INZERCIA

Ako sa stravovať pri hypertenzii

Jednou z novodobých civilizačných chorôb je aj hypertenzia – zvýšený krvný tlak. Nazývame ho aj tichý zabijak, pretože jeho symptómy sú takmer nerozpoznateľné a môžeme s ním žiť roky bez toho...

Jednou z novodobých civilizačných chorôb je aj hypertenzia – zvýšený krvný tlak. Obecne ho označujeme aj tichý zabijak, pretože jeho symptómy sú takmer nerozpoznateľné a môžeme s ním žiť roky bez toho, aby sme o ňom vedeli. Dôležité je, pravidelne si merať tlak alebo si ho nechať skontrolovať u lekára. 

Aký tlak je už vysoký

Krvný tlak je tlak vyvíjaný krvou na steny ciev. Štandardné hodnoty KT u dospelého človeka v pokoji sú 120 mm Hg počas kontrakcie komôr a 80 mm Hg počas uvoľnenia komôr. Výška krvného tlaku sa líši od činnosti, ktorú momentálne vykonávame, ale aj vekom, pohlavím či rozdielom vo fyzickej kondícii. Hypertenzia – teda vysoký krvný tlak je definovaná ako krvný tlak, ktorého hodnota dosahuje 160/95 mmHg a viac. Prvými príznakmi vysokého krvného tlaku môžu byť bolesti hlavy, bolesti na hrudníku, únava alebo poruchy spánku. Ak pretrváva niekoľko rokov, poškodzuje cievy, srdce, ľadviny, sietnicu očí. Najčastejšie zapríčiňuje infarkt a cievnu mozgovú príhodu.

Čo jesť pri hypertenzii

Svoj krvný tlak môžeme bezpečne udržať v tej správnej hladine aj pomocou zdravej stravy vo forme diéty pri hypertenzii a zmenou sedavého spôsobu života. Tento spôsob sa odporúča aj ľuďom s vysokým krvným tlakom teda hypertenziou. Najdôležitejšie, pri tomto ochorení, je udržať, prípadne dosiahnuť, ideálnu hmotnosť. Odporúča sa aj znižovať obsah sodíka v potrave (menej soliť), zvýšiť draslík a sledovať prijímané kalórie. U osôb s citlivosťou na sodík, môže však zníženie príjmu sodíka ohroziť úspešnú liečbu hypertenzie a aj ich zdravotný stav. Odporúčaná denná dávka sodíka je 1500 až 2300 mg denne. Dôležitým faktorom je aj obsah draslíka v strave. Draslík a sodík sú podstatné látky pre udržiavanie vody v organizme. Pri draslíku platí pravidlo pravidelnosti, a teda by nemal chýbať v strave každodenne, trebárs vo forme banánov. Najnovšie výskumy preukázali, že hladina vápniku v krvi výrazne ovplyvňuje aj výšku krvného tlaku.

 

Osoby so zvýšeným krvným tlakom by do svojho jedálnička mal zaradiť zelený hrášok, cviklu, zeler, cibuľu, paradajky a fazuľu. Dopriať si môžu maškrtu vo forme horkej čokolády, ktorá obsahuje flavonoidy a antioxidanty. Vhodné sú aj ovos a ovsené vločky. Oblúkom by sa mali vyhýbať fajčeniu a alkoholu. Netreba zabúdať na aktívny životný štýl a optimizmus.

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,4 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

Najčítanejšie správy na SME

Najčítanejšie správy na SME

Neprehliadnite tiež

Tlačové správy

Na Slovensku sa vydáva najviac učiteľských preukazov

Na Slovensku sa vydáva najviac učiteľských preukazov spomedzi ostatných krajín

Na Slovensku sa vydáva najviac učiteľských preukazov spomedzi ostatných krajín
Tlačové správy

Prihlásili ste sa ako dobrovoľník na Olympiádu v Tokiu?

Atos pripravil úspešnú online platformu pre dobrovoľníkov, ktorí sa chcú podieľať na organizácii OH 2020 v Tokiu.

Tlačové správy

Šesťročné dlhopisy teraz s výnosom až 7 % p.a.

Proxenta vydáva nové emisie, k dispozícii budú o niekoľko dní

Tlačové správy

Štefánka by Pulitzer

Čo spája legendárnu bratislavskú kaviareň s Pulitzerom.