SME
Pondelok, 20. marec, 2023 | Meniny má Víťazoslav

Aké budú podľa Saxo Bank akciové trhy v roku 2014?

Dá sa ešte v EÚ zbohatnúť?

Steen Jakobsen, hlavný ekonóm Saxo Bank

Deflácia a nedostatočný rast ekonomiky vyvolá v roku 2014 medzi politikmi vlnu paniky. Európska komisia (EK) preto predstaví pracovnú skupinu, ktorá zavedie najrôznejšie dane z bohatstva pre každého, ktorého úspory presahujú 100 000 eur alebo dolárov. Cieľom tejto skupiny pritom bude vykoreniť nerovnosť medzi Európanmi. Najbohatšie percento obyvateľov tak odvedie svoj ​„spravodlivý" podiel, a tým celej spoločnosti uľahčí. Na vytvorenie „krízového vankúša", ktorý má v prípade finančnej a dlhovej krízy kryť náklady na záchranu bánk a tiež štátne výdavky, by podľa mnohých výskumov akademikov a bánk bolo treba zaviesť daň z bohatstva vo výške 5 až 10 percent. A práve to bude posledný krok k totalitnému európskemu štátu, pričom váha osobnostných a vlastníckych práv klesne na svoje dno. Kruh sa uzavrie a my budeme späť pri modeli Sovietskeho zväzu. Najlepšie preto bude nakúpiť tvrdé aktíva a predať nehmotný majetok podliehajúci infláciu. My by sme kúpili burzovo obchodovaný zlatý fond SPDR Gold Shares (GLD : arcx) a potom by sme čakali, ako prekoná hodnotu 180. Predali by sme naopak rovnomerne vážený kôš Hermes International (HRMS : xpar), LVMH (MC : xpar) a Sotheby ' (BID : xnys), pretože tento index podľa nášho očakávania klesne z hodnoty 100 na 50.

Zvíťazí euroskepsa?

V budúcom roku sa od 22. do 25. mája budú konať voľby do Európskeho parlamentu. Od roku 2009, kedy vstúpila do platnosti Lisabonská zmluva, sa europarlament stal mocným spolutvorcom právnych predpisov. Súčasne má však od rovnakej chvíle silné právomoci pri výbere kandidáta na post prezidenta Európskej komisie, ktorý je výkonným orgánom Európskej únie. Hoci sa voľby konajú na úrovni politických strán jednotlivých štátov, tak potom, čo sú členovia parlamentu zvolení, sa väčšina z nich pridá k niektorej z nadnárodných politických frakcií. Po májových voľbách sa tak najväčšou skupinou v parlamente stane paneurópska protiúniová skupina, pozostávajúca zo zástupcov britskej Strany za nezávislosť Spojeného kráľovstva, euroskeptického zoskupenia Alternatíva pre Nemecko, krajne pravicového francúzskeho Národného frontu a holandskej Strany za nezávislosť. Dohromady obsadia 275 kresiel a nakoniec sa im podarí oslabiť tradičné politické skupiny. Zároveň si nový Európsky parlament volí predsedu aktívneho proti únii a znemožní prezidentom a vládam európskych štátov, aby vybrali prezidenta Európskej komisie. Európa sa teda ocitne späť v politickom a ekonomickom chaose. Preto by sme nakúpili nemecké bundy a nakrátko predali španielske dlhopisy, a očakávali rozšírenie spreadu na 300 bázických bodov.

Investičný výhľad Q1

Prechodná fáza, apatia a deflácia

Steen Jakobsen, hlavný ekonóm Saxo Bank

Z ázijskej mašiny, ktorej sa počas súčasnej krízy podarilo udržať rast svetovej ekonomiky na prijateľnej úrovni, sa počas roka 2014 stane najslabší článok. Rozvíjajúce sa ázijské štáty totiž prešľapujú na mieste, a teda aj na Európu dopadnú problémy jej najlepšieho exportného partnera. Pre Áziu to však nutne nemusí znamenať zlú správu, pretože jej spomalenie len prospeje a bude mať čas na to si svoj ​​ekonomický model poriadne premyslieť. Blížiace sa zmeny v rozvojových štátoch Ázie možno najlepšie opísať pomocou vývoja investícií v pomere k HDP. Toto meradlo nám totiž ukazuje, ako sa ekonomike darí posilňovať nové kapacity a produkciu. V prípade vyrovnanej ekonomiky a normálneho hospodárskeho cyklu práve investície vyjadrené ako percento HDP slúžia na sledovanie celkového rastu HDP. Lenže s vyrovnanou svetovou ekonomikou počítať nemôžeme. Pomer investícií k HDP na vyspelých trhoch sa znížil a teraz sa pomaly pokúša vrátiť k normálnym hodnotám. Čo nie je žiadnym prekvapením. Zaujímavejšie však je, že rozvojová Ázia - čo sa týka investícií - vykazuje od roku 2008 výrazný nárast. Kým reálny rast HDP bol 10 percent, pomer investícií k HDP dosiahol 37 percent.

Cesta nahor

Peter Garnry, hlavný akciový stratég Saxo Bank

Vlani sme predpovedali, že rok 2013 bude pre akciové trhy pozitívny. Vychádzali sme pritom z predpokladu, že musíte vlastniť akcie. Ich ocenenie sa totiž pohybovalo o jednu smerodajnú odchýlku nižšie, než bol priemer od roku 1996. Písali sme tiež, že ťahúňom tohto rastu nebudú tvrdé ekonomické dáta, ale prieskumy, ktoré budú predpovedať rast v roku 2014. A náš výhľad sa ukázal ako správny. Teraz na začiatku roku 2014 musíme minuloročné očakávania len zdôrazniť. Ak vo vašom portfóliu budú chýbať akcie, môžete byť z vašich kapitálových výnosov sklamaní. Relatívne prenastavenie pomerov cien medzi akciami a dlhopismi bude pokračovať aj v tomto roku. Aj naďalej bude celkový výnos z akcií v pomere k dlhopisom zostávať pod líniou rizikovej prémie od roku 1995. Najväčším rizikom v roku 2014 je nebyť dostatočne pozitívny v prípade rizikových aktív.

EUR - Prvý kvartál bude pre euro prvým pilotnými bodom

John Hardy, hlavný stratég pre menové trhy

Decembrové zasadnutie Európskej centrálnej banky (ECB) predstavovalo - čo sa týka menovej politiky - ďalšie sklamanie roka 2013. ECB totiž v podstate len pokrčila plecami a nepovedala nič k tomu, či sa vôbec pripojí k celosvetovému trendu devalvácie (a zvyšovanie konkurencieschopnosti) a k menovým vojnám. Hlavný ekonóm ECB Peter Praet v novembri len naznačil, že by nákup aktív bol jedným z možných riešení. A keďže ECB zbytočne často hýbe symbolicky nízkymi sadzbami, aj keby nakoniec depozitné sadzby skĺzli do ľahko negatívneho teritória, euro prežije ťažké časy a oproti svojim hlavným konkurentom bude citeľne oslabovať. Avšak súčasne hrozí, že južanské štáty Európy budú rebelovať a požadovať od svojich bohatších partnerov záruky. Väčšina ekonomík na periférii totiž nie je schopná konkurovať ostatným štátom, keď je menový pár EURUSD na hodnote 1,30, teda ďaleko pod hranicou 1,40. Príde tak 12. kolo konfrontácie medzi perifériou a jadrom EÚ. ECB svoju politiku nakoniec opäť uvoľní a keď k tomu prirátame koniec amerického QE a silnejšie fundamenty pre americký rast, menový pár EURUSD zrejme v prvom kvartáli oslabí. A to hlavne kvôli výpredajom, ktoré potrvajú po celý rok. Euro pritom ešte vlani niekoľkým pokusom o oslabenie úspešne odolávalo.

Vzácne kovy

Ole S. Hansen, hlavný komoditný stratég Saxo Bank

Zlato sa počas roka významne vytrácalo zo záujmu investorov, čo vyústilo v jeho oslabovanie. Rok 2013 bol tak pre zlato prvým za posledných 13 rokov, kedy na ročnej báze skončilo v strate. Od septembra 2011 už žltý kov odpísal takmer 40 percent. Striebro, ktoré sa na svoje maximá dostalo v prvej časti roka 2011, od tej doby odpísalo už zhruba 63 percent. V roku 2013 tak patrilo medzi najhoršie performujíce komodity vôbec. Mohol by tak fungovať predpoklad, že čo spadne dolu, zase raz porastie. Na začiatku roka možno očakávať nové investičné rozhodnutia, ktoré sa budú zakladať nielen na aktuálnom sentimente, ale aj na tom, čo bude trhy čakať počas celého roka. Nakupovať vzácne kovy v tejto fáze však vyžaduje veľkú dávku vytrvalosti, trpezlivosť a peňazí, pretože negatívne fundamenty aj naďalej blokujú možné oživenie.

Stiahnite si celý dokument šokujúcich predpovedí a Investičného výhľadu Q1 na http://sk.saxobank.com/lp/cp/outlook-q1-2014

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

Inzercia - Tlačové správy

 1. Amazon v Seredi dáva veciam druhý život
 2. Katka so vzácnym ochorením: Rozhodla som sa, že deti mať nebudem
 3. Ako riešia krízu v zahraničí? Nižšia daň, zľavy z odvodov, zmrazená cena potravín
 4. Ako môžu elektromobily znížiť náklady vašej firmy?
 5. Okuliarové šošovky ZEISS SmartLife
 6. Čím je Azúrové pobrežie tak príťažlivé? Zistíte po pár chvíľach
 7. Náš mobil môžu ovládať na diaľku, ale dá sa tomu zabrániť
 8. Tipuj dedinský futbal online a vyhraj zájazd na Ligu majstrov
 1. Spoločnosť AGEL SK a VŠZaSP podpísali zmluvu o spolupráci
 2. Čo všetko potrebujete vedieť, ak chcete tehlovú fasádu
 3. Bývanie, ktoré má všetkých "5P"
 4. Nový e-book od BaseLinker Kompletný sprievodca po marketplacoch
 5. Okuliarové šošovky ZEISS SmartLife
 6. Ako môžu elektromobily znížiť náklady vašej firmy?
 7. Verve services - upratovacia firma, ktorá vznikla z nuly
 8. Kedy s dieťaťom prvýkrát k zubárovi? Odpoveď vás prekvapí
 1. Doba nízkych úrokov je späť. Garantovaná hypotéka 1,49% 13 487
 2. Náš mobil môžu ovládať na diaľku, ale dá sa tomu zabrániť 13 016
 3. Ako riešia krízu v zahraničí? Nižšia daň, zmrazená cena potravín 10 931
 4. Čím je Azúrové pobrežie tak príťažlivé? Zistíte po pár chvíľach 9 007
 5. Jednoznačný recept na úspech? Buďte pripravení prispôsobiť sa 7 702
 6. Aké sú NAJ slovenské chute? Prezradili ich známi výrobcovia 5 519
 7. Okuliarové šošovky ZEISS SmartLife 3 075
 8. Amazon v Seredi dáva veciam druhý život 2 587
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Týka sa vedeckovýskumnej a vzdelávacej oblasti a taktiež prepojenia teórie s praxou.


11 h

Fasáda je viac ako len estetický prvok domu.


INZERCIA 12 h

Priamo pod svahmi Devínskej Kobyly vyrastie projekt Stockerka. Ide o výnimočné bývanie, ktoré disponuje skvelými parametrami.


14 h
SkryťZatvoriť reklamu