Extra Rocket Tines - extra hrubé kónické hroty
Holandský Kagerzoom Golf Course bojoval s nadmernou vlhkosťou po každom daždi. Problém bol natoľko vážný, že sa manažment golfového klubu rozhodol situáciu riešiť komplexne - na fervejách aj na rafoch. Plocha nebola malá - 6,7ha.
Na rozrušenie zhutnenej pôdy zvolili aerifikáciu s použitím nových hrubých hrotov kónického tvaru tzv. Rocket tines (s priemerom 60mm a dĺžkou 150mm), ktoré inštalovali na Verti-Drain 7626.
Počas tejto aerifikácie aplikovali do celkovej plochy 1.000 m3 piesku. Operácia bola naplánovaná v októbri 2012. Vrchná ílovito-rašelinová vrstva tvorila nepriepustnú bariéru a zabraňovala vsakovaniu dažďovej vody.
Prečo vznikol problém so zhutnenou pôdou?
Gerard Schoenaker: Problém je zapríčinený nadmernou tvorbou plsti v hornej vrstve pôdneho profilu fervejí. Ihrisko má 20 rokov a je pravdepodobné, že pri jeho výstavbe sa konštrukcii fervejí neprikladala priorita. Každý rok trávnik pieskujeme, aplikujeme 350 m3 piesku (200 m3 v máji a 150 m3 v septembri). Ale pohyb pôdnych organizmov, ako sú dážďovky prináša do hornej vrstvy íl a v kombinácii so zvyškami pokosenej trávy, ktoré zostávajú na povrchu a nie sú zbierané, sa vytvára veľké množstvo plsti A jeseň roku 2012, ktorá bola veľmi bohatá na zrážky, priniesla skutočne závažné problémy.
Pre budúcnosť máme v pláne použiť tieto hrubé hroty každých 5-6 rokov, aby sme podobným komplikáciám zabránili. Použitie klasických hrotov s priemerom 24mm nie je v tomto prípade postačujúce.
Operáciu treba dobre načasovať - treba brať ohľad aj na počasie
Gerard Schoenaker: Museli sme počkať na stabilné suché počasie. Podarilo sa to v 13. týždni. Pôda bola dostatočne suchá, jednak vďaka silnému vetru, jednak vďaka slnečnému počasiu. Tieto podmienky boli ideálne aj preto, že sme mohli vysušiť piesok, ktorý sme skladovali vonku a vrchná vrstva 15-20mm bola vlhká. Celkovo sme aplikovali 1000m3, 40 plných kamiónov.
Ako bola vykonaná operácia:
Gerard Schoenaker: Prvým krokom bolo prirodzene kosenie, ferveje a rafy sme pokosili na skutočne krátku výšku. Potom sme naviezli 15-20mm vrstvu piesku a urobili aerifikačné otvory s Rocket tines do hĺbky 150mm. Keďže je tvar hrotu kónický (vo vrchnej časti má priemer 60mm), vysušený piesok automaticky zapadol do otvorov. Použili sme piesok M3D s frakciou 2,6-2,9mm, čiže hrubý piesok vhodný na hutné ílovité pôdy.
Potom sme použili zaťahovacie siete na zapracovanie čo najväčšieho množstva materiálu – až po vrchnú časť kónických otvorov. Následne sme použili Verti Drain s klasickými 24mm hrotmi do hĺbky 35mm. Touto operáciou sa štruktúra veľkých otvorov narušila, čiže neskôr na povrchu neboli viditeľné. Nasledovalo opätovné použitie zaťahovacej siete a valca. Nakoniec boli takto zrenovované plochy opätovne dosiate.
Celý proces trval štyri dni, v piatok popoludní sme boli hotoví.
A ako to dopadlo? ČÍTAJTE TU:
Viac článkov o údržbe profesionálnych trávnikov nájdete na www.golfonline.sk
Sortiment služieb a strojov nájdete na www.engo.sk