SME
Piatok, 24. september, 2021 | Meniny má Ľuboš, ĽuborKrížovkyKrížovky
INZERCIA

Lieky mu robili z dcéry neurotika, pomohol jej internet

Majú pomáhať, namiesto toho škodia.

Majú pomáhať, namiesto toho škodia. Reč je o liekoch, ktoré pacienti neraz užívajú v kombináciách, ktoré ich zdravotný stav ešte zhoršujú. Pacienti, ba ani lekári o tom vôbec netušia. To je aj prípad malej Aničky, ktorý len nedávno odhalil jej otec.

„Naša malá má už dlhšie vážne zdravotné problémy. Na život s nimi sme si už zvykli, ale v poslednom čase sa nám začalo zdať, že dcéra je viac nesvoja, než inokedy. Nedá sa presne popísať, čo konkrétne sa nám na nej nezdalo, jednoducho ako rodičia sme videli, že niečo nie je v poriadku,“ hovorí otec Tomáš.

Zašli teda s Aničkou za jej lekárkou. Vyšetrenia však nič závažné neodhalili, múdrejší neboli ani po návšteve ďalších špecialistov.

Pátranie na vlastnú päsť

„Keď sme sa ani po dvoch mesiacoch chodenia po lekároch nič nedozvedeli, začali sme pátrať sami. Keďže mám v Dôvere aktivovanú elektronickú pobočku aj na Aničkino meno, prezeral som si všetky jej zdravotné záznamy. Až som v službe Bezpečné lieky našiel, čo som hľadal. Dvaja lekári jej nezávisle od seba predpísali dva lieky, ktoré sa spolu nesmú kombinovať. Ako mi potom vysvetlila pediatrička, spolu vyvolávajú neurotické poruchy!“ pokračuje.

Začiatok Aničkiných problémov sa zhruba zhodoval s časom, keď začala užívať tieto lieky.

„Toto sa môže stať komukoľvek. Nebyť elektronickej pobočky Dôvery a jej služby Bezpečné lieky, Anička mohla dopadnúť veľmi zle,“ uzatvára svoju skúsenosť otec. Zistenie konzultoval s lekárkou Aničky a tá jej lieky upravila. Problémy ustúpili.

Bezpečné lieky pomáhajú aj lekárom

Bezplatnú službu Bezpečné lieky vytvorila zdravotná poisťovňa Dôvera s cieľom upozorniť  lekárov i bežných ľudí práve na riziká vyplývajúce z užívania nevhodných kombinácií liekov, ale aj  liekov a potravín. „Je veľmi dôležité, aby lekári videli, čo majú pacienti predpísané a podľa toho upravili ďalšiu preskripciu. Túto možnosť doteraz nemali“ vysvetľuje hovorkyňa Dôvery Monika Šimunová.  Tento nápad oceňuje i krčná lekárka Jaroslava Babošová z Michaloviec.

 „Aj v našej rodine máme veľmi starých ľudí, ktorí neraz berú lieky podľa toho ako sa cítia a kto im akurát niečo nové predpísal, hoci sú to často lieky s rovnakou účinnou látkou. Lekár často musí vychádzať iba z toho, čo mu pacient povie a čo mu je ochotný ukázať. Služba Bezpečné lieky môže rodine, ale aj lekárovi pomôcť vyhľadať informácie o účinkoch liekov a vyhodnotiť ich interakcie, na základe čoho by sa dala upraviť liečba,“ konštatuje.

V Elektronickej pobočke Dôvery si môže nájsť poistenec  údaje nielen o sebe, ale ak má v Dôvere poistené aj deti, získava prehľad aj o ich zdravotnej dokumentácii a užívaných liekoch.


Popis obrázku: služba Bezpečné lieky, zobrazenie liekových interakcií
– pohľad pre poistenca.

490-r704_res.jpg

Tomáš konzultoval  informácie o neželaných vzájomných účinkoch liekov s pediatričkou a tá upravila liečbu jeho dcéry.  

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Najväčšia sieť hobbymarketov OBI otvorila v Michalovciach celkom novú predajňu.


4m
Ako aktualizovať radary, firmvér alebo jazyk hlasu?

Ako aktualizovať radary, firmvér alebo jazyk hlasového upozornenia v autokamere MIO? Pozrite si toto inštruktážne video:


55m

Tesco has strengthened its ambition to tackle climate change by announcing a new group-wide, net-zero target for its operations.


8 h
Skryť Zatvoriť reklamu