Príliš veľa vlhkosti so sebou prináša komplikácie v podobe rôznych chorôb listov alebo koreňov, vyššej citlivosti voči mechanickému poškodeniu, výskytu rias, nedostatočnej pevnosti povrchu atď..
Nedostatočná vlhkosť má za následok vädnutie, vyššiu teplotu rastlinného pokryvu a vyššie riziko vzniku lokálnych suchých miest. V Muscle Shoals Alabama, vlhkosť sledujeme každý deň. Je to jediná cesta ako udržať psinčeky v podmienkach vysokých teplôt a sucha v dobrej kondícii.
V roku 2010 sme získali Field Scout 300 TDR - prístroj na meranie vlhkosti pôdy. Takmer okamžite sme identifikovali rozdiely v jednotlivých častiach greenov, získali sme viac informácii o ich stave a aj o distribúcii vody cez závlahový systém.
Tento článok prezentuje zistenia a informácie, ktoré sme získali každodenným používaním prístroja Field Scout a ukáže ako ho môžeme spolu s GPS prijímačom využiť pri diagnostike.
KAŽDODENNÉ POUŽÍVANIE
Presná komunikácia
V prvom rade sme si uvedomili, že sme schopní vlhkosť pôdy (greenu) vyhodnotiť oveľa presnejšie. Podstatou jasnej komunikácie je odovzdanie informácie odosielateľom príjemcovi. U výrazov ako "trochu mokrý" alebo "naozaj suchý" je dosť veľké riziko nesprávnej interpretácie. Ak sa výraz „trochu suchý“ zmení s použitím prístroja na „11% VWM (volumetric water content)", komunikácia je oveľa presnejšia.
Odhad množstva odparenej vody
Prostredníctvom dopoludňajších a popoludňajších meraní veľmi ľahko zistíme, aké množstvo vody sa v priebehu dňa odparilo. Ak vezmeme v úvahu aj predpoveď počasia, každé ráno budeme schopní posúdiť, či je ranná nameraná hodnota na daný deň optimálna, alebo či v popoludňajších hodinách existuje riziko vodného deficitu a vädnutie rastlín. Okrem toho budeme mať oveľa lepší prehľad o tom, aký efekt má konkrétny závlahový cyklus na vlhkosť danej plochy.
Včasné odhalenie príznakov vädnutia
Prístroj Field Scout je oveľa lepší detektor stresu trávnika než naše oči. V momente, kedy je vädnutie viditeľné voľným okom, trávnik už je pod značným stresom - najmä ak sú skutočne vysoké teploty. Ak vieme, že vädnutie pozorujeme voľným okom pri hodnote 10-12% VWC a ráno nameriame hodnotu 14%, je jasné, že porast okamžite potrebuje vodu, aby v daný deň zostal v dobrej kondícii.
Manažment extrémnych & krízových situácii
Pomocou Field Scout okamžite a presne vieme, či máme nejaký problém – či už s premokrením po silnom daždi, alebo s vysychaním pri nedostatočnej závlahe. Nedávno sme mali problém s čerpacou stanicou. Okamžite sme urobili merania a presne sme vedeli koľko máme času na riešenie, ako dlho greeny prežijú bez vody tak, aby nedošlo k ich zásadnému poškodeniu.
Väčšia istota
Na konci dňa chce každý šéf vedieť, aká bola efektivita zavlažovacieho systému, či už v danom dni, alebo týždni. S využitím získaných informácií a dát je zavlažovací systém oveľa viac objektívny. V podvečer každého dňa presne vieme v akom stave sú greeny a koľko závlahy je nutné aplikovať v noci.
Pokračovanie nájdete TU:
Viac o meracích a diagnostických prístrojoch sa dozviete TU: