INZERCIA

Ukazovatele sledované v analýzach pôdy

Analýzy pôdy sú nevyhnutným predpokladom správneho výživového programu. Mali by sa realizovať min. 1 x za dva roky, ideálne je ak sa vykonávajú každý rok.

Vzorky treba odoberať na jeseň, alebo skoro na jar a na základe výsledkov vypracovať plán hnojenia, presne podľa získaných výsledkov.

Základné parametre, ktoré by sa mali stanovovať v analýzach:

pH,
obsah rozpustných solí
CEC (výmenná katiónová kapacita)
obsah fosforu, draslíka, obsah mikroelementov - Ca, Mg, Zn, Mn, Cu, Fe
% nasýtenia jednotlivými kationami

Obsah dusíka sa štandardne v pôdnych rozboroch nestanovuje, nakoľko je veľmi mobilný v pôdnom profile.

Na vyžiadanie robíme nasledovné analýzy:

  • obsah organickej hmoty
  • obsah bóru, arzénu, síry, dusíka
  • zrnitostný rozbor
  • zasolenosť

Interpretácia nameraných veličín pri pôdnych analýzach.

pH

pH vyjadruje množstvo iónov vodíka v pôde. Prítomnosť alebo nedostatok vodíkových iónov určuje, či je pôda kyslá alebo zásaditá. pH väčšiny pôd je v rozmedzí 4 - 8,5. Za neutrálnu pôdu považujeme pôdu s pH 6 - 6,9.

Príjem živín je limitovaný veľmi úzkym rozsahom pH.


Rozpustné soli

Rozpustné soli – miera vodivosti pôdneho roztoku alebo solí rozpustených vo vode. Vo všeobecnosti platí, že vysoká hladina solí v roztoku je v pôdach so slabou drenážnou schopnosťou. Soli sa skôr akumulujú pri povrchu, ako splavujú do spodných vrstiev. Problém sa ešte vyostruje, keď sa vysoký obsah solí nachádza aj v závlahovej vode.


CEC
alebo katiónová výmenná kapacita (cation exchange capacity) - vyjadruje aké množstvo katiónov môže byť viazané a vymieňané sorpčným komplexom pôdy – t.j. dostupné prítomné pre trávnik bez rizika vyplavenia. Bez znalosti hladiny CEC je nemožné vytvoriť rozumný plán výživy. V zásade je CEC ovplyvňovaná podielom organických a ílovitých častíc v pôde.

Ak je CEC nižšia ako 10, koreňová zóna má malú schopnosť udržať a vymieňať si živiny.

Pri CEC hladine 11 - 20 je schopnosť udržať a vymieňať živiny v koreňovej zóne optimálna.

Vyššia hladina CEC ako 20 indikuje privysoký podiel ílovitých a organických častíc, spôsobujúcich zhutňovanie pôdneho podložia, čo môže priniesť problémy s drenážou.
% nasýtenia (Base saturation)

Je údaj definovaný ako podiel (časť) celkovej kapacity (CEC), ktorú sú schopné fixovať "základné katióny" (H, Ca, Na, K, Mg). Je to veľmi dôležitá súčasť pôdnych testov, poukazujúca na to, či sú uvedené prvky v rovnováhe. Množstvo pôdnych katiónov sa dá regulovať pomocou hnojív tak, aby bola dosiahnutá požadovaná rovnováha.

Optimálne % zastúpenie jednotlivých katiónov:
H: 0 - 5 %
K: 3 - 7 %
Mg: 15 - 20 %
Ca: 65 - 75 %
Na: 0 - 5%

Ak je % nasýtenia prvkom mimo tohto rozsahu, môže prísť k tzv. "iónovému  antagonizmu". Napr. nadmerné množstvo výmenného vápnika môže zablokovať príjem draslíka a horčíka a nadmerné množstvo výmenného draslíka môže zablokovať príjem horčíka. Pomer Mg:K by mal byť väčší ako 2:1.


Organická hmota
Predstavuje množstvo organickej hmoty v pôde, ktoré je výsledkom rozkladu organických zvyškov. Množstvo organickej hmoty v pôde kolíše od 0,5 – 10 %, pričom na greenoch sa pohybuje do 1%. Organická hmota je zdrojom živín a zlepšuje štruktúru pôdy. Má vysokú schopnosť viazania katiónov a pôdnej vlahy.

POKRAČOVANIE ČLÁNKU nájdete TU:

Máte záujem o analýzy pôdy? Objednajte si odber vzorky, kontaktujte nás!

www.engo.sk
www.golfonline.sk


Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2 milióny čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

Najčítanejšie správy na SME


Najčítanejšie správy na SME


Neprehliadnite tiež

Tlačové správy

Ako dlho trvá vybavenie hypotéky? Zopár dní, ale aj pár týždňov

NBS vydala nariadenie, ktoré upravuje poskytovanie hypoték nad 90 % a 80 % hodnoty zabezpečenia. Platiť začína 1. 7. 2018.

Tlačové správy

Všetko, čo rodiny milujú

Ponuka rodinných dovoleniek v Burgenlande

Tlačové správy

Trpký darček od vlády: prichádza nová 8 % daň z poistiek

Vláda chce od ľudí zinkasovať 60 miliónov navyše.

Tlačové správy

Bratislava má najmodernejšiu linku na triedenie surovín

V Bratislave včera predstavili novú automatizovanú separačnú linku, ktorá využíva celosvetovo najvyspelejšie technológie.