SME
Streda, 29. jún, 2022 | Meniny má Peter, Pavol, Petra

Ruža – prečo je symbolom lásky?

Ruža symbolizuje lásku. Už pri pohľade na ňu mäkne srdce a myseľ zabúda na všedné starosti. Kde sa však vzala a akú má históriu?

Ruža – kvet, ktorý symbolizuje lásku. Už pri pohľade na ňu akosi každému zmäkne srdce a naša myseľ zabúda na všedné starosti. Kde sa však vzala a akú má históriu?

V dávnej antickej krajine vznikol prvý príbeh. Ruže vraj vyrastali z krvi Adonisa po jeho smrti. Adonis zahorel vrúcnou láskou k Afrodite a preto sa ruže stali symbolom znovuzrodenia a lásky, ktorá zvíťazila nad smrťou. Odvtedy je ruža znakom vrúcneho milovania a obdivu. Ale vedeli ste, že jej význam je podstatne väčší?

Najstaršie skameneliny ruží sú staré viac než 35 miliónov rokov. Uschnuté a bezfarebné vence boli dokonca objavené pri archeologických vykopávkach v Egypte. Veľký význam mala táto kvetina v slávnych orientálnych záhradách, nespočetné množstvo druhov sa nachádzalo predovšetkým v čínskych, perzských alebo arabských. Ruže sú tiež zachytené na nejednej nástennej maľbe v Minoóvom paláci na Kréte (1600 pnl) či na freskách v Pompejach.

Rimania ruže spájali s odvahou na bojovom poli, vence z ruží sa nosili pri príležitosti rímskych slávností. Hovorí sa, že cisár Nero zasypal svojich hostí pri večeri tonami okvetných plátkov až sa niektorí pod nimi bohužiaľ udusili. Práve v Ríme uzrela svetlo sveta aj jedna z najstarších odrôd Rosa gallica. Tu bolo tiež zvykom, že novomanželia nosili pri sobáši na hlave veniec z ruží a ženy z vyššej spoločnosti používali plátky ruží na obklady pre krásnu zdravú pleť. Tieto kvety mali jednoducho využitie v každej oblasti. Divoká ruža visela na dverách izby kde sa viedli tajné rokovania, tento zvyk pochádza z príslovia sub rosa, čo znamená držať tajomstvo. Kresťania spájali päť okvetných lístkov s piatimi ranami Krista. Ruža bola tiež prijímaná ako symbol krvi kresťanských mučeníkov. A ruža je tiež spájaná s Pannou Máriou. Sv. Dominik vraj na jej počesť založil ružovú záhradu.

Ruža sa dostala do povedomia ako národný kvet Anglicka alebo Spojených štátov amerických. Biela ruža bola v druhej svetovej vojne symbolom skupiny nenásilného odporu v Nemecku. V období renesancie si na území Veľkej Británie osvojovali tento kvet dva šľachtické rody, rod Yorkovcov a Lancasterovcov, ktoré medzi sebou bojovali o prevahu moci. Podľa Shakespeara a ďalších dochovaných prameňov si znepriatelené rody vybrali ružu, ktorú umiestnili na svojej erby, Yorkovci bielu a Lancaster červenú. Po skončení občianskej vojny boli obe ruže použité Henrichom VII. na kráľovský erb, ktorého súčasťou sú dodnes. Kytica bielych a červených ruží - ,,tudorovská ruža,, - odvtedy znamená porozumenie a zjednotenie.
 

Dnešná ruža

Éra moderných ruží prišla z Francúzska r. 1867 uvedením prvej hybridnej čajovej ruže 'La France' od miestneho pestovateľa Guillota. Táto odroda je považovaná za materskú celej rady ďalších. Do konca 20. storočí tak bolo vyšľachtených viac než 10 000 čajohybridov. Dnes kytice ruží chápeme predovšetkým ako symbol lásky. Muži nimi obdarúvavajú ženy, aby im prejavili svoju náklonnosť. A v očiach každej ženy sa pri pohľade na kyticu ruží automaticky zapália iskričky radosti. Kedysi bolo ťažké zohnať ružu. Dnes už je to jednoduché. Ak chceme niekomu prejaviť obdiv a úctu práve týmto kvetom nie je to nič zložité. Množstvo predajcov nájdeme v každom meste. Dokonca vo veľkých nákupných centrách zoženiete ruže aj v neskorých hodinách. Pre zaneprázdnených vznikla donáška kvetov. V starom Ríme by boli riadne prekvapený, keby videli, čo všetko je možné v dnešnej dobe. V ponukách predajcov nájdete naozaj jedinečné a krásne kúsky. Ruža už nemá len základné farby. Odrody sa od jej začiatkov podstatne rozšírili a kytice sú obohatené o množstvo unikátnych detailov. Dokonca už aj donášky ruží dávajú možnosť vyskladať si kyticu ruží presne podľa vlastných predstáv. Počet kvetov, ich farba a tvar kytice sa stáva v dnešnej dobe záležitosťou kupujúceho a nie predajcu. Odbúrali sa tak navlas rovnaké kytice u každého obdarovaného.

Síce sa dnes ponuka ruží rozšírila, druhy obohatili a dnešné ruže disponujú viacerými farbami, stále spĺňajú to hlavné. Ružu chápeme predovšetkým ako symbol lásky. Milovanej osobe kyticou ruží chceme povedať ako ju ľúbime a čo k nej cítime. Červené ruže to hovorili za nás v minulosti a hovoria to aj dnes. A to je na nich to najkrajšie. Ruže povedia za nás to, čo cítime. V neposlednej rade obdarovanému vyčaria úsmev na tvári. Láska je predsa krásna a s úsmevom ide všetko ľahšie. Nechajte tento jemný kvet hovoriť aj za vás. Prejavte práve ním vaše pocity a túžby. Ruža vám v tom určite pomôže.

Pošlite ešte dnes prekrásnu kyticu ruží z donáškovej služby kvety.sme.sk.

Prevádzkovateľom služby kvety.sme.sk je spoločnosť Greenhouse Group, s.r.o., mladá, kreatívna spoločnosť, ktorá sprostredkováva krásu rastlín a prezentuje umenie práce s kvetinami. Dôraz kladieme na prácu a činnosti spojené s kvetinami, a našim klientom prinášame kvalitný tovar, ktorým môžu urobiť radosť svojim blízkym či podarovať kúsok luxusu svojim obchodným partnerom. Všetky naše služby sú podčiarknuté vysokou profesionalitou a radosťou z práce, ktorú robíme.

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

5. ročník kurzu Technológia a konštrukcia v praxi - MTF STU a Schaeffler Skalica

Vysoká škola je pre študentov dobrým odrazovým mostíkom. A keď sa môžu zapojiť aj do programu, ich šance na uplatnenie sa vzrastú.


INZERCIA 24m

Hocikde ich nekúpite.


INZERCIA 24m

Siemens Healthineers je už 30 rokov synonymom precíznej medicíny na Slovensku


INZERCIA 24m
SkryťZatvoriť reklamu