SME
Nedeľa, 25. október, 2020 | Meniny má AurelKrížovkyKrížovky
INZERCIA

Množstvo organickej hmoty v pôde je stále častým problémom

Téme organická hmota či plsť už bolo venovaných mnoho článkov. Jedno je isté, tento problém je dominantný vo väčšine údržbových a renovačných programov a určite to tak zostane aj naďalej.

Odborné povedomie a znalosti týkajúce sa jej vývoja a riadenia sa zvyšujú prostredníctvom jej precízneho hodnotenia a určovania. 

Dôležitý je manažment organickej hmoty

Všetci profesionáli veľmi dobre vedia, že nečinnosť alebo podcenenie problému organickej hmoty vedie k zvýšeniu jej objemu a s tým je spojených niekoľko vážnych negatívnych zmien:

  • Zhoršenie pevnosti hracieho povrchu
  • Znížená hrateľnosť počas daždivých a zimných mesiacov
  • Znížená schopnosť regenerácie zmrznutého povrchu 
  • Zvýšenie výskytu lipnice ročnej
  • Zvýšenie priemernej ročnej hodnoty vlhkosti  pôdneho prostredia
  • Zvýšenie rizika výskytu rôznych agresívnych chorôb
  • Vytvorenie priaznivých podmienok pre aktivitu škodcov
  • Vytvorenie priaznivých podmienok pre výskyt rias, machov a rôznych burín


Je jedno, či sa na tento problém pozeráte očami golfistu, course manažéra alebo účtovníka golfového klubu. Zvýšenie množstva organickej hmoty, resp. jej nadbytok  všetci vnímajú negatívne, nakoľko práve tento nadbytok je príčinou nekvalitného hracieho povrchu.

Kvantifikácia organickej hmoty

 
Na stanovenie množstva organickej hmoty sa používalo niekoľko rôznych metód. Z veľkej časti to boli metódy jednoduché, založené na pozorovaniach v niekoľkých hĺbkach a stanovení objemu organickej hmoty v mm.  Nič proti týmto metódam, boli dostačujúce v časoch nízkych nákladov a vysokých rozpočtov.

Doba sa však zmenila, prišli nové časy kedy sú nutné efektívne  rozhodnutia  založené na presných informáciách, nielen na „odhadoch“..

Priemerné 18jamkové ihrisko ročne vynaloží 7.000 – 18.000 GBP na topdressing a renovácie na riešenie problémov súvisiacich s vysokým obsahom organickej hmoty. A to nehovoríme o nákladoch na mzdy a nutné strojové vybavenie.  Niet divu, že sa táto téma je veľmi aktuálna.

V súčasnosti môže byť organická hmota meraná laboratórne,  pomocou merania úbytkov hmotnosti po žíhaní. Výsledkom je presná hodnota obsahu organickej hmoty stanovená pre rôzne hĺbky pôdneho profilu.  Takéto znalosti a informácie spolu s pozorovaním stavu povrchu v reálnych podmienkach umožnili porozumieť rôznym typom organickej hmoty  a vyvinúť správne metódy a stratégie ako ich manažovať, prípadne ak je nutné aj redukovať. 

Čo nám teda Strata hmotnosti žíhaním (LOI – Losts on Ignition) stanovuje?

 
Testy LOI sme vykonávali viac ako 7 rokov a tieto skúsenosti nás naučili presne interpretovať  výsledky meraní.  Naši klienti na ich základe pochopili a uznali dôležitosť topdressingu a renovačných zásahov.  Vďaka týmto obsiahlym testom sme pokryli nielen bežné ale aj špecifické situácie. To nám umožnilo  doladiť, prispôsobiť  zásahy presne na mieru daného ihriska, dokonca aj na jednotlivé greeny.

V akých hĺbkach sa kumuluje organická hmota ?  

pokračovanie článku nájdete TU:

články týkajúce sa údržby športových trávnikov nájdete na www.golfonline.sk

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Tlačové správy

Tesco prináša zákazníkom potraviny za každých okolností

Tesco si plne uvedomuje svoju zodpovednosť pri zásobovaní obyvateľov Slovenska potravinami.

Tlačové správy

Vedeli ste, že jablká majú svoj medzinárodný deň?

Netradične ho oslávili v BILLA.

Tlačové správy

Zostáva už len 7 dní na predloženie žiadosti o grant

Grant vo výške 30 000 eur môžu vybrané subjekty získať vďaka charitatívnemu behu No Finish Line