INZERCIA

Doprajte v zime očiam tú správnu starostlivosť

Ochrana zraku nie je dôležitá iba počas horúcich slnečných dní. Aj zima prináša so sebou viacero rizík pre naše oči, a to nie len na horách.

Ochrana zraku nie je dôležitá iba počas horúcich slnečných dní. Aj zima prináša so sebou viacero rizík pre naše oči, a to nie len na horách. Ako prezrádza MUDr. Peter Žiak, PhD. z očného centra UVEA Mediklinik, "chladné počasie, vietor a mráz vysušujú naše oči a dráždia ich natoľko, až môže dôjsť poškodeniu zraku. Nemali by sme to podceňovať."

 

Umelé slzy ako prvá pomoc

V chladných zimných mesiacoch sa môžeme najčastejšie stretnúť so syndrómom suchého oka, ktoré je charakteristické precitlivením, nepríjemným pálením, svrbením i rozostreným videním. Vplyvom nepriaznivého počasia a nedostatočnej ochrany očí môže dôjsť k výraznému zníženiu produkcie sĺz. Oči častokrát trpia nedostatkom olejovej zložky, dôsledkom čoho sa nám slzy v oku udržia len po veľmi krátku dobu. Rýchlym a efektívnym riešením môžu byť špeciálne očné kvapky s potrebným obsahom vitamínov a látok pre stabilitu slzného filmu, známe ako umelé slzy, vysvetľuje MUDr. Jaroslav Nikel z UVEA Mediklinik.

vyšetrenie zraku - uvea mediklinikZvlhčovač vzduchu očiam prospeje

V prípade, že trávime väčšie množstvo času v interiéri, ktorý je dlhodobo vykurovaný, môže dôjsť nielen k postupnému vysušeniu pokožky a dýchacích ciest, ale aj očí.  „V moderných administratívnych budovách aj panelových bytoch sa zvykne suchý vzduch hromadiť omnoho viac, preto odporúčam zvlhčovač vzduchu, ten upravuje vlhkosť na štandardné hodnoty. Pomôžete nielen dýchacím cestám, ale taktiež ulahodíte vašim očiam,“ vysvetľuje MUDr. Peter Žiak, PhD.

 

Ideálna vlhkosť v byte – 45 až 55%

Podľa odporúčaní hygienikov sa relatívna vlhkosť vzduchu môže pohybovať od 45 do 55%. Sliznice dýchacích ciest vysychajú už pri hodnotách pod 40%. Práve v zimných mesiacoch dosiahne táto hodnota v uzatvorených priestoroch hranicu 25% i menej a vtedy už dochádza na sliznici k výraznému oslabeniu funkcie ochrany proti mikroorganizmom. Ideálna vlhkosť v uzatvorenom priestore má vplyv aj na dobrú koncentráciu a chráni nie len naše oči ale aj pokožku a pery.

 

Príčinou suchého oka môže byť aj iná choroba

Ako upresňuje MUDr. Peter Žiak, PhD., „príčinou suchých, podráždených očí môžu byť aj komplikácie s cukrovkou, štítnou žľazou, pečeňou či reumatizmom. Ak máte podozrenie, že sú vaše oči podráždené, vysušené, či nebodaj zapálené, určite navštívte očného lekára. Očiam, rovnako ako zubom, patrí aj preventívna prehliadka, tá by sa mala absolvovať ideálne raz za rok.“

 

Zaostrite zrak, blíži sa snehová guľa

Zimné mesiace sa nám spájajú aj s vytúženými radovánkami, pre ktoré sú typické najmä lyžiarske výlety, či guľovačky. V prvom rade nezabúdajte na kvalitné okuliare, tie ochránia zrak nielen pred UV žiarením, ale aj ostrým slnkom a prudkými nárazmi studeného vetra. „Chrániť sa treba najmä vo vysokých nadmorských výškach, či už na lyžiarskych svahoch, alebo v horách. Vplyvom UV žiarenia sa môže rohovka oka značne poškodiť a nepriaznivé vplyvy počasia môžu viesť až k zápalu očných spojiviek,“ hovorí MUDr. Peter Žiak PhD.

 

Zranenia očí, ku ktorým dochádza počas zrážok na svahu s inými lyžiarmi, môžu byť niekedy mimoriadne nebezpečné. „V tomto prípade môže dôjsť k nárazu lyžiarskej palice do oka, ktorého dôsledkom je v lepšom prípade monokel, v tom horšom až narušenie vnútornej štruktúry oka,“ dodáva MUDr. Peter Žiak PhD. Chrániť však treba nielen seba, ale aj deti. Nebezpečenstvo hrozí aj pri, na prvý pohľad nevinnej a zábavnej hre, guľovačke. Zásahom snehovej gule do oka totiž môže dôjsť k poškriabaniu rohovky a následnému začervenaniu a podráždeniu.


Odporúčania pre zdravý zrak

1. Na zjazdovkách používajte okuliare

- chránia pred UV žiarením, ostrým vetrom aj zraneniami

3. Dodržiavajte pitný režim a v interiéri používajte zvlhčovač vzduchu

4. Nenamáhajte oči pri slabom svetle, rozsvieťte si

5. Nezabúdajte žmurkať, najmä pri počítači! Žmurkanie zvlhčuje vaše oči.

Viac na: www.uvea.sk

Očná klinika UVEA Mediklinik je jedným z najmodernejšie vybavených zdravotníckych zariadení nielen na Slovensku, ale aj v Európe. Poskytuje komplexnú starostlivosť o oči počnúc diagnostikou oka, odbornú pomoc pri výbere okuliarov, či šošoviek, až po operačnú a pooperačnú starostlivosť. Klinika ponúka všetky dostupné operačné výkony v odbore oftalmológia, vrátane najmodernejších operačných výkonov s použitím femtosekundového lasera. Tím kvalifikovaných lekárov s viac ako 15 ročnými skúsenosťami dokáže riešiť akýkoľvek oftalmologický problém pacienta v každom veku. Komplex kliniky zahŕňa aj ambulanciu, optiku a lekáreň. Očná klinika UVEA Mediklinik vznikla v decembri 2012 a nachádza sa v meste Martin, mestskej časti Priekopa. Ďalšie informácie nájdete na www.uvea.sk.

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,2 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

Najčítanejšie správy na SME

Najčítanejšie správy na SME

Neprehliadnite tiež

Tlačové správy

Pracoval som v mekáči a vydržal tri dni. Hranolky sú prekliatie

Zážitok je dobrý, mal by to zažiť každý.

Tlačové správy

Slovenské ovocie a zelenina - máme ich v obchodoch dostatok?

Slovenskí farmári naplno využívajú skvelé vlastnosti našej pôdy. Vďaka tomu nájdeme na pultoch čerstvú domácu zeleninu a ovocie.

Tlačové správy

Kartou míňame viac. Čo by obchodníci mali vedieť o zákazníkoch

Keš prestáva obchodníkom zarábať.

Tlačové správy

Autokamery Mio a navigace teď s 3letou záruční dobou

Tříletou garanci na autokamery a navigace Mio teď získají všichni, kteří si koupí jeden z produktů Mio do konce roku 2018