako „ihličky“. Ak sa pozrieme bližšie, psinčeky majú jemné drobné listy so zreteľne plochými steblami. Často majú matný vzhľad, ktorý kontrastuje s lesklými úzkymi steblami kostráv. Charakteristiky týchto druhov sa môžu líšiť. Psinčeky sú v princípe k nízkemu koseniu tolerantnejšie ako kostravy. Tie sú však ako druh odolnejšie voči suchu, čo býva dôležitý faktor hlavne v oblastiach s obmedzenými možnosťami zavlažovania. Niektoré z kultivarov kostravy červenej a psinčeka výbežkatého sú tolerantnejšie voči soli. Soľ by iným druhom spôsobila oveľa väčšie problémy.

Kostrava červená dokáže tolerovať aj pomerne nízku úroveň živín, čo sa často využíva na kontrolu prieniku burín, ktoré sú na množstvo živín obvykle náročnejšie. Tento článok nám neumožní venovať sa všetkým detailom, ale všeobecne možno povedať, že tajomstvo kvalitného a odolného trávnika je hlavne v pochopení a poznaní vlastností jednotlivých druhov a schopností využiť ich silné stránky a potlačiť ich slabiny. Čiže nečakajte, že kostrava červená bude dlhodobo zvládať kosenie na 4mm (prípadne nižšie) a takisto nečakajte, že s psinčekmi (s výnimkou psinčeka psieho) dosiahnete kvalitný povrch v suchých podmienkach.

A ktoré druhy sú zlé a škaredé? Tu je vhodné spomenúť v prvom rade lúčnu lipnicu ročnú. Len málo ľudí by si túto trávu kúpilo, ale mnoho ľudí ju má. V greenoch často dominuje. Ak chceme byť spravodliví, treba povedať, že aj s ňou môžete získať veľmi dobrú hraciu plochu, ale nebude to trvať večne. Negatívom je, že je ako droga. Bude od vás chcieť stále viac a viac a naopak bude dávať stále menej a menej. Ak pristúpite na túto jej hru, postupne zničí aj ostatné, menej náročné jemné druhy. A nakoniec vám zostane trávnik nesmierne náročný na údržbu a s mnohými problémami. Vyšší výskyt chorôb, nadmerná plsť a problémy s drenážou. Zbaviť sa ho tiež nebude jednoduché a môže to trvať niekoľko rokov.

Lipnica ročná môže vyzerať rôzne. Výrazným identifikačným znakom môže byť prítomnosť semenných hlávok, ktoré sa vyskytujú počas celého roka. V období neskorej jari alebo skorého leta sa môžu objaviť veľké množstvá semenných hlávok, čo sa výrazne prejaví na vzhľade povrchu – objavia sa biele miesta. Ak uvidíte semenné hlávky na nízko pokosenej tráve, je vysoko pravdepodobné, že ide o lipnicu ročnú. Pokiaľ ide o farbu, v porovnaní s psinčekmi má lipnica ročná svetlejšiu zelenú farbu.

Ak sa bližšie pozriete na konce stebiel, uvidíte že majú miskovitý tvar. Naopak u psinčekov je typické, že sa konce zužujú do jemnej špičky. Takisto musíte byť veľmi pozorní, aby ste rozpoznali tenké steblá (ihličky) kostravy od hrubších a viac plochých stebiel lipnice.

A pokiaľ ide o škaredé druhy, musíme vziať do úvahy mätonoh trváci a medúnok vlnatý . Tieto trávy majú tendenciu vytvárať nerovnomerný povrch, ktorému navyše nedominujú. Druh medúnok vlnatý síce dokáže vytvoriť pomerne veľké povrchy, ktoré môžu dosiahnuť jeden až dva metre v priemere, tieto miesta sa však odlišujú jednak v štruktúre a aj vo farbe. Majú svetlozelenú farbu a rastliny v nich sú pomerne hrubé porovnaní s inými druhmi, ktoré by ste mohli nájsť na golfových greenoch. Ak sa pozriete na steblo tohto druhu, všimnete si, že je veľmi chlpaté.

Počas vlhkých rán sa na týchto chĺpkoch bude držať rosa a medzi miestami s týmto trávnym druhom a ostatnými tak uvidíte badateľný rozdiel. Táto tráva môže byť dosť náchylná k chorobám a má aj negatívny vplyv na rýchlosť rolovania loptičky.

Mätonoh trváci má tmavšiu zelenú farbu a vyniká preto, že rastie rýchlejšie než iné trávy. Čisté kosenie vtedy nie je jednoduché, pokosené steblá budú kontrastovať s ostatnými nedotknutými. Bližším skúmaním odhalíme veľmi lesklú spodnú časť stebla a výrazné rebrovanie hornej časti. Výrazným znakom je načervenalá báza. V istých situáciách, kedy je výška kosenia veľmi nízka, môžu niektoré kultivary mätonohu vytrvalého vytvárať atraktívne povrchy, aj keď nie natrvalo. Časom bude porast rednúť, vzniknú medzery, ktoré sa zaplnia machom alebo burinou.

Pevne verím, že všetky vyššie uvedené opisy vám pomôžu rozpoznať čo je dobré a pochopiť zákonitosti a systém dlhodobej práce vedúci k eliminácii zlého a škaredého.
Článok bol publikovaný v časopise Greenkeeping Magazine, Máj 2012
autor Dr.Andy Newell PhD, STRI Turf Biology Depr.

Chcete vedieť viac o trávnych druhoch? Čítajte na www.golfonline.skTento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Tlačové správy

Magazín SME Ženy už v predaji

Novembrové vydanie nájdete v stánkoch od 29. októbra 2020

Tlačové správy

SPS ukončí rok miliónovými investíciami

Takmer sedem miliónov eur predstavuje tohoročný kumulatívny objem investícií spoločnosti Slovak Parcel Service.

Tlačové správy

Dokážu benzínové fukáre odolať výzve akumulátorových?

Fukár na lístie, s ktorým sa dá popadané lístie, ihličie, či pokosená tráva ľahko nafúkať na kompost, či pozbierať do vriec.