SME
Utorok, 20. október, 2020 | Meniny má VendelínKrížovkyKrížovky
INZERCIA

Poznáte prístroj Trueness Meter?

Niekoľko posledných rokov sa STRI inštitút v rámci oddelenia Agronomy Service venoval vývoju nových metodológií zameraných na zobjektívnenie a spresnenie hodnotenia kvality golfových greenov.

Momentálne sa hodnotia nielen parametre kvality hracieho povrchu, ale aj agronomické faktory, ktoré ich vo veľkej miere determinujú. Sú v podstate východiskom každého hodnotenia. Na základe týchto informácií tak dokážeme oveľa lepšie pochopiť čo sa s greenom deje a taktiež aké zásahy sú  v rámci údržby potrebné na to, aby sme dosiahli stanovené ciele.  Táto nová metóda má názov STRI Program. 

V priebehu návštevy STRI špecialistov sa merajú základné parametre ako rýchlosť, hladkosť a pevnosť povrchu, ale aj vlhkosť a obsah organickej hmoty v pôdnom profile. Po získaní týchto  hodnôt sme schopní urobiť si obraz o stave greenu a navrhnúť plán údržbových aktivít vedúcich ku zlepšeniu prípadných nedostatkov, či rizikových faktorov.

Posúdenie nameraných hodnôt prebieha už počas návštevy, aby sa opatrenia mohli vykonať čím skôr – najmä pokiaľ ide o rýchlosť a hladkosť.  Merania umožnia presne určiť vplyv vertikutácie, valcovania a kosenia na kvalitu hracieho povrchu.

Mnohé z týchto meraní sú vykonávané špeciálnym prístrojom Trueness Meter™, ktorý bol vyvinutý v spolupráci  Sheffield Hallam Univerzity a výskumným oddelením STRI, s finančnou podporou R & A.

Vďaka tomuto prístroju je vôbec po prvýkrát možné zmerať  parametre ako hladkosť a presnosť  (vernosť) hracieho povrchu. Získame tak nielen presný obrázok o tom, v akom stave je green, ale tiež pochopíme aký vplyv či účinok majú zásahy, ktoré sú na greene aktuálne vykonávané. 
Príklady v tomto článku Vám ukážu, čo tým konkrétne myslíme.

Hladkosť, presnosť  (vernosť)

Predtým než začneme rozoberať príklady by ste mali pochopiť, čo dané namerané hodnoty znamenajú a akým spôsobom sa k nim dostaneme.

Prístroj Trueness Meter meria vertikálnu odchýlku (hladkosť) a horizontálnu odchýlku (presnosť, vernosť) repliky golfovej loptičky v  mm/m. Čím je hodnota nižšia, tým je povrch hladší a presnejší.

  • Hodnoty 16-18 mm/m pre hladkosť  a  6-8 mm/m pre presnosť  znamenajú najvyššiu kvalitu, povrch vhodný pre turnaj najvyššej úrovne. Povrch je krásne hladký a presný, snáď  len s náznakom vibrácie či kývania. Na povrchu s takýmito parametrami je radosť hrať!!

  • Hodnoty 19-23 mm/m pre hladkosť a 8-10 mm/m pre presnosť znamenajú strednú kvalitu postačujúcu pre bežnú hru a turnaje. Takýto povrch je prevažne hladký, môže byť pozorovaná drobná vibrácia a či jemné kývanie. Takéto greeny sú celkom dobré, ale mohli by byť aj lepšie.

  • Hodnoty nad 23 mm/m  pre hladkosť a nad  10 mm/m pre presnosť  sú typické pre povrchy,  ktoré sú nerovné až hrboľaté. Loptička pri kotúľaní zreteľne vibruje a kýve sa. Takýto povrch vyžaduje zásah, najmä pred hlavnou sezónou. 

V priebehu návštevy teda použijeme  Stimpmeter a STRI Trueness Meter ™ na jednom greene a na základe toho zistíme vplyv a účinnosť jednotlivých údržbových úkonov. Pôjde o jednoduchý experiment, aby všetci videli čo sa vlastne deje. Tieto pôvodné namerané hodnoty budú predstavovať východiskovú bázu, ktorú sa pokúsime zlepšiť. Budeme kosiť, valcovať, kefovať alebo napríklad vertikutovať, aby sme zlepšili rýchlosť a či hladkosť/presnosť. Po každej operácii opäť vykonáme merania na to, aby sme presne zistili  vplyv.
Uvádzame Vám  reálne príklady toho, čo sa môže stať.

Prípadová štúdia 1

Prvý príklad je z links ihriska na východe Škótska.
Greenom dominuje kostrava s výskytom psinčeka tenkého a mätonohu.  Údaje sú z konca augusta  (pondelok)  a greeny sa pripravovali na dôležitý turnaj cez víkend.  Greeny boli pred našou návštevou pokosené ručnou kosačkou John Deere na 5mm.  Neboli v zlom stave, ale cieľom bolo zlepšiť hladkosť a eliminovať vibráciu. Problémom bol  laterálny rast psinčeka a s tým súvisiaci vyšší objem plsti. Potrebovali sme povrch zjemniť.

Začali sme s ľahkou vertikutáciou, jednotka bola nastavená na  -1 mm. Nasledovalo ručné kosenie na 5 mm. Greeny sme zmerali a pozorovali sme malé zlepšenie hladkosti a presnosti.  Stratili sme však rýchlosť. Boli sme síce na dobrej ceste, ale nemali sme vyhrané. Potom sme green valcovali s Turf Iron  a výsledok sa  dostavil. Hodnoty hladkosti a vernosti boli také, aké sme požadovali a zlepšila sa aj rýchlosť. Dosiahli sme čo sme chceli, všetci boli spokojní. Greenkeeper získal presné  údaje a informácie a v budúcnosti bude vedieť, čo treba robiť. 

Pokračovanie článku a ďalšie prípadové štúdie nájdete TU:

WWW.GOLFONLINE.SK
WWW.ENGO.SK

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Tlačové správy

Počas pandémie je dôležité aj správne kúrenie

Chladné jesenné dni a hrozba infekcie nás zaháňajú dovnútra, kde by malo byť teplo a bezpečne.

Tlačové správy

Bezbariérové vozidlo

Bezbariérové vozidlo je ideálnym riešením pre rodiny, taxislužby, rôzne združenia, ktoré potrebujú prevážať vozičkára.

Bezbariérové vozidlo – Citroën Berlingo
Tlačové správy

Na NFŠ môže byť rýchlo 72 špeciálnych lôžok pre COVID 19

O tejto ponuke dnes ráno NFŠ, a.s. informovala listom ministra zdravotníctva Mareka Krajčího.

Ilustračná vizualizácia.