INZERCIA

Máte silne zhutnenú pôdu, ktorá neabsorbuje vodu?

Nadmerná vlhkosť trávnika po daždi je nočnou morou každého prevádzkovateľa ihriska - či už futbalového alebo golfového. Riešením je aerifikácia s novými, hrubými hrotmi kónického tvaru Rocket Tines.

Na zmiernenie problému zhutnenej pôdy, ktorá neabsorbuje vodu je ideálna aerifikácia  s použitím  nových hrubých hrotov kónického tvaru tzv. Rocket tines (s priemerom  60mm a dĺžkou 150mm), inštalovanými na Verti-Drain  7626.

Celý minulý rok bojoval holandský Kagerzoom Golf Course s nadmernou vlhkosťou po každom daždi. Problém bol natoľko vážny, že sa manažment klubu rozhodol situáciu riešiť komplexne, na fervejách aj na rafoch - čo predstavovalo plochu 6,7ha.

Problém je zapríčinený nadmernou tvorbou plsti v hornej vrstve pôdneho profilu fervejí.  Ihrisko má 20 rokov, každý rok aplikujú  350 m3 piesku (200 m3 v máji a 150 m3 v septembri).  Ale pohyb pôdnych organizmov, ako sú dážďovky prináša do hornej vrstvy íl a v kombinácii so zvyškami  pokosenej trávy, ktoré zostávajú na povrchu a nie sú zbierané,  sa vytvára veľké množstvo plsti . A jeseň roku 2012, ktorá bola veľmi bohatá na zrážky, priniesla skutočne závažné problémy.  Použitie klasických hrotov s priemerom 24mm nie je v tomto prípade postačujúce.

Ako bola vykonaná operácia?

Gerard Schoenaker: Najskôr sme ferveje a rafy pokosili na skutočne nízku výšku. Potom sme naviezli 15-20mm vrstvu piesku a urobili aerifikačné otvory s Rocket tines do hĺbky 150mm. Keďže je tvar hrotu kónický (vo vrchnej časti má priemer 60mm), suchý piesok automaticky zapadol do otvorov.  Použili sme piesok M3D s frakciou 2,6-2,9mm, čiže hrubý piesok vhodný na hutné ílovité pôdy. Potom sme použili zaťahovacie siete na zapracovanie čo najväčšieho množstva materiálu – až po vrchnú časť kónických otvorov. 

Následne sme použili Verti Drain s klasickými 24mm hrotmi do hĺbky 35mm. Touto operáciou sa štruktúra veľkých otvorov narušila, čiže neskôr na povrchu neboli viditeľné. Nasledovalo opätovné použitie zaťahovacej siete a valca. Nakoniec boli takto zrenovované plochy opätovne dosiate. 

Celý proces trval štyri dni, v piatok popoludní sme boli hotoví... pokračovanie článku nájdete TU:

Sortiment strojov na údržbu profesionálnych trávnikov nájdete na www.engo.sk

Odborné články o greenkeepingu, výžive trávnika, chorobách trávnika, zavlažovacích systémoch atď nájdete na www.golfonline.sk

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2 milióny čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

Najčítanejšie správy na SME


Najčítanejšie správy na SME


Neprehliadnite tiež

Tlačové správy

Ako dlho trvá vybavenie hypotéky? Zopár dní, ale aj pár týždňov

NBS vydala nariadenie, ktoré upravuje poskytovanie hypoték nad 90 % a 80 % hodnoty zabezpečenia. Platiť začína 1. 7. 2018.

Tlačové správy

Všetko, čo rodiny milujú

Ponuka rodinných dovoleniek v Burgenlande

Tlačové správy

Trpký darček od vlády: prichádza nová 8 % daň z poistiek

Vláda chce od ľudí zinkasovať 60 miliónov navyše.

Tlačové správy

Bratislava má najmodernejšiu linku na triedenie surovín

V Bratislave včera predstavili novú automatizovanú separačnú linku, ktorá využíva celosvetovo najvyspelejšie technológie.