Bratislavská a Varaždinská župa chcú rozvíjať spoluprácu v oblasti dopravy, vzdelávania a odborného školstva ako aj v sociálnej oblasti. Dôležitá je spolupráca pri čerpaní eurofondov v novom programovom období 2014-2020. Zhodli sa na tom predseda BSK Pavol Frešo a župan Varaždinského regiónu Predrag Štromar. Konkrétne pôjde o projekty v rámci nadnárodných programov Stredná Európa a vznikajúceho programu ETC Dunaj.
Výsledky cezhraničnej spolupráce alebo spolupráce regiónov v rámci Európskej únie sú podľa Pavla Freša povzbudivé pre obe strany. Ako ďalej uviedol, táto návšteva je najmä o výmene spoločných poznatkov a príprave spoločných projektov do budúcnosti. „Určite budeme spolupracovať v oblasti vzdelávania, teraz robíme aj na doprave, integrovanej doprave, kde sa máme o čo vzájomne podeliť aj napriek vzdialenosti, ktorá medzi nami je. Môžeme spustiť spoločné projekty, ktoré budú dobré pre obyvateľov Varaždinskej a samozrejme aj pre obyvateľov Bratislavskej župy,“ povedal Pavol Frešo. Župani sa dohodli na vytvorení pracovných skupín a zintenzívnení spolupráce hlavne pri príprave spoločných procesov.
V novom programovom období chcú župy spolupracovať napríklad na integrovanom dopravnom systéme v metropolitných oblastiach, na využívanie energie z obnoviteľných zdrojov, v oblasti školstva chcú podporovať kreativitu a podnikanie a podporovať aktívnu starobu. Taktiež chcú zlepšiť konkurencieschopnosť pomocou znalostného manažmentu, pomôcť pri zavádzaní elektronických služieb miestnym samosprávam či vytvoriť flexibilný systém spolupráce medzi vzdelávacími inštitúciami a zamestnávateľmi.
BSK chce čerpať od svojich chorvátskych partnerov skúsenosti v oblasti odborného školstva. Spoluprácu si vedia predstaviť napríklad formou výmenných pobytov učiteľov a žiakov. Podľa župana Predraga Štromara patrí vzdelávanie medzi priority, investujú nielen do pedagógov ale aj do študentov, pričom ich motivujú aj cez štipendiá. V rozpočte župy majú vyčlenených na štipendiá 4 milióny eur ročne. Okrem toho investujú do renovácia priestorov škôl. Do pôsobnosti chorvátskych žúp patria okrem stredných aj základné školy. BSK ako zriaďovateľ stredných odborných škôl založil tri centrá odborného vzdelávania a prípravy, ktoré slúžia na vzdelávanie stredoškolákov, rekvalifikáciu uchádzačov o zamestnanie, celoživotné vzdelávanie aj na vzdelávanie pedagógov z danej problematiky. Podobný systém majú aj vo Varaždine, kde majú deväť takýchto centier, napríklad pre drevospracujúci priemysel, chémiu, biológiu či chorvátsky jazyk.
Zástupcovia BSK tiež predstavili projekty, na ktoré úspešne čerpajú eurofondy v programovom období 2007-2013. Patrí medzi ne napríklad integrovaná doprava, elektronizácia, budovanie cyklotrás, revitalizácia námestí ale aj mnohé projekty v rámci cezhraničnej spolupráce, ako cyklomost, pri ktorom sú aj cyklostojany, odpočívadlo a pamätník obetiam železnej opony.
Chorvátskej delegácií bol predstavený aj systém protipovodňovej ochrany, navštívili aj STU v Mlynskej doline, kde sa chcú inšpirovať prepojením vedy a výskumu v praxi, hlavne automobilového priemyslu a informačných technológii, v čom spočíva najväčšia konkurencieschopnosť nášho kraja. Pozrú si tiež prestupný terminál v Pezinku, zrevitalizované námestie v Častej a navštívia centrum odborného vzdelávania v Ivanke pri Dunaji.
Aj Pre efektívne napĺňanie priorít má región svoje zastúpenie v Bruseli. Kanceláriu v Bruseli má aj Varaždinská župa, ktorá sa od BSK inšpirovala napríklad vytvorením regionálnej rozvojovej agentúry či vytvorením projektových tímov.
BSK má veľmi pozitívny vzťah k Chorvátom aj vďaka chorvátskej menšine žijúcej na území kraja – v Čunove alebo Devínskej Novej Vsi, ktorá si dodnes zachováva svoje národné tradície.