SME
Štvrtok, 21. november, 2019 | Meniny má Elvíra
INZERCIA

Máte zhutnenú pôdu, do ktorej nevsakuje voda?

Ak máte silne zhutnenú pôdu, máte problém po každom výdatnejšom daždi. V takom prípade je treba prevzdušniť hornú ílovitú vrstvu pôdneho profilu. Jej rozrušením vyriešime aj nadmerný obsah plsti.

Extra Rocket Tines - extra hrubé kónické hroty

Holandský Kagerzoom Golf Course bojoval s nadmernou vlhkosťou po každom daždi.   Problém bol natoľko vážný, že sa manažment golfového klubu rozhodol situáciu riešiť komplexne  - na fervejách aj na rafoch. Plocha nebola malá - 6,7ha.

Na rozrušenie zhutnenej pôdy zvolili aerifikáciu  s použitím  nových hrubých hrotov kónického tvaru tzv. Rocket tines (s priemerom  60mm a dĺžkou 150mm), ktoré inštalovali na Verti-Drain  7626.

Počas tejto aerifikácie aplikovali do celkovej plochy 1.000 m3 piesku. Operácia bola naplánovaná v októbri 2012. Vrchná ílovito-rašelinová vrstva tvorila nepriepustnú bariéru a zabraňovala vsakovaniu dažďovej vody.

Prečo vznikol problém so zhutnenou pôdou?

Gerard Schoenaker:  Problém je zapríčinený nadmernou tvorbou plsti v hornej vrstve pôdneho profilu fervejí.  Ihrisko má 20 rokov a je pravdepodobné, že pri jeho výstavbe sa konštrukcii fervejí neprikladala priorita. Každý rok trávnik pieskujeme, aplikujeme  350 m3 piesku (200 m3 v máji a 150 m3 v septembri).  Ale pohyb pôdnych organizmov, ako sú dážďovky prináša do hornej vrstvy íl a v kombinácii so zvyškami  pokosenej trávy, ktoré zostávajú na povrchu a nie sú zbierané,  sa vytvára veľké množstvo plsti  A jeseň roku 2012, ktorá bola veľmi bohatá na zrážky, priniesla skutočne závažné problémy.

Pre budúcnosť máme v pláne použiť tieto hrubé hroty každých 5-6 rokov, aby sme podobným komplikáciám zabránili. Použitie klasických hrotov s priemerom 24mm nie je v tomto prípade postačujúce.

Operáciu treba dobre načasovať - treba brať ohľad aj na počasie

Gerard Schoenaker: Museli sme počkať na stabilné suché počasie. Podarilo sa to v 13. týždni. Pôda bola dostatočne suchá, jednak  vďaka silnému vetru, jednak vďaka slnečnému počasiu.  Tieto podmienky boli ideálne aj preto, že sme mohli vysušiť piesok, ktorý sme skladovali vonku a vrchná vrstva 15-20mm bola vlhká.  Celkovo sme aplikovali 1000m3, 40 plných kamiónov.

Ako bola vykonaná operácia:

Gerard Schoenaker: Prvým krokom bolo prirodzene kosenie, ferveje a rafy sme pokosili na skutočne krátku výšku. Potom sme naviezli 15-20mm vrstvu piesku a urobili aerifikačné otvory s Rocket tines do hĺbky 150mm. Keďže je tvar hrotu kónický (vo vrchnej časti má priemer 60mm), vysušený piesok automaticky zapadol do otvorov.  Použili sme piesok M3D s frakciou 2,6-2,9mm, čiže hrubý piesok vhodný na hutné ílovité pôdy.

Potom sme použili zaťahovacie siete na zapracovanie čo najväčšieho množstva materiálu – až po vrchnú časť kónických otvorov.  Následne sme použili Verti Drain s klasickými 24mm hrotmi do hĺbky 35mm. Touto operáciou sa štruktúra veľkých otvorov narušila, čiže neskôr na povrchu neboli viditeľné. Nasledovalo opätovné použitie zaťahovacej siete a valca. Nakoniec boli takto zrenovované plochy opätovne dosiate.

Celý proces trval štyri dni, v piatok popoludní sme boli hotoví.

A ako to dopadlo? ČÍTAJTE TU:

Viac článkov o údržbe profesionálnych trávnikov nájdete na www.golfonline.sk

Sortiment služieb a strojov nájdete na www.engo.sk

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,4 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

Najčítanejšie správy na SME

Najčítanejšie správy na SME

Neprehliadnite tiež

Tlačové správy

Zoznámte sa: Filozoficko-přírodovědecká fakulta v Opavě

Slezská univerzita v Opavě

Tlačové správy

EkF TUKE – výzva pre tvoju budúcnosť

EkF TUKE je známa dôrazom na kvalitu vzdelávania, priateľské prostredie a orientáciou na cudzie jazyky.

Tlačové správy

Zažite svoj vlastný úspech

Univerzita Komenského v Bratislave.