INZERCIA

10 tipov, ako postupovať pri hľadaní práce

Hľadáte si prácu? Máme pre vás pár osvedčených tipov, ako tento proces úspešne zvládnuť.

 

10 tipov, ako postupovať pri hľadaní práce

Hľadáte si prácu? Personálna agentúra Adecco pre vás pripravila pár tipov, ako tento proces úspešne zvládnuť.   

 

1.     Ujasnite si, akú prácu hľadáte

Zvážte svoje vzdelanie, schopnosti a vyberte si oblasť, kde máte reálnu šancu sa zamestnať. Je dôležité si povedať, čo chcem v živote robiť a za tým si ísť. Staňte sa špecialistom vo svojej oblasti a vzdelávajte sa v nej, aj keď ste nemali doteraz praktickú skúsenosť.

Nič nedosiahnete tým, keď budete posielať životopis na pozície, na ktoré nemáte kvalifikáciu ani skúsenosti. Vaša žiadosť skončí v koši.

 

2.     Aktualizujte si životopis

Jednou z prvých informácií, ktorú o sebe uchádzač dáva, je jeho životopis. Skontrolujte si ten svoj, či sú v ňom aktuálne údaje, či má vhodnú úpravu, či v ňom nie sú pravopisné chyby alebo preklepy. Ak nie ste si istý, poraďte sa s niekým skúseným.

 

3.     Oslovte známych

Všetkým známym povedzte, že hľadáte prácu. Tak sa rozšíri okruh vášho hľadania. Možno oni vedia o niečom vhodnom, alebo ich známy práve hľadá pracovníka. Nikdy neviete, aká informácia vám pomôže. Okrem klasického zverejnenia životopisu na profesii, vytvorte si konto aj na profesionálnej sociálnej sieti www.linkedin.com a sledujte ponuky personalistov.

 

4.     Sledujte inzeráty na webe a v tlači

Pravidelne sledujte inzeráty v novinách a časopisoch a na internete. Hlavne na internete sa inzeráty denne aktualizujú, takže máte šancu objaviť vhodné miesto. Chodievajte aj na stránky firiem, ktoré vás zaujímajú. Informácie o voľných miestach uverejňujú aj tam. Ak si myslíte, že by ste pre vami vybranú firmu bol pridanou hodnotou, oslovte personálne oddelenie, aj keď pre nemajú otvorenú konkrétnu pozíciu. Za pokus nič nedáte.

 

5.     Zaevidujte sa v personálnych agentúrach

Oslovte personálne agentúry, ktoré obsadzujú pozície vhodné pre vás. Napíšte im, pýtajte si radu, zaregistrujte sa u nich. Konzultant by mal s vami absolvovať registračný pohovor a poskytnúť vám aktuálne pozície, prípadne vás oslovovať do budúcna.

 

6. Cestujte za prácou

Nie každý región ponúka rovnaké šance sa zamestnať. Skúste pouvažovať nad tým, že by ste za prácou dochádzali. Pozrite si inzeráty aj vo vzdialenejšom regióne. Ak neuspejete, poobzerajte sa po práci v zahraničí. Najlepšie urobíte, ak sa obrátite na osvedčenú personálnu agentúru.

 

7.     Využite možnosti, ktoré ponúkajú úrady práce

Ak ste evidovaný na úrade práce, využite všetky možnosti, ktoré úrad práce ponúka. Absolvujte rekvalifikačný kurz, zúčastňujte sa aktivačných prác, pýtajte sa na školenia. Každé rozšírenie vašich profesionálnych zručností zvyšuje vaše šance.

 

8.     Hľadajte si brigádu

Brigáda nie je síce zamestnanie, ale je prijateľná ako dočasné riešenie situácie. Môže sa stať, že ak preukážete svoje schopnosti, ponúknu vám miesto. Ak ide o brigádu v oblasti, v ktorej by ste raz chceli pracovať, je to aj dobrá pracovná skúsenosť do životopisu. Ak zamestnávateľ bude s vami spokojný, máte vysokú pravdepodobnosť, že pri otvorení novej pozície vás zamestná na hlavný pracovný pomer.

 

9.     Buďte aktívny

Keď sa vám nedarí nájsť si prácu, hľadajte spôsob, ako podnikať. Nedávajte si nesplniteľné ciele, skúste začať aj menšími projektmi, robte niečo, čo vás baví. Sledujte, čím sa živí sused, známy. Inšpirujte sa na internete, v zahraničí, v susednom meste.  Ak sa obávate rozbehnúť podnikanie sami, oslovte priateľov, je možné, že nájdete niekoho, kto je v podobnej situácii ako vy a nájdete spoločný cieľ.

 

10.  Nepokazte pohovor

Keď sa vám podarilo dostať na pohovor, nepokazte to! Príďte včas, buďte slušne upravený, čistý. Pripravte sa, zistite si základné informácie o firme, nenadávajte na bývalého šéfa, aj keby ste na to mali dôvod. Dodržiavajte základy slušného správania a vypnite si mobil. Buďte úprimný a zvážte svoje schopnosti s požiadavkami zamestnávateľa.

 

 

 

 

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,2 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

Najčítanejšie správy na SME

Najčítanejšie správy na SME

Neprehliadnite tiež

Tlačové správy

Ako dostať akné pod kontrolu? Odhaľte jeho príčiny!

Prečo vás trápia čierne a biele bodky alebo vyrážky? Porozumejte spúšťacím faktorom a zlepšite stav svojej problematickej pleti.

Tlačové správy

Ušetrite na vykurovaní s novým Teplom so zárukou od ZSE

Vedeli ste, že väčšina nákladov na energie obvykle pripadá na vykurovanie a ohrev vody?

Tlačové správy

Vo VSD prepli na vyššiu rýchlosť, šetria nám čas a peniaze

Každý chce dobré a rýchle riešenia. Nečudo, veď súčasné technológie nás už dávno predbehli.

Tlačové správy

Alena Bašistová: Nikomu nejdem brať hlasy a ani s nimi kšeftovať

​​​​​​​Rozhovor s nezávislou kandidátkou na primátorku mesta Košice, Alenou Bašistovou.