INZERCIA

Boj proti škodcom trávnika

Škodcovia, hlavne larvy, môžu spôsobiť na trávniku mnohé problémy. Hoci sa môže zdať, že skúsenosťami človek nachádza spoľahlivé postupy proti škodcom, každú sezónu sa vyskytne niečo, čo Vás prekvapí.

Indikátormi problémov môžu byť:

  •     Nedostatočné zakorenenie
  •     Trhanie trávnika  pri aerifikácii
  •     Výskyt vtákov a drobných zvierat, ktoré v tráve nachádzajú potravu 
  •     Mramorové sfarbenie trávnika
  •     Malá odolnosť povrchu voči suchu
  •     Chlorotické – bledozelené zafarbenie trávnika
  •     Slabá reakcia na hnojenie
  •     Nízka hustota porastu
  •     Nerovnomerný rast


Predošlý výskyt škodcov zvyšuje pravdepodobnosť recidívy.  V prvom rade  si musíte byť istí, že nejde o príznaky chorôb typických pre letné obdobie...

Medzi typické choroby trávnika patria:

    Červená nitkovosť
    Dolárová škvrnitosť
    Hrdze
    Listové škvrnitosti
    Čarodejné kruhy

    Greeny sú často napadané chorobami ako:
    Antraknóza bazálnych častí rastlín
    Antraknóza
    Čarodejné kruhy – všetky typy
    Dolárová škvrnitosť
    Ohnisková škvrnitosť 
    Pythiová škvrnitosť

Zdá sa, že greenkeeperi čoraz zriedkavejšie kľaknú na kolená a vlastnými rukami starostlivo preskúmajú trávu. Nie je to tým, že by snáď boli lenivejší ako v minulosti, je to tým, že sú v záujme  vyšších výkonov naučení používať rôzne ride –on mechanizmy (obsluhované z kabíny resp. sedadla stroja) a práve to ich vzďaľuje od trávy. 

Ak kosíte trávnik ručne, máte šancu trávu vidieť z oveľa väčšej blízkosti ako keď sedíte na  ride-on kosačke. Často býva prvým signálom skutočnosť, že jazvece či vrany začnú okupovať  značné územia fervejí.

Bezstavovce – najčastejšie sa vyskytujúci škodcovia


Leather Jackets- Larvy tipulovitých


Larvy dlhonohých mušiek sa často usadia v dierach po aerifikácii. Poškodzujú trávnik požieraním koreňov rastlín trávnika. Dospelé jedince sa liahnu z kukiel v júli - auguste a kladú 200 - 300 vajíčok na listy tráv. Larvy (cca. 2,5 cm) sú spočiatku biele a postupne ako dospievajú sa sfarbujú do hneda. Vyliahnu sa za cca. 2 týždne a začínajú požierať korene rôznych rastlín, čo môže pokračovať až do jari. Aktívne sú hlavne v pôde, kde požierajú korene rastlín. Avšak za vlhkých podmienok vyliezajú k povrchu pôdy a požierajú aj listy. Veľké škody spôsobujú hlavne na obilninách a trávnych porastoch. S požieraním prestanú v máji/júni, kedy sa začínajú kukliť v pôde. Larvy sú veľmi citlivé na sucho a neprežijú na slnku.

Poškodenie trávnika sa prejaví už na jeseň, ale hlavne na jar, keď larvy dospievajú. V mieste poškodenia trávnika, resp. poškodenia koreňov, trávnik žltne, listy sú tenšie, slabšie. Rastliny môžu byť ľahko vytiahnuté a majú slabé korene resp. korene môžu byť úplne vyžraté. Výrazné poškodenie sa prejaví, keď bola mierna a vlhká zima. Sekundárne poškodenie nastáva vtákmi a živočíchmi, ktoré sa živia larvami a tieto vyhrabávajú z pôdy.


Chafer grubs  - larvy chrústa

pokračovanie článku TU:

Viiac o škodcoch a chorobách trávnika sa dozviete na www.golfonline.sk

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2 milióny čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

Najčítanejšie správy na SME


Najčítanejšie správy na SME


Neprehliadnite tiež

Tlačové správy

V centre našej pozornosti sú zákazníci. Už 50 rokov

„Nikdy som to neoľutoval,“ povedal o svojej životnej dráhe Josef Schwarz, ktorý v roku 1930 založil predchodcu dnešného Kauflandu

Tlačové správy

Začiatok roka patrí dani z nehnuteľností

Povinnosť má každý, kto v roku 2017 predal alebo nadobudol nehnuteľnosť.

Tlačové správy

Volkswagen T-Roc: Pre nerozhodných

Ak neviete, či chcete štýlové alebo praktické auto, hatchback alebo SUV, či dokonca ktorú farbu si vybrať, skúste T-Roc.

Tlačové správy

Tipy pre atraktívne poprsie po dojčení. Plastike povedzte nie

Máte za sebou obdobie dojčenia, no vaše prsia na tie pôvodné vôbec nepodobajú? Našťastie to nemusí byť trvalá zmena.