SME
Pondelok, 17. február, 2020 | Meniny má Miloslava
INZERCIA

Syntetické povrchy na golfových ihriskách - majú budúcnosť?

Je to prekvapujúce, keď počujete profesionála z oblasti prírodných trávnikov vychvaľovať výhody umelého trávnika.Hlavný agronón Nicklaus Design však verí, že syntetické povrchy majú v golfe budúcnosť.

Je to prekvapujúce, keď profesionál  z oblasti naturálnych trávnikov vychvaľuje prednosti umelého trávnika . Ale Jon Scott, hlavný agronóm Nicklaus Design, je presvedčený o tom, že syntetické povrchy budú mať v budúcnosti v golfe oveľa širšie uplatnenie.

Jon Scott (Nicklaus Design) a Kevin Holinaty  (Southwest Greens) prezentujú  Adamovi  Lawrencovi, prečo sa domnievajú, že umelé  trávniky budú hrať dôležitú rolu v budúcnosti golfu.

„Verím, že tak do desiatich rokov bude umelý trávnik na golfových ihriskách oveľa bežnejší a prijateľnejší, než je tomu dnes“, hovorí . „A hlavným dôvodom bude nedostatok vody.  Ľudia neplatia za hru na tvrdých,  suchých a hnedých  – aj keď naturálnych trávnikoch.  Ľudia uprednostňujú a vyžadujú zelenú farbu. Tá je súčasťou relaxačného procesu a dáva nám dojem, že sme súčasťou prírody, parkov, záhrad, golfových ihrísk... Hnedá farba tento dojem nevzbudzuje.“

Kevin Holinaty, špecialista pre umelé povrchy zo Southwest Greens (už menej prekvapivo) súhlasí: „Golfový priemysel sa rýchlo mení  a vníma to každý“, hovorí. „Je viac ako isté, že nás v budúcnosti čakajú ďalšie a ďalšie prísne obmedzenia týkajúce sa spotreby vody, využitia ďalších zdrojov a minimalizácie aplikovania nebezpečných chemických látok. Trend budúcnosti je jasný – navrhovať, postaviť a udržovať ihriská tak, aby boli ekonomicky a ekologicky udržateľné.  Tlak na majiteľov a manažérov sa bude zvyšovať a niet absolútne žiadny pochýb, že umelé povrchy budú hrať veľmi významnú úlohu.

A do akej miery sa môže umelý trávnik na golfe uplatniť?

„Syntetické povrchy už sa začínajú objavovať napríklad na cvičných odpaliskách“, hovorí Scott . „Sú síce aj nároční hráči, ktorí stále dávajú prednosť naturálnemu trávniku, ale zároveň chápu, že sú situácie, keď použitie naturálneho trávnika jednoducho nie je možné. Napríklad v zime, v období dormancie u trávnych druhov vhodných pre teplé podnebia, alebo počas horúceho leta, kedy s regeneráciou môžu mať problémy trávne druhy určené do chladnejších podnebí. 

Myslím, že umelé trávniky určite nájdu svoje opodstatnenie na miestach s vysokou záťažou ako aj na miestach  s vysokým potenciálom silnej erózie ako sú brehy jazier či strmé svahy.  Takisto je možné, že bude prijateľné použiť umelý trávnik aj vo vysoko zatienených oblastiach, kde má prírodný trávnik s nedostatkom svetla veľké problémy. To sa však všetko ukáže. Aj cvičné plochy môžu byť syntetické, rovnako ako bunkre a cvičné odpaliská. Tie už na mnohých miestach sú, ale myslím, že sa budú rozširovať viac a viac, keďže je kladený  čoraz väčší dôraz na zníženie spotreby vody a „carbon footprint“ (množstva emisií, tzv. „uhlíkovej stopy“). 

Okraje bunkerov z umelého trávnika sú takisto už testované na mnohých miestach a osvedčili sa. Budú viac a viac prijateľné, rovnako ako tomu bolo u bunkerov so syntetickými vybudovanými stenami používanými najmä na ihriskách typu links.  Takisto by som navrhoval, že aj bočné svahy bunkerov by mohli byť zo syntetickej trávy, a to najmä v púštnych oblastiach, kde sú hráči zvyknutí na rôzne typy a farby trávy v rámci ihriska.


Pokiaľ však ide o syntetické greeny, tam si nie som taký istý, že  budú akceptované.  Snáď len vtedy, ak by to bol jediný spôsob ako ihrisko bude môcť v danej lokalite fungovať.  To isté platí pre odpaliská.  A v naozaj extrémnych prípadoch, kedy by golfové ihrisko nebolo inak povolené a vybudované, vidím aj možnosť celého syntetického, high - end golfového ihriska, ako tomu bolo v Európe“, dodáva Scott.

Aké sú nevýhody syntetického povrchu?

Čítajte ďalej TU.

ÚDRŽBA SYNTETICKÝCH POVRCHOV

Viac článkov z oblasti golfového priemyslu, výstavby golfových ihrísk, architektúry, zavlažovacích systémov, greenkeepingu a pod.. nájdete na www.golfonline.sk

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,5 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

Najčítanejšie správy na SME

Najčítanejšie správy na SME

Neprehliadnite tiež

Tlačové správy

Potraviny išli ľuďom v núdzi, uvarili 4,7 milióna porcií jedál

Tesco počas minulého roka darovalo ľuďom v núdzi po celom Slovensku rekordné množstvo potravín.

Tlačové správy

Liptov in wintertime

Liptov is an ideal place to relax, get to know Slovak folklore and nature, swim in all weather conditions, but also to try sports.

Tlačové správy

Gambrinus skončil s výrobou piva v plastových fľašiach

Vyzýva ľudí na celom Slovensku: Pridajte sa k nám a zapojte sa do Veľkého jarného upratovania.