10 tipov, ako postupovať pri hľadaní práce
Hľadáte si prácu? Personálna agentúra Adecco pre vás pripravila pár tipov, ako tento proces úspešne zvládnuť.
1. Ujasnite si, akú prácu hľadáte
Zvážte svoje vzdelanie, schopnosti a vyberte si oblasť, kde máte reálnu šancu sa zamestnať. Je dôležité si povedať, čo chcem v živote robiť a za tým si ísť. Staňte sa špecialistom vo svojej oblasti a vzdelávajte sa v nej, aj keď ste nemali doteraz praktickú skúsenosť.
Nič nedosiahnete tým, keď budete posielať životopis na pozície, na ktoré nemáte kvalifikáciu ani skúsenosti. Vaša žiadosť skončí v koši.
2. Aktualizujte si životopis
Jednou z prvých informácií, ktorú o sebe uchádzač dáva, je jeho životopis. Skontrolujte si ten svoj, či sú v ňom aktuálne údaje, či má vhodnú úpravu, či v ňom nie sú pravopisné chyby alebo preklepy. Ak nie ste si istý, poraďte sa s niekým skúseným.
3. Oslovte známych
Všetkým známym povedzte, že hľadáte prácu. Tak sa rozšíri okruh vášho hľadania. Možno oni vedia o niečom vhodnom, alebo ich známy práve hľadá pracovníka. Nikdy neviete, aká informácia vám pomôže. Okrem klasického zverejnenia životopisu na profesii, vytvorte si konto aj na profesionálnej sociálnej sieti www.linkedin.com a sledujte ponuky personalistov.
4. Sledujte inzeráty na webe a v tlači
Pravidelne sledujte inzeráty v novinách a časopisoch a na internete. Hlavne na internete sa inzeráty denne aktualizujú, takže máte šancu objaviť vhodné miesto. Chodievajte aj na stránky firiem, ktoré vás zaujímajú. Informácie o voľných miestach uverejňujú aj tam. Ak si myslíte, že by ste pre vami vybranú firmu bol pridanou hodnotou, oslovte personálne oddelenie, aj keď pre nemajú otvorenú konkrétnu pozíciu. Za pokus nič nedáte.
5. Zaevidujte sa v personálnych agentúrach
Oslovte personálne agentúry, ktoré obsadzujú pozície vhodné pre vás. Napíšte im, pýtajte si radu, zaregistrujte sa u nich. Konzultant by mal s vami absolvovať registračný pohovor a poskytnúť vám aktuálne pozície, prípadne vás oslovovať do budúcna.
6. Cestujte za prácou
Nie každý región ponúka rovnaké šance sa zamestnať. Skúste pouvažovať nad tým, že by ste za prácou dochádzali. Pozrite si inzeráty aj vo vzdialenejšom regióne. Ak neuspejete, poobzerajte sa po práci v zahraničí. Najlepšie urobíte, ak sa obrátite na osvedčenú personálnu agentúru.
7. Využite možnosti, ktoré ponúkajú úrady práce
Ak ste evidovaný na úrade práce, využite všetky možnosti, ktoré úrad práce ponúka. Absolvujte rekvalifikačný kurz, zúčastňujte sa aktivačných prác, pýtajte sa na školenia. Každé rozšírenie vašich profesionálnych zručností zvyšuje vaše šance.
8. Hľadajte si brigádu
Brigáda nie je síce zamestnanie, ale je prijateľná ako dočasné riešenie situácie. Môže sa stať, že ak preukážete svoje schopnosti, ponúknu vám miesto. Ak ide o brigádu v oblasti, v ktorej by ste raz chceli pracovať, je to aj dobrá pracovná skúsenosť do životopisu. Ak zamestnávateľ bude s vami spokojný, máte vysokú pravdepodobnosť, že pri otvorení novej pozície vás zamestná na hlavný pracovný pomer.
9. Buďte aktívny
Keď sa vám nedarí nájsť si prácu, hľadajte spôsob, ako podnikať. Nedávajte si nesplniteľné ciele, skúste začať aj menšími projektmi, robte niečo, čo vás baví. Sledujte, čím sa živí sused, známy. Inšpirujte sa na internete, v zahraničí, v susednom meste. Ak sa obávate rozbehnúť podnikanie sami, oslovte priateľov, je možné, že nájdete niekoho, kto je v podobnej situácii ako vy a nájdete spoločný cieľ.
10. Nepokazte pohovor
Keď sa vám podarilo dostať na pohovor, nepokazte to! Príďte včas, buďte slušne upravený, čistý. Pripravte sa, zistite si základné informácie o firme, nenadávajte na bývalého šéfa, aj keby ste na to mali dôvod. Dodržiavajte základy slušného správania a vypnite si mobil. Buďte úprimný a zvážte svoje schopnosti s požiadavkami zamestnávateľa.