SME

Olivy a ich účinky, plus recept na záver

Olivy sú prastarou potravinou a olivovníky sa pestujú už od roku 3 000 pred n.l. predovšetkým v oblasti Stredozemia.


1254909428olivy-r920_res.jpg

Olivy sú prastarou potravinou a olivovníky sa pestujú už od roku 3 000 pred n.l. predovšetkým v oblasti Stredozemia.

Môžu byť zelené, hnedé, fialové, veľké či malé, ale vždy sa spájajú s nezameniteľnou chuťou. Sú plné slnka, ale aj výživných látok. Zelené aj čierne olivy sú dôležitou súčasťou správnej životosprávy rovnako ako iné druhy ovocia a zeleniny. Hoci sa v našich zemepisných šírkach nepestujú, nie je problém kúpiť ich v ktoromkoľvek ročnom období a dopriať tak organizmu porciu zdravia. Olivy totiž vďaka svojmu zloženiu preventívne pôsobia proti vzniku srdcových ochorení a zároveň znižujú hladinu krvného cholesterolu.

Olivy ďalej obsahujú množstvo vitamínov, ako sú napríklad vitamín A, vitamín B, kalcium, zinok, draslík, železo alebo jód, ktoré sú nevyhnutné pre posilnenie imunity a chránia telo pred nadmernou stratou tekutín. Olivy obsahujú širokú škálu minerálnych látok a esenciálnych aminokyselín. Takisto sú dôležitým zdrojom minerálov, prevažne sodíka, ktorý je mimoriadne dôležitý pre ľudí, ktorí radi a aktívne športujú.

Olivovník sa nepestuje len pre svoje jedinečné plody, zužitkovať sa dá i jeho, ktoré je veľmi tvrdé a odolné. To preto, že olivovník rastie pomaly (niektoré stromy môžu rásť až tisíc rokov).

Plody olivovníka, olivy, sú v nezrelom stave zelené. Na jeseň keď začínajú dozrievať a menia i farbu na sýtozelenú, v decembri žltnú až hnednú a vo februári získavajú čiernu farbu. Čierne olivy sú najzrelšie a sú plné oleja.

Ako sa zbierajú? Tie, ktoré sú určené k priamej spotrebe, na jedlo sa zbierajú ručne alebo hrebeňom, a to v mesiacoch september a október. Olivy určené na výrobu olivového oleja sa zbierajú pomocou mechanizácie, najčastejšie tak, že sa zo stromu strasú. Olivy a olivový olej sa zbierajú väčšinou od decembra.

Najlepší olivový olej sa lisuje v deň zberu. V prvej fáze procesu sa nevykôstkované olivy rozdrtia a hmota sa prenáša, potom sa odstredí, aby sa oddelil olej, voda a pevné zložky. Olej sa ponechá usadiť a nakoniec sa prefiltruje. Na 1 liter extra panenského olivového oleja je potrebných až 5 kg olív.

Chuť olivového oleja závisí od druhu olív, ich zrelosti, druhu pôdy, klíme a techniky lisovania.

Trávenie a nízky obsah kalórií

Olivy pôsobia pozitívne aj na tráviace ústrojenstvo. Tráveniu pomáhajú práve vďaka obsahu vlákniny, ktorej klasické olivy obsahujú asi tri percentná. Olivy sú teda veľmi dobre stráviteľné a navyše táto pochúťka ani nezvyšuje hmotnosť. Počas zimných mesiacov má človek väčšie sklony nakladať si na tanier rôzne pochúťky. S olivami si možno maškrtenie užiť bez výčitiek. Napríklad španielske olivy majú nízky obsah kalórií, a to predovšetkým v porovnaní s našimi klasickými pochutinami.

Sto gramov olív zodpovedá iba 150 kalóriám. Takže pokiaľ si k vínu, pivu alebo len tak, k posedeniu pri televízii dáte olivy, budete robiť pre svoje zdravie viac, ako keby ste si dali sto gramov iných pochutín.

Navyše olivy obsahujú tzv. zdravé tuky. Konzumácia olív sa tak odporúča aj počas redukčných diét, ak nie je ďalšie zdravotné obmedzenie.

Pre všetky jazýčky

Olivy dokážu uspokojiť všetky štyri základné chute. Sú sladké, slané, horké aj kyslé zároveň. Táto vlastnosť z nich robí všestrannú ingredienciu pri varení. Za krátku chvíľu s nimi vykúzlite vynikajúce pohostenie pre nečakanú návštevu alebo rýchlu večeru. Olivy možno využiť od drobných snackov cez šaláty, pizze, rizotá, cestoviny, omáčky, ryby, mäsá až po dezerty. Olivy sú na druhej úrovni potravinovej pyramídy spolu s ovocím a zeleninou. Sú nevyhnutnou súčasťou stredomorskej stravy, patriacej k najzdravším na svete.

Olivy pristanú aj zdraviu

Už antické ženy používali olivový olej ako elixír krásy. Obohacovali ním svoju pokožku, ktorá následne bola na dotyk jemná a hladká. Pre dermatológiu je zvlášť zaujímavý oleuropeín, ktorý sa nachádza len v olivovom oleji a olivových listoch. Účinkuje silne antioxidačne a stimuluje regeneráciu buniek, vďaka čomu je pokožka krásna a pružná.

Vďaka vysokému obsahu nenasýtených mastných kyselín preventívne pôsobia na vznik srdcových ochorení a znižujú hladinu cholesterolu v krvi. Viaceré štúdie dokazujú, že ľudia konzumujúci množstvo mononenasýtených tukov majú nižšiu pravdepodobnosť ochorenia srdca.

Upozornenie

Olivy obsahujú veľké množstvo sodíku, preto by ich mali osoby s vysokým krvným tlakom konzumovať s rozvahou.

Recepty:

1659893219978278857871067202805n-r627_res.jpg

Pikantné olivy

Potrebujeme:

300g olivy (podľa chuti)

4strúčiky cesnaku

1zväzok rozmarínu

1PL mäta

1KL oregano

1KL feferónkové vločky

4 PL panenský olivový olej

Postup:

Olivy umyjeme v studenej vode, necháme odkvapkať, cesnak olúpeme, jemne pomliaždime kladivkom na mäso a zmiešame s olivami.

Rozmarín nahrubo posekáme, pridáme k olivám spolu s oreganom, mätou, feferónkovými vločkami a olejom. Premiešame a zakryjeme. Na 2 hodiny odložíme na chladné miesto, ale nie do chladničky. Podávame s chlebom.

Olivová variácia na špeciálnu príležitosť

Potrebujeme:

75g zelených olív

75g čiernych olív

100g údeného lososa

50g opečeného toustového chleba nakrájaného na kocky

kapari

kúsok pomaranča

vetvička kôpru

trochu olivového oleja na dochutenie

postup:

všetko zamiešame do jednej misy a podávame.

Martina Lepišová

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Ale že brutálny hráčsky notebook
  3. Prečo cena Bitcoinu rastie? Kam až môže vystúpať?
  4. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe
  5. Priesady ako zo škatuľky
  6. Chceš vlastniť nový Galaxy S24, vyskúšaj ho vďaka Try Galaxy?
  7. Každý piaty zomrie
  8. Bezstarostný relax? Objavte tieto skvelé hotely pre dospelých
  1. dm podporila sumou 6 475 eur realizáciu projektu Základnej školy
  2. Na zdraví záleží
  3. Prečo cena Bitcoinu rastie? Kam až môže vystúpať?
  4. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe
  5. Jar bez únavy: Aktívny životný štýl ako liek
  6. Rozbieha sa online súboj o najkrajšiu obnovenú pamiatku
  7. Súťaž Fénix – Kultúrna pamiatka roka štartuje online hlasovanie
  8. Štartuje online hlasovanie o najkrajšiu obnovenú pamiatku
  1. Bezstarostný relax? Objavte tieto skvelé hotely pre dospelých 12 189
  2. Každý piaty zomrie 9 100
  3. Budúcnosť VÚSCH je v špičkovej medicíne a spokojnosti pacientov 8 779
  4. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? 6 669
  5. Devínska Kobyla teraz 6x dobrodružnejšia: Tipy, čo neprehliadnuť 3 810
  6. Trúfame si pristáť s lietadlom, ale na toto nám odvaha chýba 3 733
  7. Značka Cupra má na Slovensku už šesť nových Cupra garáží 3 509
  8. Ako sporiť na dôchodok? Radí odborník 2 732
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

dm podporila sumou 6 475 eur realizáciu projektu Základnej školy na ulici Eliáša Lániho v Bytči „EDUVITAL strecha“.


2 h

Onkologické ochorenia sú druhou najčastejšou príčinou hospitalizácií a úmrtí na Slovensku.


INZERCIA 12 h

Po pandémii, keď sa ekonomiky snažia oživiť a hľadajú stabilnú budúcnosť, digitálne meny ako Bitcoin opäť získavajú na význame.


INZERCIA 12 h
SkryťZatvoriť reklamu