Je to prekvapujúce, keď profesionál z oblasti naturálnych trávnikov vychvaľuje prednosti umelého trávnika . Ale Jon Scott, hlavný agronóm Nicklaus Design, je presvedčený o tom, že syntetické povrchy budú mať v budúcnosti v golfe oveľa širšie uplatnenie.
Jon Scott (Nicklaus Design) a Kevin Holinaty (Southwest Greens) prezentujú Adamovi Lawrencovi, prečo sa domnievajú, že umelé trávniky budú hrať dôležitú rolu v budúcnosti golfu.
„Verím, že tak do desiatich rokov bude umelý trávnik na golfových ihriskách oveľa bežnejší a prijateľnejší, než je tomu dnes“, hovorí . „A hlavným dôvodom bude nedostatok vody. Ľudia neplatia za hru na tvrdých, suchých a hnedých – aj keď naturálnych trávnikoch. Ľudia uprednostňujú a vyžadujú zelenú farbu. Tá je súčasťou relaxačného procesu a dáva nám dojem, že sme súčasťou prírody, parkov, záhrad, golfových ihrísk... Hnedá farba tento dojem nevzbudzuje.“
Kevin Holinaty, špecialista pre umelé povrchy zo Southwest Greens (už menej prekvapivo) súhlasí: „Golfový priemysel sa rýchlo mení a vníma to každý“, hovorí. „Je viac ako isté, že nás v budúcnosti čakajú ďalšie a ďalšie prísne obmedzenia týkajúce sa spotreby vody, využitia ďalších zdrojov a minimalizácie aplikovania nebezpečných chemických látok. Trend budúcnosti je jasný – navrhovať, postaviť a udržovať ihriská tak, aby boli ekonomicky a ekologicky udržateľné. Tlak na majiteľov a manažérov sa bude zvyšovať a niet absolútne žiadny pochýb, že umelé povrchy budú hrať veľmi významnú úlohu.
A do akej miery sa môže umelý trávnik na golfe uplatniť?
„Syntetické povrchy už sa začínajú objavovať napríklad na cvičných odpaliskách“, hovorí Scott . „Sú síce aj nároční hráči, ktorí stále dávajú prednosť naturálnemu trávniku, ale zároveň chápu, že sú situácie, keď použitie naturálneho trávnika jednoducho nie je možné. Napríklad v zime, v období dormancie u trávnych druhov vhodných pre teplé podnebia, alebo počas horúceho leta, kedy s regeneráciou môžu mať problémy trávne druhy určené do chladnejších podnebí.
Myslím, že umelé trávniky určite nájdu svoje opodstatnenie na miestach s vysokou záťažou ako aj na miestach s vysokým potenciálom silnej erózie ako sú brehy jazier či strmé svahy. Takisto je možné, že bude prijateľné použiť umelý trávnik aj vo vysoko zatienených oblastiach, kde má prírodný trávnik s nedostatkom svetla veľké problémy. To sa však všetko ukáže. Aj cvičné plochy môžu byť syntetické, rovnako ako bunkre a cvičné odpaliská. Tie už na mnohých miestach sú, ale myslím, že sa budú rozširovať viac a viac, keďže je kladený čoraz väčší dôraz na zníženie spotreby vody a „carbon footprint“ (množstva emisií, tzv. „uhlíkovej stopy“).
Okraje bunkerov z umelého trávnika sú takisto už testované na mnohých miestach a osvedčili sa. Budú viac a viac prijateľné, rovnako ako tomu bolo u bunkerov so syntetickými vybudovanými stenami používanými najmä na ihriskách typu links. Takisto by som navrhoval, že aj bočné svahy bunkerov by mohli byť zo syntetickej trávy, a to najmä v púštnych oblastiach, kde sú hráči zvyknutí na rôzne typy a farby trávy v rámci ihriska.
Pokiaľ však ide o syntetické greeny, tam si nie som taký istý, že budú akceptované. Snáď len vtedy, ak by to bol jediný spôsob ako ihrisko bude môcť v danej lokalite fungovať. To isté platí pre odpaliská. A v naozaj extrémnych prípadoch, kedy by golfové ihrisko nebolo inak povolené a vybudované, vidím aj možnosť celého syntetického, high - end golfového ihriska, ako tomu bolo v Európe“, dodáva Scott.
Aké sú nevýhody syntetického povrchu?
Čítajte ďalej TU.
Viac článkov z oblasti golfového priemyslu, výstavby golfových ihrísk, architektúry, zavlažovacích systémov, greenkeepingu a pod.. nájdete na www.golfonline.sk