INZERCIA

Golf nie je len krásny šport – vedeli ste, že.....?

Golf má mnoho benefitov – pomáha udržať dobré zdravie, prospieva k zachovaniu zdravého životného prostredia a má aj nesporné ekonomické prínosy.Je to nielen šport,ale aj vášeň.

Pár sociologických faktov
Golf je šport, ktorému holdujú milióny Európanov naprieč všetkým ekonomickým a sociálnym skupinám.

•    V Európe je viac ako 6.500 golfových ihrísk
•    Počet registrovaných hráčov v Európe presiahol 4,4 mil.
•    Odhaduje sa, že ďalších 3,5 mil hráčov je neregistrovaných

Zdravotné benefity

 •     Chôdzou a hrou na 18 jamkách spálite 800 kalórií
 •     Pravdepodobnosť úmrtia  u golfistov je nižšia o 40% než u negolfistov toho istého veku, pohlavia a sociálnej a ekonomickej skupiny
 •     18 jamkové ihrisko znamená 8km chôdze a 10.000 krokov.  To je fyzická aktivita  odporúčaná väčšinou lekárov a zdravotníckych zariadení.  Chôdza je navyše z bio mechanického hľadiska pre organizmus viac efektívna ako beh, dá sa povedať, že  8km chôdze zodpovedá 5,5-6,5 km behu.
 •     Tri hry 18 jamiek týždenne zaručia dostatočné množstvo fyzickej aktivity pre udržanie optimálnej hmotnosti – a to u všetkých vekových kategórií.

Environmentálne benefity

Golf je bezpochyby športom, ktorý je zviazaný s naturálnym prírodným prostredím viac než  akýkoľvek iný šport. Všetky golfové ihriská prispievajú k udržaniu zdravého životného prostredia  a podporujú zachovanie biodiverzity.
Trávnik golfového ihriska preventívne pôsobí proti erózii pôdy. Golfové ihrisko taktiež môže prispievať k lokálnemu programu na ochranu vodných zdrojov.
Neznamená to však, že golfové ihriská sú automaticky a výlučne prospešné z hľadiska životného prostredia. Hlavne vo fáze plánovania, dizajnu, výstavby ale prirodzene aj z manažérskeho hľadiska je nevyhnutné prijímať racionálne rozhodnutia s cieľom nepoškodiť existujúce prirodzené prostredie a naopak, prispieť k jeho zachovaniu.

 •     Golfové ihrisko obvykle potrebuje 60-70ha, z ktorých je obvykle 30-50% je permanentne kosených a udržiavaných.
 •     Hracie plochy pozostávajú z 1ha greenov, 2ha odpalísk a 16-18 ha fervejí.
 •     Až 70% dobre manažovaných golfových ihrísk  sa môže stať domovom a prirodzeným miestom výskytu rôznych živočíšnych druhov
 •     Aplikácia pesticídov je často obmedzená na max 1-2 ha hracej plochy greenov
 •     Použitie závlah podlieha obmedzeniam, zavlažuje sa len v obdobiach sucha a v chladnejších lokalitách len  hracie plochy greenov a odpalísk. Navyše sa čoraz častejšie  zavlažuje len upravenou odpadovou vodou.
 •     Golfové ihriská, či už nové alebo staršie môžu prispievať k udržaniu biodiverzity a výskytu mnohých živočíšnych druhov v oveľa vyššej miere než intenzívne obrábané poľnohospodárske plochy

Ekonomické fakty

Golf nie je len šport, stal sa celosvetovým odvetvím. Jeho ekonomický dopad na Európu je značný.

 •     Celková ekonomická hodnota golfového priemyslu v Európe vyjadrená v tržbách predstavuje  15,1 bil EUR.
 •     Hodnota golfového turizmu v Európe v roku 2012 bola 1,5 bil EUR.
 •     Golfové odvetvie predstavuje 180.000 pracovných miest priamo spojených s golfom, čo predstavuje 4,4 bil EUR v mzdách.

O golfe sa viac dočítate na www.golfonline.sk

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2 milióny čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

Najčítanejšie správy na SME


Najčítanejšie správy na SME


Neprehliadnite tiež

Tlačové správy

Poľovníkom sa nestaneš, musíš sa ním narodiť!

Tobiáš Komanický začal hrať na poľovnícky roh ako 12-ročný. Dnes reprezentuje SPU v Nitre na prestížnych súťažiach trubačov.

Tlačové správy

Bratislava začína s výstavbou bulváru Mlynské nivy

Investor HB Reavis začína s celkovou rekonštrukciou ulice Mlynské nivy.

Tlačové správy

Tréningové moduly HACCP online

Na SPU v Nitre diskutovali o vytvorení HACCP tréningových modulov v oblasti bezpečnosti potravín a krmív

Tlačové správy

Kuba má záujem o spoluprácu s SPU v Nitre

Vedenie SPU v Nitre privítalo na pôde univerzity delegáciu, vedenú veľvyslankyňou Kuby na Slovensku, Yamilou Soniou Pita Montes.