INZERCIA

Výsev a dosev trávnika - najčastejšie otázky

Skúsenosti z minulých rokov ukázali, že naozaj mnoho greenkeeperov si uvedomuje dôležitosť renovácie a dosevu plôch, na ktorý sa treba dobre pripraviť a starostlivo ho naplánovať.

Nie vždy však tomu môžu venovať potrebné množstvo času, prípadne často bojujú s niektorými otázkami, na ktoré nepoznajú odpoveď.

Niektoré z najpálčivejších otázok z tejto oblasti sú:

1. Kedy je na výsev ten správny čas?

Toto je najčastejšie sa vyskytujúca otázka. Treba si v prvom rade uvedomiť, že ak chcete zachovať kvalitu porastu a zvýšiť zastúpenie vybraných trávnych druhov, treba dosievať pravidelne. Je logické, že pravidelné dosievanie počas celého vegetačného obdobia zvýši percento zakorenených rastlín. Samozrejme to nemusí nevyhnutne znamenať zdvojnásobenie alebo strojnásobenie množstva osiva, ale rozumné rozdelenie celkového množstva, ktoré by bolo za normálnych okolností aplikované na jeseň.

Teda, ak by ste mali použiť 60kg na 18-jamkové ihrisko (Agrostis capillaris), rozdeľte ich na dve aplikácie po 30kg, jednu v máji/júni a druhú v auguste/septembri. Ak by ste mohli pridať naviac ešte 20-30kg v júni, bolo by to perfektné.

Dalo by sa to teda zhrnúť takto: Koniec sezóny je síce považovaný za najlepší čas na výsev, ale to neznamená, že na jar to nemá svoje opodstatnenie.

2. Dá sa nejak špecifikovať, kedy je na výsev ešte príliš skoro?

Opäť ďalšia častá otázka, najmä v posledných sezónach, kedy denné teploty dosahovali dvojnásobok priemeru daného mesiaca a naviac bolo treba sa vyrovnať s nočnými mrazmi. Preto sú greenkeeperi  často opatrní a obávajú sa vysiať. Dokonca aj tí, ktorí mali skorý výsev v pláne. Počasie ich skrátka často zabrzdí. Úplne chápem ich obozretnosť, ale nesmie sa čakať pridlho. Ak nastal čas, treba vysiať, inak sa vystavujeme hrozbe nedostatku vlahy či časovému tlaku, kedy nám začiatok hracej sezóny môže ohroziť ešte nezakorenené rastliny.

Musím tiež spomenúť, že niektoré práce súvisiace s jarnou údržbou (napr. ťažká vertikutácia či aerifikácia) môžu tiež priniesť problémy.

Psinček má  veľmi odolné osivo, ktoré nemá problém „počkať“ v pôde v období vegetačného pokoja. Podľa mnohých skúseností tých, ktorí ho vysiali v marci či apríli, s ním nemali žiadny problém a vzišiel jednoducho vtedy, keď nastali vhodné podmienky. Bez ohľadu na to, kedy bol vysiaty. Záznamy z tohto roku ukazujú dobu 21-28 dní kým vyklíčil a to u zákazníkov, ktorí ho vysiali na začiatku marca. U zákazníkov, ktorí vysiali na začiatku apríla to bolo 10-14 dní u ostatných, ktorí vysiali v máji to bolo 8 dní.

Kostrava má tiež túto vlastnosť, aj keď treba povedať, že straty budú o niečo väčšie – a to aj u semien, ktoré boli dostatočne zapravené do pôdy. Kostrava síce rýchlejšie vyklíči, ale potom ťažšie bojuje o prežitie, nakoľko nie je tak odolná ako psinček.

Rovnakým pravidlom sa môžeme riadiť aj pri otázke opačnej: „Kedy najneskôr môžem zasiať?“. Aj tu je zásadné počasie. Ak nie je priaznivé, radšej treba od plánovaného októbrového výsevu upustiť. A aj keď sa môže zdať október prijateľný, hrozbou je nepriaznivý november. Mnohé ihriská posúvali termín renovácie kvôli predlžujúcej sa hracej sezóne, ale často si vyrobili skôr problémy. Videl som síce aj úspešné októbrové výsevy, ale zodpovedne by som doporučil ako posledný termín september.

3. Ktorý z kultivarov je najlepšia voľba?

Toto je najviac fascinujúca téma posledných rokoch.  Pripúšťam, že môj pohľad je do veľkej miery ovplyvnený parkovými, vresoviskovými a kopcovitými ihriskami v oblasti North West Midlands, West Yorkshire a Severnom Walese, ale práve tieto typy reprezentujú veľké percento britských golfových ihrísk.

Úplne otvorene  hovorím, že som veľký fanúšik kostravy v greenoch. Je to tradičný a žiadaný trávny druh, s najmenším odporom k pohybu loptičky a dokonca mierne odolnejší voči chorobám než tradičné psinčeky.

Bohužiaľ, na veľkom množstve golfových ihrísk na ktorých spolupracujem, kostrava nie je schopná rásť. Kritických pre ňu môže byť niekoľko faktorov, jedným z nich je  výška kosenia. Reálne sa dá povedať, že 5mm je minimum z technického aj biologického hľadiska, aby sa kostrava mohla rozširovať. Videl som aj výšku 4 mm, pri špeciálnych podmienkach, ale rozhodne nie nižšiu. (Veď aj keď chcete prerezať  stromy, skracujete len jeho konáre, nikdy nerežete hneď od pňa.)

Všeobecne možno povedať, že záťaž a kompakcia sú tiež faktory prispievajúce k oslabeniu kostravy. Mnohé ihriská sú veľmi vyťažené a práve tam jemná kostrava nemá dobré podmienky na zakorenenie a rast.

Ďalším problémom je počasie. Na tradičných hlinených greenoch, s nedostatočnou drenážou a malým množstvom svetla, ktoré tri roky trápil nepretržitý dážď, jednoducho kostrava vyhynula. Korene odhnili a nevydržali ani inváziu nežiadúcich lúčnych trávnych druhov.

Toto všetko sú  dôvody masívneho nárastu popularity psinčeka, či už Psinčeka psieho - Agrostis canina, napr. odrody Avalon alebo Vesper (a to by vydalo na úplne nový článok!). Veľmi  populárny je aj kultivar  psinčeka tenkého AberRoyal. Stále viac a viac greenkeeperov je naklonených trávnikom  s dominantným psinčekom.

Určite však stále existuje priestor aj pre kostravu, a to najmä na začiatku pri zakladaní greenov, na opravu zimného poškodenia  a v tradičnom pomere 80/20 na  účely základných opráv.  Ak beriem v úvahu neustále šľachtenie a pokrok v zdokonaľovaní kultivarov, som presvedčený, že psinček  s lepšími parametrami klíčivosti sa môže stať najvýhodnejším kultivarom pre moderné golfové ihriska neustále zápasiace s prekážkami a obmedzeniami prírodneho či hráčskeho aspektu.

Psinček a najmä jeho novovyšľachtené odrody sú oveľa viac odolné voči každoročným náletom nežiaducich lúčnych semien a majú oveľa lepšiu  schopnosť tvorby obnovujúcich výhonkov ako kostrava. Odolnosť voči chorobám, jemnosť stebiel a krásna  farba tiež určite  zohrá svoju úlohu v rozhodovaní.

4. Aká je správna aplikácia osiva?

Toto je zapeklitá otázka. Povedzme si na rovinu, vždy existuje jeden objektívne najlepší spôsob. Ale potom väčšinou musí existovať aj druhý, alternatívny „najlepší spôsob“ a to je ten, ktorý si môžete dovoliť. ČÍTAJTE ĎALEJ

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,2 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

Najčítanejšie správy na SME

Najčítanejšie správy na SME

Neprehliadnite tiež

Tlačové správy

Nevymením peniaze Humenčanov za hodnotenie jednej mimovládky

Problém mám iba s tendenčnosťou týchto hodnotení.

Tlačové správy

Ako zabrániť povodniam, či suchu? Riešenie nájde Climathon

Zvyšovanie teploty, prívalové dažde, či nedostatok vody sú dôsledky klimatických zmien, ktoré sa už dnes prejavujú aj na Slovensku

Tlačové správy

Tatra banka opäť rozdáva vreckové 22 eur k novému Detskému účtu

Dostávajú vaše deti vreckové? V rámci prieskumu Tatra banky odpovedalo minulý rok na túto otázku viac ako 1800 rodičov.

Tlačové správy

Vydanie denníka SME spolu s knihou Po stopách dávnej Bratislavy

Už dnes si môžete kúpiť špeciálne vydanie SME s knihou len za 4,99 €.