SME
Sobota, 19. jún, 2021 | Meniny má AlfrédKrížovkyKrížovky
INZERCIA

Inovatívne školstvo v Keni

Človek v ohrození a Nadácia Pontis patria do komunity mimovládnych organizácií, ktoré podporujú vzdelávanie na kenských školách.

Človek v ohrození, o.z. a Nadácia Pontis patria do komunity mimovládnych rozvojových organizácií, ktoré podporujú vzdelávanie na stredných školách v Keni.

1inovativneskolstvo490-r107_res.jpg

Žiaci počas práce v školskej záhrade, Keňa, archív: Človek v ohrození, o.z.

Človek v ohrození prišiel s myšlienkou „E-gardening“, poľnohospodárstva na malých políčkach s využitím informačných technológií. Inovatívnosť priniesli do jedenástich škôl v Keni aj vďaka softvéru OwNet vyvinutému študentmi STU Bratislava. Kenskí študenti tak majú motiváciu učiť sa nové poľnohospodárske metódy a zároveň zdieľať poznatky a zážitky z pestovania. Môžu tak napríklad vyrobiť hnojivo zo živočíšneho odpadu alebo šetriť vodou prostredníctvom zberu dažďovej vody do nádrží. Medzi školami funguje aj istá súťaživosť, o to, kto bude mať krajšiu záhradu, kto dopestuje viac plodín a podobne. Školy síce časť toho, čo dopestujú, skonzumujú v školskej kuchyni, ale časť dokážu predávať a produkovať zisk. Väčšina z nich si potom tieto peniaze ukladá na špeciálny účet alebo do pokladničky u školského účtovníka. Tým pádom sú aj vďaka finančnému benefitu motivovaní pokračovať v udržiavaní a v chode týchto záhrad. Keďže školy fungujú ako centrá pre vzdelávanie, aj celá komunita okolo ťaží z úspechov školy. Záhrady sú tak otvorené aj pre miestnych farmárov, ktorí môžu prichádzať, prezerať si fóliovník, zavlažovacie systémy, prípadne spôsob ako zachytávať dažďovú vodu.

2inovativneskolstvo490-r551_res.jpg

Žiaci počas vyučovania, Keňa, archív: Nadácia Pontis

Nadácia Pontis sa v Keni venuje informatizácii stredných škôl a projektovému vzdelávaniu. Dva roky spolupracovala s piatimi strednými školami v okrese Voi, na ktorých pracuje s minimálne dvomi učiteľmi, ktorí sa snažia využívať informačné a komunikačné technológie. Snažia sa motivovať ostatných učiteľov, aby boli aktívnejší a učili minimálne jednu hodinu týždenne s projektorom, alebo využívali digitálny obsah a technické vybavenie, ktoré im Nadácia Pontis spolu s partnermi poskytla.  Na školách, kde pôsobia, žiaci dokážu vytvoriť napríklad rozpočet v Exceli, urobiť propagačný materiál, prípadne spraviť video a publikovať ho na internete. Tento rok sa projekt rozšíri na spolu desať škôl a dáva popri školských IT kluboch väčší dôraz na  cvičné študentské firmy. Simulujú  činnosť miestnych firiem, napríklad pobočky banky KCB, alebo sa venujú obchodu s umeleckými výrobkami, grafickým dizajnom a ekoturizmu. Z tohto dôvodu spolupracujú s Obchodnou akadémiou v Leviciach, ktorá má s cvičnými firmami dlhoročnú skúsenosť. Kenskí a slovenskí študenti sú v spojení napríklad cez videokonferencie a slovenskí žiaci na veľtrhoch propagujú kenské cvičné firmy.  

Rozhovor s Tomášom Bokorom a Jakubom Šimekom nájdete v tomto videu:

Načítavam video...

Vydala Platforma MVRO v roku 2013 v rámci projektu V4 Aid - Spoločná podpora Miléniovým rozvojovým cieľom, ktorý je financovaný z prostriedkov EuropeAid a SlovakAid. Zvyšných 11 článkov v rámci série V4 Innovations for Change o inovatívnom prístupe uplatnenom v rozvojových projektoch slovenských, českých, maďarských a poľských organizácií, ktoré vydala Platforma MVRO v spolupráci s partnermi z krajín V4 nájdete TU.

Už viac ako 10 rokov združuje Platforma MVRO slovenské mimovládne organizácie, ktoré sa zaoberajú zahraničnou rozvojovou spoluprácou, humanitárnou pomocou a globálnym vzdelávaním na Slovensku. Verejnosť má možnosť zapojiť sa do aktivít Platformy MVRO napríklad prostredníctvom členstva v Klube priateľov a podporou kampane ŽI FÉR. Viac informácií nájdete na www.mvro.sk.

 

 

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Anna Boleynová bola asi najznámejšia zo šiestich žien anglického kráľa Henricha VIII.


23 h

Odpovedá lekárka Nemocnice AGEL Košice-Šaca.


18. jún

Nemusíme dlho bádať, aby sme prišli na to, že strava postavená na čerstvých plodoch je tá najzdravšia.


18. jún