INZERCIA

Prečo vedia fínske deti najlepšie čítať s porozumením?

Prečo vedia fínske deti najlepšie čítať s porozumením? Na rozdiel od situácie u nás má na ich úspechu veľkú zásluhu škola. Zdá sa, že kvalita vzdelávania sa tam nedosahuje predpismi ani kontrolami ...

Zásluhu na tom má škola.

Prečo vedia fínske deti najlepšie čítať s porozumením? Na rozdiel od situácie u nás má na ich úspechu veľkú zásluhu škola. Zdá sa, že kvalita vzdelávania sa tam nedosahuje predpismi ani kontrolami, nútením ani testovaním, ale kultúrnym chovaním učiteľov, rodičov, školských úradníkov a vlastne celého národa. Sloboda a radosť v škole prináša výsledky.

WellGiving, o. z., ktoré pomáha ľudom cez darcovský portál dakujeme.sk, sa rozhodlo pre ambiciózny cieľ. Do konca roka 2013 získať financie na nákup 4 800 detských kníh pre viac ako 3000 detí zo 150 škol po celom Slovenku. Ich úmyslom je vytvoriť na školách tzv. „čítacie kútiky“ a inšpirovať deti k tomu, aby v detských knihách naozaj našli svojho najlepšieho „tichého“ priateľa. „Deti trávia v škole toľko času, že ani doma ho tak veľa netrávia. Knihy v školách sú namieste. Keby každý rodič podporil ich kúpu, tak v každej triede bude 15 až 20 kníh“, povedal Juraj Kemka, ktorý spolu so svojou manželkou Adrianou bez nároku na honorár čítali deťom.

Projekt apeluje najmä na učiteľov a rodičov detí, aby s deťmi trávili čas čítaním kníh. Práve spoločné čítanie kníh v rodinnom či školskom prostredí dokáže preniesť deti z reality do sveta fantázie a detských snov. Stačí sa zahĺbiť do osudu hlavných hrdinov. Kvalitne napísaná detská kniha je zábava. Navyše, pravidelné čítanie kníh významným spôsobom obohacuje slovnú zásobu, rozvíja ich kreativitu, podporuje kritické myslenie a zdokonaľuje komunikačné zručnosti. Podľa slov slovenského publicistu, Michala Hvoreckého, „knihy pre deti a mládež by mali byť na školách samozrejmosťou. Keď hovorím s mladými ľuďmi, snažím sa im odovzdať posolstvo, že ak budú čítať, prežijú s veľkou pravdepodobnosťou úspešnejší a lepší život a zarobia aj viac peňazí ako tí, ktorí knihy ignorujú“.

Nájdite tú vašu školu na velkekniznevenovanie.sk a podporte ju ešte dnes. Aj malý dar prispeje k tomu, aby sa súčasná detská literatúra dostala do čitateľských kútikov v triedach. Nech naše deti vedia jasne a zreteľne komunikovať nielen medzi sebou ale aj so svojimi rodičmi o všetkom, čo ich trápi a teší.

vizual1-r884_res.jpg

Viac o projekte: www.velkekniznevenovanie.sk
Projekt Veľké knižné venovanie vznikol za pro bono pomoci týchto parnterov: Mayer/McCann Erickson, IAB Slovakia, mrkvicka.sk, Osmijanko, n.o., B4B, Tomáš Halász - fotograf, manželia Andriana a Juraj Kemka, Cirkevná ZŠ Narnia, ZŠ internátna pre žiakov s narušenou komunikačnou schopnosťou v Bratislave, Marcel Jánošík z Národnej dialničnej spoločnosti. Jana Voberová –PR.
Do projektu sa môže zapojiť každý – „Nájdi svoju školu“ – a podpor ju teraz.

deti2-r863_res.jpg

Kontakt pre média:

Ľuboš Tvrdoň, tvrdon@dakujeme.sk, 0908 521 135
Zuzana Suchová, zuzana@dakujeme.sk, 0911 122 516

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2 milióny čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

Najčítanejšie správy na SME


Najčítanejšie správy na SME


Neprehliadnite tiež

Tlačové správy

Veľkonočné sviatky bez tráviacich problémov

Sviatky Veľkej noci prinášajú okrem duchovných hodnôt, návštevy rodín aj bohato prestreté stoly.

Tlačové správy

Poslanec Borguľa žiada konečné odstránenie plota

M.Borguľa dnes poslal starostovi Starého Mesta výzvu, v ktorej ho žiada o konečné odstránenie oplotenia spred americkej ambasády.

Tlačové správy

AquaCity Poprad is a grand centre of wellness

Relaxation awaits in our 13 outdoor and indoor pools. The principles of fire and water will lead you through the world.

Tlačové správy

Events in Hotel Devin - Exclusive premises and modern equipment

Hotel Devín is a popular venue for business meetings, family celebrations and informal get-togethers.