INZERCIA

Schizandra čínska - BOBULE VEČNEJ MLADOSTI!

Plody schizandry sa užívajú pri zvýšenej fyzickej aktivite, k povzbudeniu, pri depresiách, majú tiež dobré antioxidačné účinky na ľudský organizmus.

Schisandra čínska (Schisandra chinensis)Úžasná kombinácia okrasnej a úžitkovej rastliny.

Je opadavá drevnatá liana, ktorá pochádza z lesov severnej Číny a Ďalekého východu. Dorastá do výšky 3 - 8 metrov. Kvitne na bielo. Rastlina ma rada tieň, vlhkú dobre odvodnenú pôdu. Rastlina je dvojdomá a jej čínske meno vychádza z faktu, že jej bobule majú všetkých päť chutí (slanú, sladkú, kyslú, horkú, pikantnú).

Schizandra má aj upokojujúce a afrodiziakálne účinky. Preto sa v čínskej bylinnej medicíne používa nielen na liečbu astmy, depresie, kašľa, stresu, búšenia srdca, nespavosti, ale aj na liečenie predčasnej ejakulácie, sexuálnej averzie a všeobecne na podporu krvného obehu.

V dužine plodov sa zistili kyseliny (citrónová, jablčná, vínna), cukry, bielkoviny, vitamín C. Obsah kyseliny citrónovej a jablčnej sa približuje ich obsahu v citróne. Zistili sa tiež látky typu vitamínu B a P a dokázali sa antokyány a cukry. V semenách sa nachádza väčšie množstvo silice. Ďalej obsahuje terpenické látky - schizandrol a schizandrín, ktoré jej dodávajú charakteristickú vôňu pripomínajúcu citrón, vitamín E a tuk. Významný je obsah minerálnych solí, najmä K a Ca, ďalej S, Mg, Na, P, Fe, Mn, Ni a Cu. Hlavnými účinnými látkami sú lignany, ktoré sa nachádzajú v koreňoch, stonkách, ale predovšetkým v semenách. Rastlina neobsahuje alkaloidy a glykozidy.


Plody schizandry sa užívajú pri zvýšenej fyzickej aktivite, k povzbudeniu, pri depresiách, majú tiež dobré antioxidačné účinky na ľudský organizmus. Možno ich konzumovať čerstvé, sušené, naložené v liehu, pripraviť lekvár, šťavu, kompót, čaj aj víno.


Viac o pestovaní schizandry a ďalšich liečivých rastlín nájdete na http://www.kvetyazahrada.sk/clanky/kalisia-vonava-ine-rastliny-pre-vase-zdravie.


Schizandru a ponuku iných liečivých rastlín nájdete aktuálne na http://www.kvetyazahrada.sk/shop/detail.php?tid=247.

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,2 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

Najčítanejšie správy na SME


Najčítanejšie správy na SME


Neprehliadnite tiež

Tlačové správy

Križovatka kultúr Maroko: Dobrodružné cesty naprieč krajinou

Spoznajte kráľovské mestá a neobjavený vidiek Maroka s pôsobivou atmosférou.

Tlačové správy

MiddleCap Equity Partners a Mayfair Assets ukončili fúziu

Spoločnosti MiddleCap Equity Partners, a.s. a Mayfair Assets Ltd. oficiálne zmluvne uzatvorili 10 mesiacov trvajúci proces fúzie.

Tlačové správy

Súboj olympionikov na Malom Dunaji

Slovenský vodný slalomár Matej Beňuš a úspešní zjazdoví lyžiari Adam Žampa a Andreas Žampa si zmerali svoje sily na malom Dunaji.

Tlačové správy

5 tipov ako využiť ľahké priečky pri rekonštrukcii bytu

Pripravujete rekonštrukciu bytu? Využite ľahké priečky, ušetríte čas a vyhnete sa prachu i hluku. Poradíme vám, podľa čoho vyberať.