INZERCIA

Jeseň - čas pre obnovu a doplnenie živín trávnika

Jeseň je čas, kedy je treba pouvažovať nad jesenným hnojením trávnika. To, akým spôsobom odprevadíte váš trávnik do obdobia odpočinku, má veľký vplyv na jeho kondíciu a údržbu v budúcom roku.

Väčšinou sa v tomto období využívajú hnojivá aplikované na listy- tzv. kvapalné alebo tekuté  hnojivá.“ hovorí Dr Grady Mille, profesor  na NC State University .

"Aplikujú ich hlavne na greenoch, na ktoré sa obvykle koncentruje najväčšia pozornosť, zatiaľ čo na odpaliská a ferveje sa aplikujú granulované hnojivá. "

Predtým ako sa rozhodnete pre konkrétny produkt, je nutné zvážiť niekoľko skutočností.

"Nechajte si urobiť pôdne analýzy, aby ste vedeli,  čo vaša pôda obsahuje a čo jej naopak chýba. Rastliny pre rast potrebujú výživu a pokiaľ budete vedieť čoho je v pôde nedostatok, ľahko to vhodným hnojivom doplníte. Niektorí greenkeeperi si nechávajú urobiť aj analýzu listových tkanív s cieľom zistiť,  čo si rastlina z pôdy dokáže vziať.  Takáto diagnostika je  veľmi dôležitá.

Dostanete komplexné informácie o úrovni živín a ich dostupnosti pre rastliny.
Pri rozhodovaní o tom, ktoré hnojivo použijeme, by sme  nemali zabudnúť na nasledovné: 

• Veľmi dôležité je testovanie, poskytne cenné informácie o akýchkoľvek deficitoch
Kvapalné príp. vodorozpustné hnojivá  účinkujú rýchlo 
Výber správneho hnojiva pre golfové ihrisko je často ovplyvnený osobnými preferenciami manažéra
• Zostavenie plánu hnojenia je podobné zostaveniu rozpočtu... finančné zdroje sú limitujúce
• Aj keď  sa všeobecne uvádza, že všetky typy hnojív je možné použiť kdekoľvek,  je dôležité vziať do úvahy špecifickú lokálnu klímu, na to aký môže mať vplyv na daný produkt.
 
„Závisí aj od toho, aká je celková  koncepcia plánu hnojenia, aké aplikácie sú plánované na jar, leto a jeseň. Vždy je to o nákladoch,  v dnešných časoch je to rozhodujúci faktor. Ďalšia vec, ktorú je treba  zvážiť v danom okamihu je, koľkokrát bude aplikácia daného prípravku potrebná“.  A to závisí na tom, aký typ hnojiva hľadáte .

„Produkty s kontrolovaným uvoľňovaním   živín sú často rozpustné produkty,  ktoré cez živicový obal uvoľňujú  účinnú látku postupne, pričom uvoľňovanie závisí od teploty pôdy“,  hovorí Miller.

„Produkty s pomalým uvoľňovaním sú obvykle viac homogénne produkty, fungujúce na princípe uvoľnenia živín  na základe mikrobiálnej aktivity  a fyzikálno-chemických reakcií pôdy“.

„Rozpustné produkty majú  veľmi rýchly účinok," hovorí Elizabeth Guertal, profesorka na Auburn University. „Rozpustia sa a dusík s amoniakom sú okamžite dostupné pre rastliny. Rozpustné produkty sa môžu aplikovať ako postreky na listy, alebo môžu byť vo forme granúl.“


Čo sa týka produktov s pomalým uvoľňovaním, živiny sa uvoľňujú  obvykle dvomi spôsobmi:  Buď je okolo rozpustného materiálu živicový alebo sírovo-živicový polymérový obal, alebo je pomalé uvoľňovanie spôsobené chemickou reakciou rozpadu močovinových reťazcov .  Oba typy produktov sú v turf priemysle  veľmi populárne. 


Ďalej máme produkty na báze tzv. prirodzeného pomalého uvoľňovania. Ide o čisto organické produkty, ktoré fungujú na základe mikrobiálnej aktivity – môže ísť o produkty vyrobené z rastlinných alebo živočíšnych odpadov. 

Ďalšou skupinou sú stabilizované nitrogény. Tieto produkty však nie sú a ani nemôžu byť predávané s označením „pomalé uvoľňovanie“. Majú v sebe niečo, čo predlžuje životnosť dusíka v pôde, sú to produkty obsahujúce buď inhibítor nitrifikácie alebo inhibítor odparovania amoniaku, alebo oboje.

Viac o jesennom hnojení sa dozviete TU:

Potrebujete pomôcť s plánom hnojenia?

Kontaktujte nás mailom! Radi Vám poradíme.

Poskytujeme široké spektrum služieb týkajúcich sa trávnikov (pôdne analýzy, analýzy vody, hnojenie trávnych plôch, dosevy, pieskovú injektáž trávnikov, brúsenie vretien kosačiek a mnoho ďalších.)

www.engo.sk
www.golfonline.sk

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,2 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

Najčítanejšie správy na SME

Najčítanejšie správy na SME

Neprehliadnite tiež

Tlačové správy

V Žiline sme vytvorili priestor, aby mladí ľudia neodišli

Stanicu sme chceli zrekonštruovať za milión korún, stálo to desať.

Tlačové správy

Pravda o mäse v burgroch z McDonald’s

Používajú kvalitné mäso?

Tlačové správy

322 m2 a mesto ako na dlani. Bratislava má atypický penthouse

Najväčší z bytov projektu Jarabinky Grande láka náročných záujemcov nielen svojou grandióznosťou, ale aj unikátnosťou priestoru.

Tlačové správy

Dva rekordy na druhý pokus

Druhé narodeniny PSK Arény sa budú niesť v znamení pokusu o slovenský rekord.