Greenwich Mean Time (GMT) nikto rušiť nebude, pretože sa v civilnom živote a technickej praxi (presný čas, telekomunikácie, doprava a pod.) prestal používať už v roku 1972. Vtedy ho nahradil modernejší Univerzálny koordinovaný čas (UTC). Všetky informácie o čase, podľa ktorého si nastavujeme hodinky, sú založené na UTC. Rýchly rozvoj rádiokomunikačných systémov v 60. rokoch si vynútil používanie veľmi presného času, ktorý poskytovala vtedy nová technológia merania času pomocou atómových hodín.
Čas GMT je odvodení od pohybu rotujúcej planéty Zem v solárnom systéme. Dosť to však komplikuje nepravidelnosť „chodu“ Zeme. Nie je to dokonalá guľa a navyše svojou rotáciu okolo svojej osy sa spomaľuje, teda GMT rok sa postupne skracuje. Čas UTC je naopak „superkonštantný“ podľa rozpadu atómov cesia. Obidva časové systémy sa behom roka pomaly rozchádzajú. Pri zavádzaní systému UTC jeho tvorcovia nechceli, aby sa atómový čas UTC rozchádzal s prirodzeným cyklom života na Zemi, ktorý sa milióny rokov riadil podľa Slnka. Preto sa UTC skokovo koriguje (skracuje) pomocou tzv. prestupných sekúnd.
Z nejakých nevysvetliteľných dôvodov sa používajú skratky UTC medzi obyčajnou populáciou neuchytilo a stále sa používa skratka GMT, aj keď v skutočnosti sa všetky časomiery riadia podľa UTC. To isté platí aj pre hodinárskych výrobcov, ktorí stále produkujú GMT verzie hodiniek a pojem UTC je skôr výnimkou. Možno preto, že bežní ľudia slovíčku UTC nerozumeli. Hlavnou komplikáciou GMT na hodinkách je schopnosť zobrazovať časy v dvoch rôznych časových pásmach. Asi zradou pre všetky GMT hodinky, ktoré umožňujú skok len po celých hodinách, bude súčasné administratívne/politické nastavenie časových pásiem vo svete. Niektoré štáty ako napríklad India alebo Venezuela majú časové pásmo rozdelené na polovicu hodín UTC.
Vaše hodinky.sme.sk – www.hodinky.sme.sk