INZERCIA

3PAR golfové ihrisko - otázky a odpovede

3 par golfové ihriská sú vhodné pre začínajúcich golfistov, juniorov, príležitostných hráčov i rodiny, ktoré chcú hrať golf spolu. Vyhovujú tým, ktorí si chcú golf precvičovať.

3PAR golfové ihriská sú skvelým prostriedkom ako ku golfu prilákať nových a nových hráčov. Ak by ste uvažovali o výstavbe takéhoto ihriska, ponúkame základné fakty a odpovede na najčastejšie otázky.

Aký pozemok je potrebný na stavbu 3 par golfového ihriska?
Pre  9-jamkové ihrisko s približne rovnako dlhými 3 parovými jamkami je nevyhnutných najmenej 12 hektárov. V prípade, že má pozemok extrémne kontúry či krajinné prvky, ktorým je potrebné sa vyvarovať ako napríklad mokrade, môže sa stať, že pre výstavbu bude potrebný väčší pozemok.
Iba navrhnutý plán ihriska s presnou mapou ukáže, aký veľký pozemok potrebujete alebo ako bude možné ihrisko vybudovať na vašom konkrétnom mieste.
Prirodzene, kratšie jamky vyžadujú menej pôdy - v takomto prípade postačí aj 8 až 10 hektárov pre deväť jamiek. Takéto 3 par ihrisko s kratšími jamkami sa tiež  bežne nazýva „pitch & putt“ ihrisko.

Aké budú náklady na výstavbu 3 par ihriska?
Náklady sa môžu líšiť - od ihriska k ihrisku. Je to rovnaké, ako keby ste sa pýtali, koľko bude stáť stavba domu. Veľký vplyv na náklady výstavby ihriska má vhodnosť pozemku pre výstavbu golfových jamiek, spôsob a metóda konštrukcie golfových greenov, typ závlahového systému a aj ďalšie významné faktory.
Náklady 20 -35 tis. EUR na jednu jamku sú pomerne širokým rozpätím, ale dávajú určitú predstavu o možných nákladoch. Ak výstavba bude vyžadovať veľké presuny zeminy, ak greeny budú konštruované podľa USGA metód, ihrisku bude mať veľa bunkrov alebo komplikovaný závlahový systém - náklady sa môžu vyšplhať oveľa vyššie. Kratšie a jednoduchšie jamky sú samozrejme menej nákladné.

Dokážem na 3 par golfovom ihrisku zarobiť?
Áno, za predpokladu splnenia určitých rozhodujúcich podmienok. V prvom rade musí existovať dostatok potenciálnych zákazníkov, pre ktorých ihrisko nebude príliš vzdialené, aby mohli pravidelne hrávať.
Všetky výdavky by mali byť starostlivo zahrnuté v rozpočte. Ten musí obsahovať všetky náklady - na výstavbu aj na samotnú prevádzku ihriska. Ihrisko musí byť výhradne prevádzkované ako obchod, všetko treba starostlivo prepočítať.  Pri menších ihriskách je bežné, že prevádzkovateľ by mal mať skutočný záujem robiť tento typ práce a musí počítať s tým že počas rušných dní strávi v práci mnoho hodín navyše. Projektant ihriska by si mal samozrejme uvedomiť, že sa domy vedľa ihriska zvyčajne predávajú rýchlejšie a takisto ich cena býva vyššia ako u domov v bežnej štvrti. Zisky z predaja domov v blízkosti ihriska by mohli pomôcť pokryť niektoré z nákladov na výstavbu, ak sú domy plánovanou súčasťou celého projektu.


Kde môžem získať informácie o budovaní 3 par golfového ihriska?
Najlepším zdrojom informácií je skúsený architekt, ktorý už 3PAR ihriská projektoval. Práve on by mal vyhodnotiť potenciálne miesto, prípadne porovnať niekoľko  možných pozemkov pre výstavbu. Detailná prehliadka potenciálnych vybraných miest a následná dôkladná diskusia o celom projekte dá užitočné odpovede na otázky vznikajúce pred výstavbou ihriska.


Na začiatku výstavby si investor možno nebude môcť dovoliť všetko čo by chcel. Je to prirodzené a je lepšie všetko robiť postupne a s rozvahou. Alternatívou môže byť zatrávnenie miest okolo jamiek a ponúkať možnosť hrať na nich, až kým nie sú vybudované odpaliská, greeny, bunkre a ďalšie samozrejmé súčasti ihriska do finálnej podoby. Ak by ste začali týmto spôsobom, nie je na tom nič zbytočné, ani nebudete robiť tú istú prácu dvakrát. Najmä golfisti začiatočníci  to dokážu oceniť, pretože sa môžu začať učiť a porozumieť tomu, čo je golf aj na akoby „mini ihrisku“.

Ak nemám na výstavbu ihriska pozemok, aké sú najlepšie spôsoby, ako ho získať?
Existuje niekoľko možností ako pozemok získať, ak ho samozrejme sám developer ešte nevlastní. Môže ísť o dlhodobý prenájom od súkromného či verejného vlastníka alebo aj o nákup pozemku.

Je múdre v rámci 3 par golfového ihriska vybudovať aj driving range?
Všeobecná odpoveď je áno. ALE treba s vedomiť že Driving range jednoznačne zvyšuje veľkosť celého komplexu, náklady, požiadavky na veľkosť pozemku a zložitosť projektu.

Na druhej strane je Driving range ďalším zdrojom príjmov tým, že je miestom, kde sa hráči cvičia, zdokonaľujú a takisto ponúka možnosť pre výučbu. Bude ale vyžadovať ďalších šesť a viac hektárov navyše, pričom však môžu všetky budovy, parkoviská i prevádzková budova slúžiť takisto pre driving range i pre ihrisko. Niektorí by mohli namietať, že pre odpaliská na driving range a fairway nie je potrebný veľký pozemok. No príliš krátka fairway alebo žiadne nárazníkové zóny po oboch stranách fairway budú vyžadovať použitie rozsiahlych sietí na vysokých stĺpoch. Takto vznikajú dodatočné značné náklady na inštaláciu sietí, ich údržbu i následnú výmenu po opotrebovaní. Dokonca ani siete nedokážu zachytiť všetky loptičky a zaručiť tak úplnú bezpečnosť od nevydarených zásahov blízkych budov či dokonca osôb.

Čo mám urobiť ako prvé, keď chcem začať stavať 3 par golfové ihrisko?

Pokračovanie článku nájdete TU:

Viac článkov o výstavbe golfových ihrísk nájdete na www.golfonline.sk

ENGO s.r.o., www.engo.sk - partner pre výstavbu a údržbu profesionálnych športových trávnikov


Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,4 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

Najčítanejšie správy na SME

Najčítanejšie správy na SME

Neprehliadnite tiež

Tlačové správy

Poďte kontrolovať novinárov denníka SME

Ponúkame vám možnosť prísť na niekoľko dní do redakcie SME.

Tlačové správy

Trápi vás chrípka alebo prechladnutie? Vieme, ako s nimi zatočiť

Niekedy jednoducho nepomôže pravidelný prísun vitamínov ani iná prevencia.

Tlačové správy

Rezerváciou first moment dovolenky viete ušetriť aj 40% z ceny

Kedy a komu sa oplatí rezervovať dovolenku s predstihom?

Tlačové správy

Prognózy pre slovensky realitný trh v roku 2019

Prvé predpovede, ako sa vyvinie dianie na realitnom trhu v roku 2019.