SME
Piatok, 19. august, 2022 | Meniny má Lýdia

Starosta Mýtnej Pavel Greksa: Juh stále upadá

Nikdy sa nevzdáva a rád prijíma nové vyzvy. Starosta Mýtnej Pavel Greksa si nekladie servítku pred ústa a veci pomenuje pravým menom. Nedá dopustiť na Mýtnu a je na ňu hrdý.

Nikdy sa nevzdáva a rád prijíma nové vyzvy. Starosta Mýtnej Pavel Greksa si nekladie servítku pred ústa a veci pomenuje pravým menom. Nedá dopustiť na Mýtnu a je na ňu hrdý. Vo voľnom čase sa snaží relaxovať v prírode. Jeho najväčším želaním je, aby každý človek mal prácu, ktorá by ho uživila, aby vždy zvíťazil zdravý rozum.

 

Skúste sa charakterizovať, aký je Pavel Greksa v profesijnom živote a aký v súkromí?

- Snažím sa, a to nielen v profesionálnom, ale aj v osobnom živote, meniť veci k lepšiemu a pomáhať ľuďom. Medzi moje vlastnosti, ktoré si na sebe cením, patrí tolerancia k ľuďom s úplne odlišnými názormi. Aj napriek tomu, že sa v niektorých ľuďoch sklamem, stále nestrácam dôveru v nich. Nič neponechávam na náhodu a vždy chcem prísť veci na koreň. Nikdy sa nevzdávam a dokážem začínať znovu a znovu. Nechcem ľudí prerábať, ale beriem každého takého, aký je.

 

Dlhé roky ste starostom obce Mýtna. Čo sa vám doteraz podarilo spraviť pre svoju obec?

- To závisí od oblasti našej práce, do ktorej sa pozrieme. Viditeľná pre ľudí je oblasť investičná.  Málokto sa  zamyslí nad tým, že práca starostu nie len o tom, že urobí  cesty, chodníky, námestie, vyhrnie sneh, ale veľmi dôležitý je prístup k ľuďom, ochota a snaha pomôcť. A potom je to činnosť, ktorú ľudia nevnímajú, hoci už pomaly zaberá tri štvrtiny práce samosprávy, a to je zabezpečovanie riadneho chodu obce po ekonomickej a právnej stránke, realizácia kompetencií, ktoré na nás presunul štát, hoci prostriedky na ne poslať zabudol. Každý úkon, každá činnosť však ovplyvňuje život občanov a je potrebné snažiť sa čo najviac, aby tieto potreby boli v čo najväčšej miere naplnené.

 

Ako ste sa dostali k politike?

- S komunálnou politikou som žil odmalička, vyrastal som v nej a po revolúcii som v nej začal aktívne pôsobiť. Ako starosta obce mám aj povinnosť komunikovať a spolupracovať s politickými stranami a hnutiami. Ale to je prirodzený posun, tak ako športovec, ktorý súťaží v okresnej triede, pracuje na sebe a snaží sa dostať do národnej ligy.

 

Chystáte sa opäť kandidovať?

- Samozrejme, verejná správa je služba, okrem práce je to aj poslanie. Vo verejnej správe neprodukujete zisk, ale úžitok. A ten robíte bez rozdielu pre všetkých. To je špecifikum, ktoré si treba uvedomiť, na všetko sa musíte pozerať tak, že výsledky vašej práce slúžia každému. A to ma na tom baví.

 

Aký je váš vzťah k nášmu regiónu?

- Bezpochybne pozitívny, taký by mal byť vzťah každého z nás. Musíme náš región rozvíjať, nesmieme spoločne dopustiť, aby bol odsúvaný na vedľajšiu koľaj. Veď Novohrad patril v minulosti k najvýznamnejším regiónom. 

 

Kam podľa vás smeruje?

- A toto je už ťažšia otázka. Regionálna politika by mala byť v súlade s politikou národnou, nemala by sa vymykať z jej rámca. No každý región má svoje špecifiká a potreby, tie musí národná politika rešpektovať a rôznymi nástrojmi vytvárať podmienky pre rozvoj. A toto sa nejako nedeje. Západ je rozvinutý, Tatry takisto, Východ kričí, ale diskutuje sa o ňom a rozvíja sa, no Juh stále len upadá. Nemám rád konšpiračné teórie, no nedá sa nevšimnúť, že Banskobystrický kraj končí niekde za Kriváňom. V prvom rade potrebujeme cestu. Keď sa svetoví ekonómovia zhodujú v názore, že základnou podmienkou rozvoja je dopravná infraštruktúra, tak nerozumiem, prečo ju dodnes nemáme my.

 

A aká budúcnosť čaká Slovensko?

- Pani redaktorka, určite sledujete dianie na Slovensku, takže vidíte, že toto nie je dobré. Z ekonomického hľadiska každý odborník tvrdí, že konsolidovať treba na strane výdavkov, ale u nás na Slovensku výdavky rastú a aby boli peniaze, tak sa berie viac ľuďom. Z hľadiska politického nesmie vládnuť  jedna strana. Teraz nehovorím o dnešnej vláde, je jedno, či by tam bola pravica alebo liberáli, jedna strana jednoducho vládnuť nemôže, veď podľa slovníka je vláda jednej strany diktatúra. V slobode a demokracii musí dochádzať k dohode viacerých. Keby aspoň fungovala tá opozícia, no viditeľne je v rozklade a neplní svoju funkciu.

Čo je pre vás najväčšou motiváciou?

- Motiváciou je pre mňa dávať veci do pohybu, oživovať ich a vytvárať podmienky pre to, aby sa niečo dialo. Predstavte si, že máte ideu a zač- nete ju realizovať. A výsledné dielo funguje, žije svojim životom, slúži ľuďom a ľudia ho využívajú, dotvárajú ho, stane sa ich súčasťou, súčasťou obce.

 

Ktorého politika z minulosti a súčasnosti obdivujete a prečo?

- Nemám vyhranené mená, v novodobej histórii poznáme mnoho prevratných politikov a osobností v Európe aj v USA. Môžeme si vybrať meno a diskutovať o ňom, no všeobecne uznávam politikov, a to platí aj pre dnešných, ktorí sa k politike vypracovali od mladosti. V Amerike mladý človek pracuje a aktivizuje sa už od študentských čias, je teda záruka, že sa k vedeniu nedostane neschopný človek, ale človek, ktorý má vysoké predpoklady pre správne rozhodovanie a riadenie. Tu sa už pomaly človek, ktorý vo verejnej oblasti celý život nepohne ani prstom, rozhodne, že chce byť politik a zrazu je najmúdrejší a vie všetko najlepšie.

 

Čo vás vie najviac rozčúliť?

- Nazývam to nekompetentná kritika alebo reči, ktoré absolútne nemajú výpovednú hodnotu. Pri diskusii a práci musia byť rozdielne názory, bez nich by nebola debata konštruktívna, ale jednostranná. Ak predložím nejakú myšlienku, tak očakávam a doslova požadujem rozdielne názory, rôzne pohľady na vec, pretože aj pomocou nich sa posúvame dopredu a tvoríme. No ak niekto neustále hovorí dookola, že všetko je zle a robí to len z nejakého svojho princípu alebo zatrpknutosti, ale neponúka alternatívu a nepovie, no tak toto je tvoj názor, ja by som však skúsil pouvažovať nad napr. opačnou možnosťou, tak potom sa nikam nedostaneme.

 

Ak by ste si mali splniť doteraz nesplniteľné želanie, čo by to bolo?

- Moje želanie sa znovu týka práce. Mám predstavu, že samospráva u nás bude fungovať ako niekde vo Švédsku, v Nemecku alebo Francúzsku. Bez komunálnej reformy to však nepôjde. Nemôžu fungovať malé obecné úrady, ktorých rozpočet už nestačí ani na verejné osvetlenie celú noc. Požiadavky ľudí na verejné statky rastú a malé obce im ich už nedokážu zabezpečiť. Ale veľký obecný úrad, spoločný pre 5-6 obcí, s veľkým rozpočtom, to môže dokázať. Identita každej obce by samozrejme ostala zachovaná. A to nehovorím o úspore, ktorá by zlúčením vznikla.

Ale mojím najväčším želaním je, aby boli ľudia k sebe úprimní, aby si navzájom nezávideli, aby každý človek mal prácu, ktorá ho baví, aby matky nemuseli odchádzať za prácou do zahraničia, aby rodina plnila svoju funkciu, aby víťazila pokora, skromnosť a slušnosť.

 

Aké sú vaše koníčky, ako trávite voľný čas?

- Vo svojom voľnom čase sa snažím byť čo najviac v prírode. Trávim ho na lazoch v starom rodinnom dome, kde si môžem v kľude utriediť svoje myšlienky a venovať sa svo- jim záľubám, ako sú napríklad úprava okolia domu, prechádzky do prírody a mnohé iné, ktoré mi prečistia mozog. Po rušnom pracovnom týždni milujem ticho na samote.

Ďalšou mojou záľubou sú spoločenské tance, ktorým sa venujem niekoľkokrát v týždni pod vedením tanečných majstrov z Dance Attack. Pri tanci môžem psychicky vypnúť. Človek potom viac rozumie veciam, s ktorými sa stretáva v bežnom živote.

 

Ľudia v regióne vás poznajú ako človeka, ktorý si nekladie servítku pred ústa, ale stále niečo kritizuje. Čo alebo kto si vyslúžil najväčšiu kritiku od vás naposledy?

- Tak to radšej nebudem hovoriť teraz do éteru, lebo Vás scenzurujú, ale môžem to zovšeobecniť. Ja hovorím nahlas len to, čo všetci vedia, o čom všetci potichu rozprávajú a na čo nadávajú. No a najviac ma vie napáliť pasivita ľudí, ktorí majú k veci čo povedať, ale keď treba, tak sú ticho. A ja sa vtedy obetujem a aj keď viem, že na to stále doplatím, no jednoducho mi to nedá. To máme v rodine, taký bol aj môj otec. V socializme kritizoval režim, podpísal sa aj za odchod ruských vojsk a mňa ledva zobrali do gymnázia, aj to nie do Lučenca, ale do Banskej Štiavnice. A takí sú aj moji synovia. Keď chcú prácu, tak odvšadiaľ počúvajú: „Keby si nebol Greksa a bol by si v tej správnej strane ...“ Ani sa nečudujem, že sa im viac páči v Nemecku. My sme takí bojovníci za slobodu.

 

Každé mesto či dedina má svoju značku. Akú podľa  vás má okresné mesto Lučenec a akú obec, ktorej šéfujete?

- Lučenec vnímam ako mesto samotné, no prirodzene ho vnímam aj ako okres. Všade, kde som, podvedome si všímam rôzne detaily ako infraštruktúru, občiansku vybavenosť, služby občanom či rozvoj. Lučenec v mnohých týchto oblastiach nezaostáva, v niektorých dokonca napreduje. Veľký kus práce už urobila súčasná primátorka a ako poznám jej zámery a plány, tak bude Lučenec stále dôležitejší. Lučenec ako okres, tak niečo som načrtol už vyššie, v prvom rade potrebujeme cestu. Sme spojnicou Bratislava – Košice a križovatkou do Maďarska. Ale ako sem príde investor a ako prinesie prácu a peniaze? Keď bude chcieť ísť cez Maďarsko, tak zastane v Šiatorskej Bukovinke, lebo trafí do výtlku a keby sme my chceli exportovať napríklad mlieko, tak kým sa dostaneme na hranice, bude z neho smotana.

Na Mýtnu dopustiť nedám a prirodzene ju budem chváliť, ale myslím si a verím, že oprávnene a s hrdosťou. Ale aby ste nepovedali, že každý si chváli svoje, tak Vám poviem jednu historku, ktorá sa v podobnom zmysle stala už viacerým. Minule som cestoval z Bratislavy a po ceste na benzínovej pumpe stál predo mnou jeden pán a telefonoval, dohodoval sa zrejme na stretnutí s kolegom. A rozprával niečo v zmysle: „Vieš čo, v Detve nestoj, počkaj ma radšej v Mýtnej, tam je to lepšie. Zaparkuj tam, ja si skočím nakúpiť a vypijeme kávu...“ Pointa je v tom, že to bola síce nevinná debata, no potešila, pretože nás uprednostnili pred mestom.

 

 p3043649a-r925_res.jpg

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Pripravené sú hodnotné ceny, tombola aj bohatý sprievodný program.


INZERCIA 23m

50 percent áut, ktoré boli registrované pred embargom, je stále funkčných.


INZERCIA 13 h

Hyundai chce spojiť ľudí v záujme trvalej udržateľnosti.


INZERCIA 13 h
SkryťZatvoriť reklamu