INZERCIA

Letná škvrnitosť trávnika

Zvyčajne ide o žlté škvrny nepravidelného kruhového tvaru. Postihnuté miesta môžu splynúť, zjednotiť sa a ťahať sa ako had po celom povrchu. Hneď ako príznaky spozorujete, treba rýchle konať.

Ak vaše jarné preventívne zásahy neboli účinné na 100%, stále existujú spôsoby ako letnú škvrnitosť riešiť.   

Hoci názov evokuje výskyt problémov v teplom letnom počasí, letná škvrnitosť je choroba, s ktorou je najlepšie bojovať na jar.  Ale aj keď preventívne opatrenia zlyhajú, stále je tu šanca, že neskončíte ako porazení.

Podľa Nathaniela Mitkowski,  z University Rhode Island, chorobu spôsobujú  patogény Magnaporthe poae.  Prvýkrát bola pozorovaná už v roku 1960 v USA, ale patogén identifikovali až Peter Landschoot a Noel Jackson v roku 1989.

Nie je ľahké chorobu diagnostikovať

Zatiaľ čo Mitkowski tvrdí, že chorobu je veľmi ťažké diagnostikovať predtým ako spôsobí výrazné škody, Jennifer McMorrow, ktorá sa venuje diagnostike dodáva, že chorobu nie je ľahké identifikovať ani podľa škvŕn.

"Je veľmi ťažké zdiagnostikovať chorobu opticky, zvyčajne ide o žlté škvrny nepravidelného kruhového tvaru. Postihnuté miesta môžu splynúť, zjednotiť sa a ťahať sa ako had po celom greene. Príznaky môžeme často aj prehliadnuť, mysliac si,  že sa jedná o výskyt Lipnice ročnej, ktorá má tendenciu žltnúť buď vplyvom nepriaznivých podmienok alebo rastových regulátorov.
Ale pozor, hneď ako príznaky spozorujete, treba rýchle konať."

"Ak sú príznaky viditeľné voľným okom, bohužiaľ škody už boli napáchané.  Patogén napáda koreňový systém, rozširuje sa najprv relatívne pomaly, rýchlejšie pri teplotách nad 18-21 °C. Keďže postihuje korene, príznaky na listoch sú viditeľné neskôr, až keď je rastlina už zničená“, povedal Mitkowski.

"Course manažéri ihrísk, kde sa toto ochorenie už vyskytovalo v minulosti, väčšinou idú cestou preventívnych opatrení. V každom prípadne však treba povedať, že k včasnej diagnóze sú nevyhnutné laboratórne testy, “dodáva. "V priebehu mája obvykle skúmam mnoho vzoriek, testujem výskyt patogénu a snažím sa odhadnúť jeho silu a šírenie.“

Úlohu hrá aj pH pôdy

Podľa Dr. Franka Wonga, špecialistu spoločnosti Bayer,  sú ohrozené najmä ihriská, kde je pH pôdy  vyššie ako 7,5. Najvyššie riziko predstavuje hladina pH 8-8,5.  Odporúčaná hodnota pH je 6-6,5, to sa síce ľahko povie, ale ťažšie dosiahne.

Preventívna aplikácia fungicídov na báze triazolov alebo  strobilurínov - zameraná na korunku a vyššiu koreňovú vrstvu každých 28 dní sa odporúča ako účinné opatrenie typu „najviac muziky za najmenej peňazí“. Ak je hodnota pH príliš vysoká, doporučuje sa aplikovať prípravky resp. hnojivá na zníženie pH.

Ako už bolo spomenuté, chorobu nie je ľahké zdiagnostikovať.  Jej výskyt sa môže opakovať, spravidla na tých istých miestach.  Avšak ani jej výskyt nutne nemusí znamenať, že je hlavnou príčinou problémov trávnika.

"Pre manažérov je to často veľmi frustrujúce. Pošlú vzorku do laboratória, jej testovanie ukáže prítomnosť patogéna, ale často sa stáva, že to nie je primárna príčina problémov. "

Ako a kedy je najlepšie bojovať s letnou škvrnitosťou sa dozviete v pokračovaní článku TU.

Ďalšie články z oblasti starostlivosti o trávnik nájdete na
www.golfonline.sk
www.engo.sk
www.greencorridor.sk

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2 milióny čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

Najčítanejšie správy na SME


Najčítanejšie správy na SME


Neprehliadnite tiež

Tlačové správy

Attracting talent – Why Millennials are choosing to join Johnson

Millennials are the largest pool of potential employees, and the most attractive because of their high education level.

Tlačové správy

Aké sú gastrotrendy pre rok 2018?

Známy šéfkuchár Vojto Artz prezradil, čo bude hýbať svetom gastronómie v roku 2018.

Tlačové správy

Chcete bývať na dobrom mieste? Zakotvite v Adlerovej!

Nový projekt na Furči nerobí kompromisy medzi dostupnosťou a pokojným bývaním.

Tlačové správy

Objavte majestátne Tatry kúsok po kúsku

Miesto nerušeného oddychu, športového vyžitia a adrenalínových zážitkov. Aj také sú Tatry.