Renovačné práce ale musia byť správne načasované. September a začiatok októbra je ideálny čas pre klíčenie, rast koreňov a celkové zotavenie. Treba si však uvedomiť, že v novembri, keď teplota klesne pod 6C, sa akákoľvek aktivita zastaví.
Je veľmi dôležité začať práce včas. Prvým krokom by mala byť aerifikácia, tj. prevzdušňovanie s následným topdressing. Nasledovať by malo hnojenie a aplikácia podporných mikrooorganizmov. Zdravo rastúci silný a hutný trávnik samozrejme lepšie odoláva nielen chorobám, ktoré naň v zimnom období číhajú, ale aj nadbytočnej vlhkosti a stresu z nízkych teplôt.
Príprava porastu na nasledujúcu sezónu je potom prirodzene jednoduchšia.
Hlavnými prioritami by malo byť prevzdušnenie a odstránenie plsti. Platí to najmä vtedy, ak počas leta bolo tak sucho, že nebolo možné aerifikovať v dostatočnej miere. Korene potrebujú dýchať a kyslík podporuje rozvoj aeróbnych mikroorganizmov, dôležitých v boji proti chorobám a taktiež rozklad organickej hmoty na hodnotné humínové kyseliny a rozpustné živiny.
Vertikutácia podporuje vertikálny rast a zahusťovanie odnožami. Taktiež umožní plytké prevzdušňovanie.
Skarifikácia odstraňuje plsť a umožní prienik vzduchu do spodnej organickej vrstvy.
Aerifikácia dutými hrotmi a rezacími nožmi umožňuje prevzdušňovanie do väčších hĺbok - až do 30cm, čiže práve v hĺbke, ktorá je zásadná pre rast koreňov. Hlbšia aerifikácia pomocou mechanizmov so stlačeným vzduchom je žiadúca v prípadoch, kedy je kompakcia pôdy veľmi vysoká a je tak znemožnený nielen prístup vzduchu, ale aj priesak vody.
Topdressing s vhodne zvoleným materiálom po aerifikácii dutými hrotmi vytvorí vhodné kanály pre vzduch a vodu cez organickú vrstvu do koreňovej zóny a zaručí tak dostatočné prevzdušnenie aj infiltráciu vody na celé mesiace.
Nepodceňujte drenáž
Platí to najmä pri ťažších a hutných pôdach a spodných vrstvách podložia, kedy hrozí podmáčanie greenov. Nedostatočná drenáž ohrozuje korene rastlín nedostatkom kyslíka a zároveň vytvára veľmi dobré podmienky pre existenciu pôdnych patogénov. Ďalším rizikom nedostatočnej drenáže je aj akumulácia solí.
Po každom prevzdušnení musí byť venovaná náležitá pozornosť manažmentu vody a živín. Voda prináša rastlinám živiny a užitočné organické látky a je nevyhnutná pre regeneráciu a opätovný rast.
Vlhčiace činidlá typu zmáčadiel v kombinácii s výťažkami z morských rias podporujú horizontálny aj vertikálny prienik vody cez substrát. Morské riasy obsahujú cytokíny a auxíny, prospešné pre vývoj koreňov a regeneráciu. Vyvarujte sa však dlhodobého používania vlhčiacich činidiel v období neskorej jesene, resp. v tomto období uprednostnite vlhčiace činidlá typu penetrantov. Aminokyseliny, humínové kyseliny a fulvinové organické kyseliny taktiež prispejú k posilneniu koreňovej zóny a lepšej schopnosti rastlín využiť dostupné živiny.
Organické zlúčeniny podporujú rast užitočných mikroorganizmov v pôde, kolobeh živín, reguláciu pH a zároveň bojujú proti patogénom. Všetky prirodzené procesy vám len pomôžu, lebo efektívna výživa je oveľa lepšia cesta ako aplikácia hnojív.
V jesennom období je veľmi dôležitá aj aplikácia hnojív určených na jeseň.
Pokračovanie článku nájdete TU:
ENGO - partner pre výstavbu a údržbu profesionálnych športových trávnikov