INZERCIA

Schizandra čínska - BOBULE VEČNEJ MLADOSTI!

Plody schizandry sa užívajú pri zvýšenej fyzickej aktivite, k povzbudeniu, pri depresiách, majú tiež dobré antioxidačné účinky na ľudský organizmus.

Schisandra čínska (Schisandra chinensis)Úžasná kombinácia okrasnej a úžitkovej rastliny.

Je opadavá drevnatá liana, ktorá pochádza z lesov severnej Číny a Ďalekého východu. Dorastá do výšky 3 - 8 metrov. Kvitne na bielo. Rastlina ma rada tieň, vlhkú dobre odvodnenú pôdu. Rastlina je dvojdomá a jej čínske meno vychádza z faktu, že jej bobule majú všetkých päť chutí (slanú, sladkú, kyslú, horkú, pikantnú).

Schizandra má aj upokojujúce a afrodiziakálne účinky. Preto sa v čínskej bylinnej medicíne používa nielen na liečbu astmy, depresie, kašľa, stresu, búšenia srdca, nespavosti, ale aj na liečenie predčasnej ejakulácie, sexuálnej averzie a všeobecne na podporu krvného obehu.

V dužine plodov sa zistili kyseliny (citrónová, jablčná, vínna), cukry, bielkoviny, vitamín C. Obsah kyseliny citrónovej a jablčnej sa približuje ich obsahu v citróne. Zistili sa tiež látky typu vitamínu B a P a dokázali sa antokyány a cukry. V semenách sa nachádza väčšie množstvo silice. Ďalej obsahuje terpenické látky - schizandrol a schizandrín, ktoré jej dodávajú charakteristickú vôňu pripomínajúcu citrón, vitamín E a tuk. Významný je obsah minerálnych solí, najmä K a Ca, ďalej S, Mg, Na, P, Fe, Mn, Ni a Cu. Hlavnými účinnými látkami sú lignany, ktoré sa nachádzajú v koreňoch, stonkách, ale predovšetkým v semenách. Rastlina neobsahuje alkaloidy a glykozidy.


Plody schizandry sa užívajú pri zvýšenej fyzickej aktivite, k povzbudeniu, pri depresiách, majú tiež dobré antioxidačné účinky na ľudský organizmus. Možno ich konzumovať čerstvé, sušené, naložené v liehu, pripraviť lekvár, šťavu, kompót, čaj aj víno.


Viac o pestovaní schizandry a ďalšich liečivých rastlín nájdete na http://www.kvetyazahrada.sk/clanky/kalisia-vonava-ine-rastliny-pre-vase-zdravie.


Schizandru a ponuku iných liečivých rastlín nájdete aktuálne na http://www.kvetyazahrada.sk/shop/detail.php?tid=247.

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,2 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

Najčítanejšie správy na SME

Najčítanejšie správy na SME

Neprehliadnite tiež

Tlačové správy

Problém s darčekom? 10 perfektných tipov na Vianočné darčeky!

Prinášame vám niekoľko super tipov na darčeky pre celú rodinu, ktoré potešia nie len pod Vianočným stromčekom ale aj po sviatkoch.

Tlačové správy

Slovensko bude vo svete reprezentovať projekt Zachráň včely

Slovensko patrí k špičke v oblasti technológií a projekt Zachráň včely je toho dôkazom.

Tlačové správy

Vzťah k seniorom chce zmeniť výzvou

Predvianočný zhon je v plnom prúde a pri nákupoch zabúdame na starých rodičov.

Tlačové správy

Bangkok, Phuket, pláže, chrámy: Za 13 dní to naj z Thajska

Zážitkami nabitý poznávací zájazd vám predstaví všehochuť Thajského kráľovstva.