SME
Nedeľa, 19. september, 2021 | Meniny má KonštantínKrížovkyKrížovky
INZERCIA

Prečo vedia fínske deti najlepšie čítať s porozumením?

Prečo vedia fínske deti najlepšie čítať s porozumením? Na rozdiel od situácie u nás má na ich úspechu veľkú zásluhu škola. Zdá sa, že kvalita vzdelávania sa tam nedosahuje predpismi ani kontrolami ...

Zásluhu na tom má škola.

Prečo vedia fínske deti najlepšie čítať s porozumením? Na rozdiel od situácie u nás má na ich úspechu veľkú zásluhu škola. Zdá sa, že kvalita vzdelávania sa tam nedosahuje predpismi ani kontrolami, nútením ani testovaním, ale kultúrnym chovaním učiteľov, rodičov, školských úradníkov a vlastne celého národa. Sloboda a radosť v škole prináša výsledky.

WellGiving, o. z., ktoré pomáha ľudom cez darcovský portál dakujeme.sk, sa rozhodlo pre ambiciózny cieľ. Do konca roka 2013 získať financie na nákup 4 800 detských kníh pre viac ako 3000 detí zo 150 škol po celom Slovenku. Ich úmyslom je vytvoriť na školách tzv. „čítacie kútiky“ a inšpirovať deti k tomu, aby v detských knihách naozaj našli svojho najlepšieho „tichého“ priateľa. „Deti trávia v škole toľko času, že ani doma ho tak veľa netrávia. Knihy v školách sú namieste. Keby každý rodič podporil ich kúpu, tak v každej triede bude 15 až 20 kníh“, povedal Juraj Kemka, ktorý spolu so svojou manželkou Adrianou bez nároku na honorár čítali deťom.

Načítavam video...

Projekt apeluje najmä na učiteľov a rodičov detí, aby s deťmi trávili čas čítaním kníh. Práve spoločné čítanie kníh v rodinnom či školskom prostredí dokáže preniesť deti z reality do sveta fantázie a detských snov. Stačí sa zahĺbiť do osudu hlavných hrdinov. Kvalitne napísaná detská kniha je zábava. Navyše, pravidelné čítanie kníh významným spôsobom obohacuje slovnú zásobu, rozvíja ich kreativitu, podporuje kritické myslenie a zdokonaľuje komunikačné zručnosti. Podľa slov slovenského publicistu, Michala Hvoreckého, „knihy pre deti a mládež by mali byť na školách samozrejmosťou. Keď hovorím s mladými ľuďmi, snažím sa im odovzdať posolstvo, že ak budú čítať, prežijú s veľkou pravdepodobnosťou úspešnejší a lepší život a zarobia aj viac peňazí ako tí, ktorí knihy ignorujú“.

Nájdite tú vašu školu na velkekniznevenovanie.sk a podporte ju ešte dnes. Aj malý dar prispeje k tomu, aby sa súčasná detská literatúra dostala do čitateľských kútikov v triedach. Nech naše deti vedia jasne a zreteľne komunikovať nielen medzi sebou ale aj so svojimi rodičmi o všetkom, čo ich trápi a teší.

vizual1-r884_res.jpg

Viac o projekte: www.velkekniznevenovanie.sk
Projekt Veľké knižné venovanie vznikol za pro bono pomoci týchto parnterov: Mayer/McCann Erickson, IAB Slovakia, mrkvicka.sk, Osmijanko, n.o., B4B, Tomáš Halász - fotograf, manželia Andriana a Juraj Kemka, Cirkevná ZŠ Narnia, ZŠ internátna pre žiakov s narušenou komunikačnou schopnosťou v Bratislave, Marcel Jánošík z Národnej dialničnej spoločnosti. Jana Voberová –PR.
Do projektu sa môže zapojiť každý – „Nájdi svoju školu“ – a podpor ju teraz.

deti2-r863_res.jpg

Kontakt pre média:

Ľuboš Tvrdoň, tvrdon@dakujeme.sk, 0908 521 135
Zuzana Suchová, zuzana@dakujeme.sk, 0911 122 516

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Slovensko sa od polovice septembra zaradilo medzi krajiny, ktoré môžu poskytnúť ľuďom so zdravotným znevýhodnením plnohodnotnú...


18. sep

Pokusy, diskusie aj 10 fascinujúcich nových objavov, ktoré môžu zachrániť život.


18. sep
Moderná vila z betónu

Máme pre vás tip na stavebný materiál, s ktorým to ľahko dosiahnete.


17. sep
Skryť Zatvoriť reklamu