INZERCIA

Stévia cukrová - PRÍRODNÉ SLADIDLO

Stévia cukrová je vhodným sladidlom pre osoby s cukrovkou, vyznačuje sa silným fytoncídnym (antibakteriálnym) účinkom. Je nekalorickým sladidlom, až 300x sladším ako sacharóza.

Stévia cukrová (Stevia rebaudiana)


Využívaná časť: vňať, listy
Je vhodným sladidlom pre osoby s cukrovkou, vyznačuje sa silným fytoncídnym (antibakteriálny) účinkom. Je nekalorickým sladidlom, až 300x sladším ako sacharóza.
Využíva sa na prípravu kloktadla, k liečbe nehojacích sa rán, bércových vredov, pôsobí priaznivo proti zubnému kazu a tiež močopudne.

PESTOVANIE

Najjednoduchšie pestovanie tejto trvácej tropickej rastliny z čeľade astrovitých je v byte v črepníku, alebo vo fóliovníku. Plytko koreniaca stévia si vyžaduje pravidelnú zálievku. Vyhovujú jej ľahké pôdy s pH 4,5-5 ale znesie aj pH 6,5-7,5. Ľahké pôdy treba obohatiť o humus.

Voľne v záhrade sa stévia vysádza po 15. máji, keď nehrozia neskoré mrazy. Sadenica by mala mať výšku 8-14 cm a na steblách počet listov 8-14. Na zálievke nešetríme, rastlinke dáme pol litra vody. Do črepníka sa sadí iba jedna rastlina.
Stévia sa pestuje pre svoje intenzívne sladké listy. Najvyšší obsah sladkých zlúčenín je tesne pred začiatkom kvitnutia. S tým treba rátať aj pri pestovaní v črepníku, po odkvitnutí sa obsah sladkých zlúčenín znižuje. Odrezané listy sa rozložia v tenkej vrstve, nesušia sa na slnku, lebo zhnednú.

Stévia cukrová je aktuálne v ponuke na http://www.kvetyazahrada.sk/shop/detail.php?tid=251.

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2 milióny čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

Najčítanejšie správy na SME


Najčítanejšie správy na SME


Neprehliadnite tiež

Tlačové správy

Naše finančné družstvo dokončilo rekonštrukciu budovy

Členovia družstva investovali do starej budovy, ktorú zmenili na nepoznanie. Práce na rekonštrukcii sa už skončili.

Tlačové správy

Spoločnosť HB Reavis uzavrela partnerstvo s CIC

Spoločnosť HB Reavis oznámila uzavretie partnerstva s Cambridge Innovation Center (CIC).

Tlačové správy

Bude rok 2018 rokom kryptomien?

Na to sa snažili odpovedať študentom SPU v Nitre známi finanční analytici Martin Vlachynský a Ronald Ižip.

Tlačové správy

Spolupráca SPU v Nitre s Tishreen University v Sýrii

Výskum aridných zón a suchých pôd, ako aj mobility študentov a pedagógov boli predmetom rokovaní sýrskej delegácie na pôde SPU.