SME
Sobota, 23. január, 2021 | Meniny má MilošKrížovkyKrížovky
INZERCIA

Chýbajúca kapitola II. svetovej vojny - V pavilóne šeliem

V strhujúcom románe V pavilóne šeliem oživil autor predvojnový rozbúrený Berlín v celom jeho pôvabe a hrôze.

V strhujúcom románe V pavilóne šeliem oživil autor predvojnový rozbúrený Berlín v celom jeho pôvabe a hrôze.

Dôsledky II. svetovej vojny sú podrobne zmapované, ale o ich príčinách a vzostupe Hitlerovej moci po zvolení za ríšskeho kancelára história taktne mlčí.

 

Erik Larson si získal uznanie čitateľov celého sveta ako majster pravdivých príbehov. Po obrovskom úspechu bestselleru Diabol v bielom meste, príbehu masového vraha, ktorý si vyberal obete medzi návštevníkmi svetovej výstavy v Chicagu v roku 1893, práva na sfilmovanie príbehu získal Leonardo DiCaprio a sám chce hrať úlohu vraha, napísal ďalší pozoruhodný príbeh americkej rodiny v Berlíne počas Hitlerovho nástupu k moci.

Vo svojom strhujúcom románe V pavilóne šeliem oživil predvojnový rozbúrený Berlín v celom jeho pôvabe a hrôze. Vychádzal pritom zo svedectiev Williama E. Dodda, amerického veľvyslanca v Berlíne, a jeho pôvabnej dcéry Marthy, ktorá sa vo svojich aférkach zaplietla s viacerými pohlavármi, vrátane veliteľa gestapa či sovietskeho špióna.

 

Larson sprostredkúva čitateľom ohromujúce očité svedectvo vtedajších udalostí a odhaľuje prekvapivé zákulisie spletitej etapy dejín. Je prestúpený atmosférou tých čias s nezabudnuteľne vykreslenými postavami bizardného Goringa a nečakane okúzľujúceho – hoci veľmi nebezpečného Goebbelsa. Marthu v prvej chvíli očaria pompézne večierky a krásni mladíci tretej ríše s ich nákazlivým nadšením pre obnovu svetového významu Nemecka. No neskôr rodina so znepokojením sleduje útoky na židov, cenzúru tlače a návrhy nových desivých zákonov, ktoré vyvrcholia v násilí jednej noci – Noci dlhých nožov a odhalia pravú Hitlerovu povahu a jeho bezohľadnú posadnutosť absolútnou mocou.

 

Obdivuhodné a nesmierne pútavé dielo rozpráva aj o tom, prečo svet nespoznal, akú vážnu hrozbu Hitler predstavuje, až kým Berlín a celú Európu nezachvátila hrôza a krviprelievanie. Vo svojom obvinení nešetrí ani vtedajšie osobnosti politického a spoločenského života Ameriky a dopĺňa tak chýbajúcu mozaiku novodobých dejín.

Tá neušla ani pozornosti strieborného plátna a už budúci rok sa v hlavnej postave amerického veľvyslanca predstaví charizmatický Tom Hanks.

príchod doddovcov

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

DOXX ako špecialista na stravné prináša stravovanie pre živnostníkov vo forme balíka s najžiadanejšími službami.

22 h

Slovenská investičná skupina pôsobí na trhu od roku 2009.

22. jan

Tropické pláže, more, pamiatky, africké safari. Kde hľadať skvosty Zanzibaru?

22. jan