SME
Štvrtok, 26. november, 2020 | Meniny má KornelKrížovkyKrížovky
INZERCIA

Bývanie na Slovensku

Vďaka poklesu cien až do polovice roku 2012 a kontinuálnemu rastu nominálnych miezd sa postupne zvyšovala cenová dostupnosť bývania.

Bývanie z pohľadu analytika ČSOB Mareka Gábriša

Od r. 2002 do r. 2008 vzrástli ceny nehnuteľností o 155 %


Ceny nehnuteľností na bývanie si za posledných 11 rokov prešli zaujímavým vývojom. Za obdobie rokov 2002 – 2008 vzrástli o neuveriteľných 155%! S výnimkou roku 2005, kedy prišla krátko korekcia, išlo o kontinuálny rast.

„Boom“ sa zastavil v roku 2008

Od polovice roku 2008 však zaznamenávame postupný pokles cien, pričom najväčší prepad prišiel už v prvom krízovom roku 2009. V ďalších rokoch sa pokles spomalil, ale pokračoval prakticky až do roku 2012. V druhom polroku prišlo k miernemu rastu cien nehnuteľností a kumulatívny prepad od vrcholu zaznamenanom v druhom kvartáli 2008 sa zmiernil z -21% na -19% v uplynulom roku.

V ďalších rokoch by na dopytovej strane mal pôsobiť faktor demografie, teda relatívne veľkého počtu mladých ľudí, ktorí zrejme skôr či neskôr budú riešiť svoju bytovú otázku. Na druhej strane počet rozostavaných bytov a zásoba bytov vygenerovaných v čase boomu ubúda z ponúk iba postupne, čo nedáva šancu na skorý návrat prudkých nárastov cien.

Dostupnosť bývania

Vďaka poklesu cien až do polovice roku 2012 a kontinuálnemu rastu nominálnych miezd sa postupne zvyšovala cenová dostupnosť bývania. Podľa našich odhadov sa dostupnosť bývania mohla ku koncu roka 2012 zlepšiť na najvyššiu úroveň od konca roku 2005.

Na 1-izbový byt musíme pracovať 53 mesiacov

Za priemernú mzdu sme si tak mohli podľa nášho odhadu kúpiť 0,7 m². Na priemerný 1-izbový byt sme museli pracovať asi 53 mesiacov a na 3-izbový asi 100 mesiacov.

Napriek zlepšeniu dostupnosti je výhľad komplikovaný kvôli neistote z budúcnosti, nízkej spotrebiteľskej dôvere a vysokej miere nezamestnanosti. Pri miere nezamestnanosti najvyššej za 8,5-roka, ktorá je o 1 percentuálny bod vyššia ako je jej dlhodobý priemer, je ťažké očakávať ďalší rast cien. Preto je pre najbližšie obdobie najpravdepodobnejší scenár stagnácie.

V regiónoch je najdostupnejšie bývanie v Trenčianskom kraji, kde si za priemernú mzdu môžete kúpiť 1,09 m² nasledovaný Nitrianskym krajom (1,08 m²) a pelotón uzatvára tradične Bratislavský kraj (0,6 m²). Za posledné obdobie (Q1 až Q3 2012) pritom prišlo v medziročnom porovnaní k najväčšiemu zlepšeniu dostupnosti práve v Trenčianskom kraji. Na popredných priečkach dostupnosti figurujú aj Nitriansky a Žilinský kraj, čo potvrdzujú aj naše údaje o čerpaných hypotékach.

Dostupnosť bývania zlepšuje aj postupný pokles úrokových sadzieb. Sadzby na nové úvery na bývanie ku koncu roka 2012 klesali pri najčastejších splatnostiach na nové minimá. Či sa tento trend udrž, bude závisieť predovšetkým od celkovej ekonomickej situácie a vývoja nesplácaných úverov.

Hypotéky z pohľadu riaditeľky odboru Bývanie a mobilita ČSOB Dáši Pollákovej

Priemerné hypotéky v regiónoch


Najvyššiu priemernú hypotéku si už tradične berú klienti v Bratislavskom kraji, čo vyplýva aj z faktu, že ceny nehnuteľností v tomto regióne sa dlhodobo držia na vysokej úrovni. Priemerná hypotéka v hlavnom meste a okolí je viac ako 60 000 €.
Na druhej strane najnižšiu hypotéku si berú obyvatelia banskobystrického regiónu. Priemerná výška je tam približne 40 000 €.
Priemerné splátky v regiónoch

Priemerné mesačné splátky sa v regiónoch líšia. Najvyššiu sumu platia Bratislavčania (414 €), najnižšiu obyvatelia Banskej Bystrice a okolia (244 €).

Hypotéka s mimoriadnymi splátkami priamo cez smartfón

Realizácia mimoriadnych splátok nebola ešte nikdy taká jednoduchá, ako je tomu teraz. Iba v ČSOB môže klient urobiť mimoriadnu splátku cez mobilnú aplikáciu ČSOB SmartBanking na svojom smartfóne alebo tablete až do výšky 1,5 % zo zostávajúcej istiny úveru a to bez akéhokoľvek poplatku či navýšenia úrokovej sadzby. Svoju hypotéku tak má kdekoľvek a kedykoľvek pod kontrolou.
Vďaka mimoriadnym splátkam klient nielen ušetrí, ale zároveň si zníži mesačnú splátku, alebo môže požiadať o skrátenie doby splatnosti. Navyše v ČSOB klientovi schválime hypotéku už do 24 hodín a v ponuke je aj možnosť rýchleho čerpania už do 2 hodín. Nižšiu úrokovú sadzbu môže získať, ak využíva aktívne svoj bežný účet a uzatvorí výhodné poistenie úveru a nehnuteľnosti, ktoré ponúkame pod jednou strechou.

Predčasné splatenie hypotéky v súčasnosti

Klienti ČSOB majú od októbra 2010 možnosť bezplatne uhradiť mimoriadnu splátku hypotéky raz ročne až do výšky 20 % zo zostatku istiny (minimálne vo výške 1 000 €). Táto možnosť zostáva zachovaná aj po spustení služby mimoriadnych splátok cez ČSOB SmartBanking. Len v januári tohto roka využilo túto možnosť 150 klientov a uhradili mimoriadnu splátku bez poplatku.

Poradňa: Čo robiť, ak klient nevládze splácať úver?

Radí Dáša Polláková, riaditeľka odboru Bývanie a mobilita ČSOB

V prípade neschopnosti splácať úver ponúkame klientom možnosť reštrukturalizácie úveru. Klienti si tak môžu predĺžiť splatnosť úveru (a tým znížiť splátku), alebo požiadať o odklad splátok. Pre poskytnutie reštrukturalizácie musí klient uviesť dôvod - napr. strata zamestnania, výrazný pokles príjmu alebo vážne rodinné problémy (dlhodobá práceneschopnosť, úmrtie účastníka úverového vzťahu), pričom dôvod je nutné zdokladovať napríklad potvrdením o registrácii na úrade práce, potvrdením zamestnávateľa o príjme, resp. krátení úväzku. Ak ani po tomto prechodnom období klient nevládze splácať hypotéku, môže predať nehnuteľnosť vo vlastnej réžii, alebo do úverového vzťahu môže pristúpiť ďalší účastník. V týchto prípadoch je vždy dôležité, aby klient reagoval včas a neodkladne s bankou riešil jednotlivé možnosti.

Domov si treba poistiť

Rastislav Nemeček z ČSOB Poisťovne

Až tretinu škôd má na svedomí vytopenie. Z údajov ČSOB Poisťovne vyplýva, že priemerná škoda spôsobená touto udalosťou sa pohybuje vo výške 400 €. Maximálna suma, ktorú ČSOB Poisťovňa v dôsledku vytopenia vyplatila, bola 44 000 €.
Záplavy sú zase druhou najčastejšou príčinou poistnej udalosti. Je ich viac ako desatina. Priemerná škoda sa v tomto prípade šplhá na 1 000 €, no najvyššia suma, akú sme za posledné roky vyplatili, sa v tomto prípade vytiahla na 73 000 €.

Výnimkou nie sú ani vlámania, požiare, úder blesku či víchrica

Treťou najčastejšou príčinou škôd sú vlámania. Priemerná škoda v týchto prípadoch je 630 €, no evidujeme aj škodu za takmer 13 000 €.
ČSOB Poisťovňa vyplatila aj škody spôsobené požiarmi. Každý z nich dosahuje v priemere 3 000 €, maximálne vyplatená čiastka bola 60 500 €.

Evidujeme aj škody, ktoré vznikli následkom úderu blesku. ČSOB Poisťovňa vyplatila v tomto prípade dotknutému klientovi priemernú sumu vo výške 850 €.

Domov môže poškodiť aj víchrica. V tomto prípade sme dotknutému klientovi vyplatili maximálnu sumu vo výške 20 000 €.

Ponúkame extra úroveň pre bývanie

Príroda vie byť nevyspytateľná a nečakané situácie takmer nepretržite ohrozujú majetok. Produkt majetkového poistenia Domos Kompakt pomáha zmierniť následky v poškodenej domácnosti či nehnuteľnosti a ČSOB Poisťovňa naň ponúka v týchto dňoch 15 % zľavu. Klient si zároveň môže zvoliť nový balík Extra. Za minimálny rozdiel získa:

- extra odškodné 300 € na úhradu nepredvídateľných nákladov bez akéhokoľvek dokladovania pri škode nad 3 000 €,
- poistenie nových rizík ako je napríklad škoda na potravinách v chladničke pri výpadku elektrickej energie,
- rozšírené asistenčné služby o vyššie limity, servis domácich spotrebičov a služby v prípade havarijnej situácie ako sú napríklad upratovacie práce či preprava do náhradného ubytovania.

Netreba zabudnúť ani na škody, ktoré môžeme spôsobiť iným. V prípade poistenia za zodpovednosť a škodu zaplatí poisťovňa za klienta v prípade poistnej udalosti sumu až do výšky 140 000 €.
Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Tlačové správy

Koronakríza: Ako vyzerá jeden deň operátorky infolinky?

V priebehu dňa vybaví až 100 telefonátov.

Tlačové správy

Tento rok by mal 70: Legenda Karola Duchoňa ožije u vás doma

Angličania majú Toma Jonesa, Česi Karla Gotta. My máme Karola Duchoňa.

Tlačové správy

Máte nápad ako zlepšiť svoje okolie? Radi ho podporíme!

Grant Nápad pre 3 generácie, na podporu komunitného života, je opäť otvorený. Najlepšie projekty získajú 30-tisíc eur.