Ak sa pri kúpe tovaru či služby cez inzerát chcete vyhnúť nepríjemnému zisteniu že ste boli oklamaní, je dobré pridržiavať sa niekoľkých rád, ako takémuto sklamaniu včas predísť.
Mnohým kupujúcim zázračne pomôže ich šiesty zmysel - intuícia či prvý pocit, že inzerát sa im zdá niečím podozrivý, zavádzajúci, jednoducho „čudný“. Preto neriskujú, inzerát zámerne prehliadajú a na ponuku radšej vôbec nereagujú. Nie vždy sa však na šiesty zmysel dá celkom spoľahnúť a preto je dobré ovládať niekoľko jednoduchých bodov, ktoré Vám pomôžu aktivovať ostražitosť, aby ste sa mali na pozore pred prípadným klamlivým inzerátom.
Už prvý pohľad na samotné inzeráty Vám možno mnoho napovie. Všímajte si nadpis, text inzerátu, prípadne priložené fotografie. Vyhnite sa inzerátom ktoré na vás pôsobia neisto v autentickosti predávaných položiek (inzerent neuvedie,
alebo zámerne uvedie klamlivé základné dôležité podrobnosti o ponúkanom
tovare – napr. konkrétnu značku, fotografie sú rozmazané
a neidentifikovateľné, opakujúce sa ponuky inzerátov typ: práca cez
internet, práca z domu, wellness poradca, ponuka práce na doma, jedinečná
šanca a podobne).
Všímajte si kontaktné informácie inzerenta, ktoré sú v prípade
internetového obchodu nesmierne dôležité. Čím viac kontaktných informácií
inzerent uvedie, tým je predpoklad, že chce skutočne s potencionálnym
záujemcom obchodovať – komunikovať. Je jednoznačne plusom, ak inzerent neuvádza len mailový, ale aj telefonický kontakt (vtedy je dobré zo strany kupujúceho túto možnosť využiť a kontaktovať inzerenta telefonicky). Pokiaľ nie je
uvedené telefónne číslo overiteľné (inzerent opakovane nereaguje na telefonické
volania, alebo do inzerátu uviedol neexistujúce či cudzie číslo) zbystrite
pozornosť, niečo nemusí byť v poriadku.
Pri skontaktovaní sa z inzerentom využite možnosť bližšie sa informovať o ponúkanom tovare. Klaďte otázky, ktoré vás v súvislosti s ponúkaným tovarom zaujímajú (napr. o jeho aktuálnom technickom stave, prípadných závadách a podobne). Už samotná ochota a spôsob komunikácie inzerenta Vám vo veľa prípadoch mnoho napovie. Je dôležité, objasniť si čo najviac podrobností o ponúkanom tovare (hlavne v prípade, ak nebudete mať možnosť si tovar pred kúpou osobne prevziať, či si ho pred kúpou dôkladne prezrieť).
Nenechajte sa zbrklo nalákať na podozrivo nízke - výhodné ceny tovaru,
ktorý inzerent ponúka. Overte si cenové ponuky podobných produktov aj u iných predajcov, zisťujte prečo inzerent inak drahú položku predáva za tak výrazne nízku cenu.
Zvýšte ostražitosť a dôsledne zvážte dohodnutý spôsob preberania tovaru a platbu. Najjednoduchší spôsob ako sa v tomto prípade vyhnúť prípadným
komplikáciám a sklamaniu je jednoznačne nepristúpiť na platbu vopred
a zvoliť si osobné prebranie tovaru. Ak však táto možnosť nie
z nejakých dôvodov uskutočniteľná zvoľte možnosť zaslania tovaru poštou na
dobierku alebo kuriérom a za tovar zaplaťte až keď Vám tovar reálne príde.
Vašu ostražitosť zvýšte na maximum aj vtedy, keď inzerent odporúča neznámy
podmienečný účet alebo platobnú službu, keď nie je ochotný poskytnúť Vám
použiteľné sledovacie číslo zásielky, alebo keď Vás požiada, aby ste poslali
peniaze na medzinárodný účet. Predajca Vás môže požiadať, aby ste poslali
peniaze do zahraničia, pričom uzná iba Western Union alebo inú službu prevodu.
Pri kúpe prostredníctvom internetovej inzercie si kupujúci musia byť vedomí, že i tu sú vystavení riziku podvodníkov. Preto je na mieste zvýšiť svoju opatrnosť a informovanosť o možných nástrahách. Máloktorý internetový bazár totiž obsahuje len korektné inzertné ponuky. Je preto na mieste, už v úvode výberu inzertného serveru kde konkrétnu ponuku hľadáme, vyselektovať také stránky, kde sa inzeráty s vyššie uvedenými znakmi (vzbudzujúcimi pocit podozrenia klamlivého inzerátu) vyskytujú čo najmenej.
nBazar.sk na facebook-u