SME
Nedeľa, 26. jún, 2022 | Meniny má Adriána

UNIPA mení tvár mesta

Po rokoch úpadku a strát skončila mestská spoločnosť UNIPA, spol. s r.o., už druhý rok po sebe s kladným hospodárskym výsledkom.

Po rokoch úpadku a strát skončila mestská spoločnosť UNIPA, spol. s r.o., už druhý rok po sebe s kladným hospodárskym výsledkom.

 

Okrem pozitívnych ekonomických výsledkov boli v uplynulom roku pripravené a zrealizované aj nové projekty meniace tvár mesta. Primátorka Katarína Macháčková dala pri nástupe nového manažmentu spoločnosti jasné zadanie - Unipa sa po rokoch úpadku a rôznych podozrení má stať ekonomicky stabilnou a transparentne hospodáriacou firmou, skvalitňujúcou život obyvateľom mesta.

 

Nový prístup k verejnej zeleni

Už v závere minulého leta ocenila verejnosť kvalitu a početnosť kosenia, vykonávanú po prvýkrát UNIPOU. Intenzita sa oproti minulým rokom zdvojnásobila. Mestské plochy boli kosené päťkrát a reprezentačná zeleň až desať krát, pričom bol využitý moderný, ekologický a veľmi efektívny spôsob kosby – mulčovanie. Práve mulčovanie, už bežné v západnej Európe, sa v dohľadnom čase (vzhľadom na legislatívu EÚ), stane pravdepodobne povinným pre všetky samosprávy. Prievidza je teda už na nový trend pripravená a má ho odskúšaný. Nezanedbateľným prínosom je aj cena, uhradená z mestského rozpočtu. Aj napriek dvojnásobnému počtu pokosení bola menej ako polovičná. A to aj pri započítaní nákladov na nákup novej techniky a nákladov spojených s ďalšou, dlhodobo zanedbanou činnosťou, opiľovaním stromov. V roku 2012 opílila UNIPA štvornásobne viac drevín ako sa podarilo mestu cez iných dodávateľov v predchádzajúcich rokoch. Náklady na opiľovanie boli pritom nulové; pokryli ich rozpočtované náklady na kosbu.

Počnúc týmto rokom prevzala UNIPA kompletnú zodpovednosť za údržbu verejnej zelene. Pribudla údržba záhonov, detských ihrísk a pieskovísk. Aj tu zvolila táto mestská spoločnosť nový prístup. Okrem intenzívnejšej údržby jestvujúcich záhonov budú vysadené najmä na sídliskách aj úplne nové. Cieľom je predovšetkým výraznejšia estetizácia prostredia. Obyvateľov určite poteší takmer 450 m2 nových záhonov. Už v prvých aprílových dňoch začali zamestnanci UNIPY aj s revíziami detských ihrísk a kompletnou výmenou roky nevymieňaného piesku v pieskoviskách. Môžeme len dúfať, že tieto aktivity neznehodnotí vandalizmus a k jeho prípadným prejavom nezostane verejnosť ľahostajná.

Potešujúcou odozvou na nový prístup k správe a údržbe verejnej zelene sú už dnes pozitívne reakcie obyvateľov mesta. Ocenili ju najmä tí skôr narodení, ktorým zeleň v meste nie je ľahostajná a zmeny v prístupe o jej starostlivosť postrehli medzi prvými.

foto1-r747_res.jpg 

Ojedinelý projekt modernizácie verejného osvetlenia

Každodenná poruchovosť systému verejného osvetlenia v meste a jeho vysoká energetická náročnosť je neutešeným výsledkom dlhoročne nedofinancovanej údržby a obnovy. Limitujúcim pre Prievidzu je jej dlhové zaťaženie. Preto začala UNIPA už v roku 2011 pripravovať projekt čiastočnej rekonštrukcie a energetickej optimalizácie sústavy. Chce ho dosiahnuť prostredníctvom moderného spôsobu financovania formou splácania z dosiahnutých úspor tzv. EPC (Energy Performance Contracting).

Jedinečnosť zvoleného prístupu k obnove verejného osvetlenia spočíva v jej postupnom splácaní z dosiahnutých úspor elektrickej energie. Mesto v tomto prípade nemusí investovať vlastné prostriedky, ani zaťažovať rozpočet ďalšími úvermi. Spôsob financovania energetických investícií cez EPC je dlhodobo využívaný v USA, v štátoch západnej Európy, ale aj v susednej Českej republike. Prievidza sa tak stáva prvým slovenským mestom, modernizujúcim verejné osvetlenie týmto progresívnych spôsobom. V týchto dňoch začala výmena prvých, z takmer dvetisíc svietidiel, rozvádzačov a regulátorov. Ukončenie prác na obnove verejného osvetlenia je naplánované už na august tohto roka.

Okrem prípravy nosného projektu riešila UNIPA už počas minulého roku aj menšie požiadavky poslancov a obyvateľov. V šiestich lokalitách bola rozšírená sústava verejného osvetlenia. Mestská spoločnosť, vďaka úspešným projektom, získala dotácie na vybudovanie osvetlenia prvých priechodov pre chodcov. To, čo bolo vo väčšine slovenských miest už dlho samozrejmosťou, sa stalo v uplynulom období v Prievidzi novinkou. Tá zásadne zlepšila bezpečnosť chodcov, zatiaľ aspoň v najfrekventovanejšom dopravnom uzle mesta.

UNIPA spravuje aj cestné svetelné signalizácie. Najdôležitejšia z nich, na vjazde od Novák, je v prevádzke od roku 1975. Je poslednou tranzistorovo riadenou signalizáciou na území Prievidze. Ostatných desať rokov je však v havarijnom stave. Zastaraný spôsob riadenia dopravy spôsobuje nedostatočnú priepustnosť križovatky, dlhé čakanie a tvorbu kolón.

V januári t.r. bol spracovaný projekt jej modernizácie s mikroprocesorovým riadením a úspornou LED technológiou. Dynamika riadenia dopravy za pomoci štyroch kamerových detektorov podstatne zvýši jej priepustnosť. A čo je veľmi dôležité, skráti dobu čakania vodičov aj chodcov. Zaujímavosťou v tomto prípade je opäť financovanie projektu. Odhadovaná investícia 84 tisíc eur bude pokrytá príjmami z parkovného. Tým bude naplnený prísľub, daný vedením mesta verejnosti : využiť výnosy z parkovania na modernizáciu dopravnej infraštruktúry v meste.

foto2-r612_res.jpg 

Viac možností športového vyžitia pre obyvateľov

Spoločnosť UNIPA už štandardne ponúka svoje služby Prievidžanom na mestských športoviskách - krytej plavárni, zimnom i futbalovom štadióne. Na prevádzku športovísk bolo v posledných dvoch rokoch v rozpočte vyčlenených podstatne menej finančných prostriedkov ako v minulosti. Vďaka zníženiu prevádzkových nákladov rozsah ich prevádzky zostal zachovaný a čo je najdôležitejšie, pre športové kluby bezplatný. Celková úspora pre mestský rozpočet, na prevádzku týchto športovísk, za ostatné dva roky je viac ako 200 tisíc eur.

Atraktívnym príspevkom k oživeniu centra mesta a vianočnej atmosféry bola mobilná ľadová plocha. Všetci milovníci korčuľovania sa tešili z toho, že sa po rokoch vrátila na Námestie slobody.

 foto3-r932_res.jpg

Skutočná regulácia parkovania

Neľahkou výzvou pre UNIPU bola príprava a realizácia regulácie parkovania v centre. Vedenie mesta sa rozhodlo neprijať ponuky súkromných spoločností. Nezverilo im do rúk parkovanie v meste. Poverilo touto neľahkou úlohou spoločnosť, ktorej je jediným vlastníkom. Tým si Prievidza zachovala plnú kontrolu nad reguláciou parkovania a mohol tak zostať zachovaný prvoradý cieľ – regulovať dĺžku a potrebu parkovania v centre a priľahlých obytných zónach. Prvoradým cieľom mesta a jeho spoločnosti sa nestal zisk, ale regulácia. Iba vďaka tomuto prístupu mohla zostať cena parkovného najnižšia z porovnateľných miest na Slovensku. A to napriek tomu, že bol pre vodičov zvolený najkomfortnejší spôsob platby – SMS parking. Ten býva v iných mestách obvykle drahší ako platba parkovacou kartou. Prievidza sa stala prvým a zatiaľ jediným mestom na Slovensku, ktoré zaviedlo výrazné cenové zvýhodnenie prvej hodiny parkovania – iba za 30 centov!

Prieskum statickej dopravy v centrálnej mestskej parkovacej zóne zrealizovaný v závere minulého roka jednoznačne preukázal prínos a zásadné zlepšenie situácie s parkovaním v centre a priľahlých obytných zónach. Jeho výsledky sú zverejnené na stránke www.parkovanieprievidza.sk Nie všade je samozrejmosťou, aby prevádzkovateľ systému pristupoval k problematike takto dôsledne a vyhodnocoval dopady regulácie rozsiahlym prieskumom v takom krátkom čase po spustení. Samozrejmosťou nie je ani využívanie príjmov z parkovania na rozvoj dopravnej infraštruktúry v meste. Prievidza už v týchto dňoch začala s výstavbou parkoviska na Ul. M. Mišíka. Paralelne projekčne pripravuje výstavbu ďalšieho na Dlhej ulici. Tam je situácia s parkovaním rezidentov najkritickejšia. Príjem z parkovného pokryje aj rekonštrukciu frekventovanej cestnej svetelnej križovatky na vstupe do Prievidze od Novák.

 

UNIPA neprevádzkuje parkovaciu zónu na dosahovanie zisku. Parkovanie dôsledne reguluje a pomáha tým modernizovať dopravnú infraštruktúru mesta. O tom, že parkujúci v Prievidzi majú cenové výhody, svedčí aj zverejnený prehľad, kde si čitateľ môže porovnávať predovšetkým ceny za hodinu státia.

Prehľad cien zónového parkovania v slovenských mestách:

 unipa-r460_res.jpg

Nový prístup k verejnej zeleni, ojedinelý projekt modernizácie verejného osvetlenia, či viac možností športového vyžitia a efektívna regulácia parkovania sú hlavné výsledky činnosti mestskej spoločnosti UNIPA za ostatné dva roky. Za takú krátku dobu nie je možné zmeniť všetko, čo bolo dlhodobo zanedbané, ale už dnes je možné konštatovať, že trend je pozitívny.

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Prerastená tráva, veľký pozemok, svahovitý terén. Takéto podmienky nezvládne akákoľvek kosačka, no s bubnovou to bude hračka.


INZERCIA 24. jún

V Základnej škole na Drábovej ulici sa bude od budúceho roka vzdelávať 41 zdravotne znevýhodnených detí.


24. jún

Vyjadril sa prednosta Nemocnice AGEL Košice-Šaca MUDr. Peter Polan, PhD., MPH


24. jún
SkryťZatvoriť reklamu