INZERCIA

Stévia cukrová - PRÍRODNÉ SLADIDLO

Stévia cukrová je vhodným sladidlom pre osoby s cukrovkou, vyznačuje sa silným fytoncídnym (antibakteriálnym) účinkom. Je nekalorickým sladidlom, až 300x sladším ako sacharóza.

Stévia cukrová (Stevia rebaudiana)


Využívaná časť: vňať, listy
Je vhodným sladidlom pre osoby s cukrovkou, vyznačuje sa silným fytoncídnym (antibakteriálny) účinkom. Je nekalorickým sladidlom, až 300x sladším ako sacharóza.
Využíva sa na prípravu kloktadla, k liečbe nehojacích sa rán, bércových vredov, pôsobí priaznivo proti zubnému kazu a tiež močopudne.

PESTOVANIE

Najjednoduchšie pestovanie tejto trvácej tropickej rastliny z čeľade astrovitých je v byte v črepníku, alebo vo fóliovníku. Plytko koreniaca stévia si vyžaduje pravidelnú zálievku. Vyhovujú jej ľahké pôdy s pH 4,5-5 ale znesie aj pH 6,5-7,5. Ľahké pôdy treba obohatiť o humus.

Voľne v záhrade sa stévia vysádza po 15. máji, keď nehrozia neskoré mrazy. Sadenica by mala mať výšku 8-14 cm a na steblách počet listov 8-14. Na zálievke nešetríme, rastlinke dáme pol litra vody. Do črepníka sa sadí iba jedna rastlina.
Stévia sa pestuje pre svoje intenzívne sladké listy. Najvyšší obsah sladkých zlúčenín je tesne pred začiatkom kvitnutia. S tým treba rátať aj pri pestovaní v črepníku, po odkvitnutí sa obsah sladkých zlúčenín znižuje. Odrezané listy sa rozložia v tenkej vrstve, nesušia sa na slnku, lebo zhnednú.

Stévia cukrová je aktuálne v ponuke na http://www.kvetyazahrada.sk/shop/detail.php?tid=251.

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,2 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

Najčítanejšie správy na SME

Najčítanejšie správy na SME

Neprehliadnite tiež

Tlačové správy

Billa otvorila svoju 150. predajňu na Slovensku

Spoločnosť BILLA otvorila vo štvrtok 20. septembra novú predajňu v Obchodnom centre v Želiezovciach na Mierovej ulici.

Tlačové správy

Javorina otvorila svoj tretí showroom na Slovensku

Výrobné družstvo Javorina otvorilo nový showroom v Košiciach a to už necelé dva mesiace po úspešnom vstupe na český trh.

Tlačové správy

Arabská exotika: Top hotely v Ománe

Omán láka relaxom na plážach, dobrodružstvom aj luxusom skvelých hotelov.

Tlačové správy

Pracujú vo svojich komunitách. Má Slovensko lokálnych lídrov?

Pýtali sme sa ľudí z neziskového sektora.