SME
Piatok, 2. jún, 2023 | Meniny má Xénia, Oxana

Michal Dobiaš: Hazard s majetkom Prievidze...

O návrhu mesta predať hnuteľný a nehnuteľný majetok slúžiaci na dodávku tepla a teplej vody sa poslanci dozvedeli až počas zastupiteľstva.

Na rokovaní Mestského zastupiteľstva v Prievidzi dňa 30. júla 2013 primátorka mesta navrhla doplniť program rokovania o nový bod: „Informácia spoločnosti VNG Slovakia, spol. s. r. o., o zámere predať akcie spoločnosti PTH, a.s.“ O tom, že vedenie mesta navrhuje predať hnuteľný a nehnuteľný majetok slúžiaci na dodávku tepla a teplej vody do centrálneho zásobovania na území mesta Prievidza sa poslanci dozvedeli až pri prerokovávaní tohto bodu programu.

Primátorka využila dovolenkové obdobie na presadenie si veľmi závažných rozhodnutí. V minulosti nebolo zvykom, aby zastupiteľstvo rokovalo aj v júli. Na rokovaní MsZ bolo prítomných iba 23 poslancov z 31. Viacerí poslanci priznali, že ani nevedeli o čom hlasujú. A tak poslanci potichu a rýchlo uznesením číslo 297/13 schválili vyhlásenie obchodnej verejnej súťaže na prevod hnuteľného a nehnuteľného majetku slúžiaceho na dodávku tepla do centrálneho zásobovania na území mesta Prievidza.


Som presvedčený, že samotná súťaž bola od začiatku netransparentná a zčasti by bola záhadou aj pre prípadných budúcich záujemcov. A to hlavne pre tieto dôvody:

 1. Zo zoznamu majetku, ktorý je predmetom vyhlásenej súťaže nie je zrejmé a ani dostatočne špecifikované o aký majetok vlastne ide. Podľa tohto zoznamu mesto dokonca predáva aj majetok, ktorý mu nepatrí!
 2. Obchodná súťaž bola vyhlásená v rozpore s princípom transparentnosti a to z dôvodu, že prípadní záujemcovia musia navrhovanú kúpnu cenu vložiť na účet mesta najneskôr v deň doručenia ponúk, teda ešte pred samotným otváraním obálok! Takýto postup vyvoláva dôvodnú obavu zo zneužitia informácií o predložených súťažných návrhoch ešte pred samotným otváraním obálok s cenovými ponukami. Pri obdobných obchodných súťažiach je bežnou praxou použitie inštitútu zábezpeky, teda zloženie finančnej zábezpeky, ktorej výška je pre všetkých uchádzačov rovnaká.
 3. Pri vyhlásení obchodnej súťaže bol porušený Rokovací poriadok MsZ v Prievidzi. Predovšetkým § 5, bod 2, ktorý hovorí o vypracovaní materiálov na rokovanie MsZ vecne a v časovom predstihu a bod 8, ktorý hovorí o povinnosti predkladať materiály na prerokovanie vecne príslušným komisiám.

Okrem toho, rozhodnutie vedenia Prievidze predať tento majetok týmto spôsobom je vecne zlé rozhodnutie, ktoré je zjavne nevýhodné pre spoločnosť PTH a.s., ktorej väčšinovým vlastníkom je mesto Prievidza a teda je nevýhodné aj pre mesto samotné. Môže mať dokonca katastrofálne následky aj pre obyvateľov mesta a širšieho regiónu a to predovšetkým z nasledovných dôvodov:

 1. Hnuteľný a nehnuteľný majetok, ktorý bol predmetom obchodnej verejnej súťaže je súčasťou vybudovaného systému centrálneho zásobovania tepla prostredníctvom PTH a.s. Jeho prípadným predajom tretej osobe a aj po jednotlivých funkčných celkoch, ako to umožňovali podmienky súťaže, by bolo ohrozené centrálne zásobovanie teplom niektorých častí mesta Prievidza zo strany PTH a.s.
 2. Možnosť predaja majetku po častiach by mohla znamenať, že nový vlastník tohto majetku by mohol odpojiť akúkoľvek časť mesta od centrálneho zásobovania tepla, resp. by si mohol vytvoriť vlastný zdroj tepla, čo by mohlo mať za následok zníženie objemu tepla distribuovaného spoločnosťou PTH a.s. a tým by došlo k zvýšeniu ceny tepla pre zostávajúcich obyvateľov. Okrem toho by to mohlo mať dopad na zamestnanosť v regióne, priamo v spoločnosti ENO Zemianske Kostoľany a HBP a.s., ktoré sa na výrobe tepla pre domácnosti v Prievidzi podieľajú.
 3. Toto nerozvážne hazardovanie s majetkom mesta potrebným na dodávku tepla a teplej úžitkovej vody môže mať fatálne následky. Predajom majetku tretím osobám ako celok,  alebo po jednotlivých funkčných celkoch, by mohlo dôjsť k úplnému zlikvidovaniu centrálneho zásobovania tepla na území mesta Prievidza. To by mohlo mať za následok postupnú likvidáciu spoločnosti PTH a.s. Ako som už uvádzal, väčšinovým vlastníkom tejto spoločnosti je samotné mesto Prievidza. Mesto takto priamo ohrozuje a koná v rozpore zo záujmami spoločnosti PTH a.s. a teda koná aj v rozpore s vlastnými záujmami.

Vyhláseniu obchodnej verejnej súťaže predchádzalo vypovedanie troch nájomných zmlúv zo strany Správy majetku mesta Prievidza spol. s. r. o. a so súhlasom primátorky Prievidze na prenájom hnuteľného a nehnuteľného majetku, ktorý mala v prenájme spoločnosť PTH a.s. od mesta Prievidza. Dve nájomné zmluvy končia platnosť uplynutím výpovede dňom 31.12.2013 a jednej nájomnej zmluve platnosť skončila uplynutím výpovede už koncom júla 2013.

Teda od 1. augusta spoločnosť PTH a.s. dodávala teplú úžitkovú vodu pre časť domácností v meste Prievidza prostredníctvom rozvodov, na ktoré nemá platnú nájomnú zmluvu, neplatí za ne nájom a teda nemá ani žiadny právny titul ich používať! Reálne zo strany PTH a.s. mohlo dôjsť k zastaveniu dodávok teplej úžitkovej vody pre časť domácností. Takýto hazard s obyvateľmi mesta je pre mňa absolútne neprijateľný. Nehovoriac o tom, že primátorka Prievidze o tomto kroku vôbec neinformovala poslancov mestského zastupiteľstva. A to napriek tomu, že minimálne v jednom prípade bol prenájom tohto majetku pre PTH a.s. schvaľovaný priamo zastupiteľstvom.

Primátorka Prievidze sa už dlhšiu dobu snažila predať hnuteľný a nehnuteľný majetok slúžiaci na dodávku tepla a TÚV priamo spoločnosti PTH a.s. Tu však nedošlo k dohode o cene. Ústav súdneho inžinierstva v Žiline ocenil v súčasnosti užívaný majetok na hodnotu približne 560 000 eur bez DPH. Vedenie Prievidze však požadovalo až 1,7 milióna eur. Táto suma bola hlavne pre nemeckých akcionárov neprijateľná. Tí na rokovaní akcionárov v Prahe, ktoré sa konalo 25. júla 2013 ponúkli mestu sumu 900 000 eur. Túto ponuku primátorka Prievidze odmietla.

Poslanec MsZ Roman Gonda, ktorý je zároveň členom Dozornej rady PTH a.s., na augustovom MsZ upozornil, že PTH a.s. nemôže tento majetok kúpiť za cenu vyššiu ako 946 000 eur. Nedovoľuje jej to totiž zákon. Podľa § 59a Obchodného zákonníka „Ak spoločnosť nadobúda majetok na základe zmluvy uzatvorenej s jej zakladateľom alebo spoločníkom za protihodnotu vo výške najmenej 10% hodnoty základného imania, musí byť hodnota predmetu zmluvy určená znaleckým posudkom“. Znalecký posudok však bol iba na 560 000 eur. Preto ponuka spoločnosti PTH a.s. bola aj tak veľmi štedrá.   PTH a.s. by bola teda v obchodnej verejnej súťaží znevýhodnená touto maximálne možnou cenou, za ktorú by majetok mohla od mesta Prievidza odkúpiť. Iní záujemcovia by týmto stropom neboli diskriminovaní, lebo nie sú spoluzakladateľmi PTH a.s.

Paradoxom však ostáva, že kým od PTH a.s. primátorka požadovala 1,7 milióna eur a nechcela pristúpiť ani na cenu 900 000 eur, tak v obchodnej verejnej súťaži vyhlásenej mestom je vyvolávacia cena iba 777 539,33 € s DPH! Tu sa už zdravý rozum zastavuje. Alebo na každého máme iný meter?

Osobne som zástancom predaja tohto majetku, ale výlučne spoločnosti PTH a.s., ktorá ho vie najlepšie zhodnotiť, ale aj využiť pre obyvateľov mesta. Avšak vzhľadom k tomu, že spoločnosť VNG - Slovakia, spol. s. r. o., sa chystá predať svoj podiel 49% akcií v spoločnosti PTH a.s., mali by sme s predajom tohto majetku počkať do doby, kým dôjde k zmene vlastníkov v spoločnosti PTH a.s.

Augustové rokovanie MsZ však všetko zvrátilo. Poslankyňa MsZ Eleonóra Porubcová navrhla zrušiť obchodnú verejnú súťaž vyhlásenú mestom Prievidza na prevod hnuteľného a nehnuteľného majetku slúžiaceho na dodávku tepla do centrálneho zásobovania. Tento návrh poslanci schválili. Schválili aj späť vzatie výpovedí z nájomných zmlúv na prenájom tohto majetku. Poslanci zároveň navrhli primátorke mesta, aby valnému zhromaždeniu spoločnosti PTH, a.s. Prievidza predložila návrh na odvolanie JUDr. Ing. Ľuboša Maxinu, PhD., z funkcie člena predstavenstva spoločnosti PTH, a.s. a navrhla na zvolenie za nového člena predstavenstva spoločnosti PTH, a.s. Prievidza Ing. Petra Petráša. Primátorka mesta však toto uznesenie nepodpísala a vetovala ho! Ľuboš Maxina si tak lukratívne miesto s príjmom, údajne až niekoľko desiatok tisíc eur ročne nateraz zachránil!

Michal Dobiaš

poslanec MsZ Prievidza

Môj e-mail:                 michal@icm.sk       

Môj web:                     www.michaldobias.sk

Môj Facebook:           www.facebook.com/michalonline

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

Inzercia - Tlačové správy

 1. Generácie Y a Z budú musieť dlhšie pracovať a viac sporiť
 2. Tesco v Levoči otvára jedinečnú predajňu
 3. Cítite sa unavení, bez nálady a vaše problémy sa nezlepšujú?
 4. Ako si správne vybrať sporiaci účet?
 5. Palubná jednotka Shell EETS otvára európske hranice
 6. Hodnotenie profesionála: testovali sme hotely v Side a Beleku
 7. Kúpa investičného bytu je aktuálne výhodnejšia aj vďaka bonusom
 8. Zuzana Vačková: Verím, že lásku ešte stretnem
 1. Slováci milujú grilovanie s rodinou a priateľmi, ukázal prieskum
 2. Z vernostných kariet Terno a Kraj sa stávajú už aj platobné
 3. Čítanie vytvára pre vaše deti bezpečný prístav!
 4. dm sa zameriava na ženské zdravie
 5. Generácie Y a Z budú musieť dlhšie pracovať a viac sporiť
 6. Ako si správne vybrať sporiaci účet?
 7. HYPONÁJOM, odložte hypotéku a svoj nový byt splácajte už teraz
 8. Hodnotenie profesionála: testovali sme hotely v Side a Beleku
 1. Staršie domy zatepľujú druhýkrát. Majitelia urobili chybu 14 535
 2. Kúpa investičného bytu je aktuálne výhodnejšia aj vďaka bonusom 7 988
 3. Aká má byť hrúbka izolácie pri rekonštrukcii domu? 6 684
 4. Plánujete toto leto dovolenku v Chorvátsku? 5 384
 5. Nevídaný záujem o grécke ostrovy. Mnohé hotely sú už nedostupné 4 962
 6. Hodnotenie profesionála: testovali sme hotely v Side a Beleku 4 838
 7. Zuzana Vačková: Verím, že lásku ešte stretnem 3 710
 8. O koľko drahšia bude tento rok dovolenka pri mori? 2 833
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Pochutnávajú si na kuracom a bravčovom mäse, ale aj klobásach či slanine.


5 h

Spoločnosť TERNO real estate, ktorá prevádzkuje sieť potravín Terno a KRAJ, spúšťa nový projekt pre svojich zákazníkov.


7 h

UNICEF stojí pri všetkých láskavých rodičoch. V júni, ktorý je mesiacom rodičovstva, ponúka niekoľko inšpiratívnych tipov.


9 h
SkryťZatvoriť reklamu