INZERCIA

Syntetické povrchy na golfových ihriskách - majú budúcnosť?

Je to prekvapujúce, keď počujete profesionála z oblasti prírodných trávnikov vychvaľovať výhody umelého trávnika.Hlavný agronón Nicklaus Design však verí, že syntetické povrchy majú v golfe budúcnosť.

Je to prekvapujúce, keď profesionál  z oblasti naturálnych trávnikov vychvaľuje prednosti umelého trávnika . Ale Jon Scott, hlavný agronóm Nicklaus Design, je presvedčený o tom, že syntetické povrchy budú mať v budúcnosti v golfe oveľa širšie uplatnenie.

Jon Scott (Nicklaus Design) a Kevin Holinaty  (Southwest Greens) prezentujú  Adamovi  Lawrencovi, prečo sa domnievajú, že umelé  trávniky budú hrať dôležitú rolu v budúcnosti golfu.

„Verím, že tak do desiatich rokov bude umelý trávnik na golfových ihriskách oveľa bežnejší a prijateľnejší, než je tomu dnes“, hovorí . „A hlavným dôvodom bude nedostatok vody.  Ľudia neplatia za hru na tvrdých,  suchých a hnedých  – aj keď naturálnych trávnikoch.  Ľudia uprednostňujú a vyžadujú zelenú farbu. Tá je súčasťou relaxačného procesu a dáva nám dojem, že sme súčasťou prírody, parkov, záhrad, golfových ihrísk... Hnedá farba tento dojem nevzbudzuje.“

Kevin Holinaty, špecialista pre umelé povrchy zo Southwest Greens (už menej prekvapivo) súhlasí: „Golfový priemysel sa rýchlo mení  a vníma to každý“, hovorí. „Je viac ako isté, že nás v budúcnosti čakajú ďalšie a ďalšie prísne obmedzenia týkajúce sa spotreby vody, využitia ďalších zdrojov a minimalizácie aplikovania nebezpečných chemických látok. Trend budúcnosti je jasný – navrhovať, postaviť a udržovať ihriská tak, aby boli ekonomicky a ekologicky udržateľné.  Tlak na majiteľov a manažérov sa bude zvyšovať a niet absolútne žiadny pochýb, že umelé povrchy budú hrať veľmi významnú úlohu.

A do akej miery sa môže umelý trávnik na golfe uplatniť?

„Syntetické povrchy už sa začínajú objavovať napríklad na cvičných odpaliskách“, hovorí Scott . „Sú síce aj nároční hráči, ktorí stále dávajú prednosť naturálnemu trávniku, ale zároveň chápu, že sú situácie, keď použitie naturálneho trávnika jednoducho nie je možné. Napríklad v zime, v období dormancie u trávnych druhov vhodných pre teplé podnebia, alebo počas horúceho leta, kedy s regeneráciou môžu mať problémy trávne druhy určené do chladnejších podnebí. 

Myslím, že umelé trávniky určite nájdu svoje opodstatnenie na miestach s vysokou záťažou ako aj na miestach  s vysokým potenciálom silnej erózie ako sú brehy jazier či strmé svahy.  Takisto je možné, že bude prijateľné použiť umelý trávnik aj vo vysoko zatienených oblastiach, kde má prírodný trávnik s nedostatkom svetla veľké problémy. To sa však všetko ukáže. Aj cvičné plochy môžu byť syntetické, rovnako ako bunkre a cvičné odpaliská. Tie už na mnohých miestach sú, ale myslím, že sa budú rozširovať viac a viac, keďže je kladený  čoraz väčší dôraz na zníženie spotreby vody a „carbon footprint“ (množstva emisií, tzv. „uhlíkovej stopy“). 

Okraje bunkerov z umelého trávnika sú takisto už testované na mnohých miestach a osvedčili sa. Budú viac a viac prijateľné, rovnako ako tomu bolo u bunkerov so syntetickými vybudovanými stenami používanými najmä na ihriskách typu links.  Takisto by som navrhoval, že aj bočné svahy bunkerov by mohli byť zo syntetickej trávy, a to najmä v púštnych oblastiach, kde sú hráči zvyknutí na rôzne typy a farby trávy v rámci ihriska.


Pokiaľ však ide o syntetické greeny, tam si nie som taký istý, že  budú akceptované.  Snáď len vtedy, ak by to bol jediný spôsob ako ihrisko bude môcť v danej lokalite fungovať.  To isté platí pre odpaliská.  A v naozaj extrémnych prípadoch, kedy by golfové ihrisko nebolo inak povolené a vybudované, vidím aj možnosť celého syntetického, high - end golfového ihriska, ako tomu bolo v Európe“, dodáva Scott.

Aké sú nevýhody syntetického povrchu?

Čítajte ďalej TU.

ÚDRŽBA SYNTETICKÝCH POVRCHOV

Viac článkov z oblasti golfového priemyslu, výstavby golfových ihrísk, architektúry, zavlažovacích systémov, greenkeepingu a pod.. nájdete na www.golfonline.sk

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,2 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

Najčítanejšie správy na SME

Najčítanejšie správy na SME

Neprehliadnite tiež

Tlačové správy

Pracoval som v mekáči a vydržal tri dni. Hranolky sú prekliatie

Zážitok je dobrý, mal by to zažiť každý.

Tlačové správy

Slovenské ovocie a zelenina - máme ich v obchodoch dostatok?

Slovenskí farmári naplno využívajú skvelé vlastnosti našej pôdy. Vďaka tomu nájdeme na pultoch čerstvú domácu zeleninu a ovocie.

Tlačové správy

Kartou míňame viac. Čo by obchodníci mali vedieť o zákazníkoch

Keš prestáva obchodníkom zarábať.

Tlačové správy

Autokamery Mio a navigace teď s 3letou záruční dobou

Tříletou garanci na autokamery a navigace Mio teď získají všichni, kteří si koupí jeden z produktů Mio do konce roku 2018