SME
Streda, 21. október, 2020 | Meniny má UršuľaKrížovkyKrížovky
INZERCIA

Svoj majetok ochránite nielen dverami, ale aj oknami

Zlodeji sa pri vlámaniach do rodinných domov orientujú čoraz viac na okná ako na dvere. Zabrániť tomu môžete jednoduchým bezpečnostným mechanizmom.

Zlodeji sa pri vlámaniach do rodinných domov orientujú čoraz viac na okná ako na dvere. Zabrániť tomu môžete jednoduchým bezpečnostným mechanizmom.

oknoumoadlo-r251_res.jpgSnahou každého človeka je ochrana svojho osobného majetku. Podľa najnovších štatistík dochádza na Slovensku v súčasnosti každých 30 minút k vlámaniu, či už do rodinného domu alebo do bytu. Čoraz častejšie si zlodeji vyberajú rodinné domy ako cieľ svojho útoku. Slováci tento trend zaregistrovali a zaobstarávajú si bezpečnostné termo dvere do rodinného domu, aby uchránili hlavný alebo bočné vstupy ako sú pivnice, či garáže. Otázkou pre majiteľov zostáva, čo spraviť s oknami. Ako dokážem zabrániť zlodejom, aby sa mi dostali dovnútra cez okno?

Tu je situácia iná ako pri dverách. Pri výmene bežných dverí za bezpečnostné sa odporúča vymeniť aj zárubňa. Pri oknách však môžeme nechať naše pôvodné, ktoré máme, a to plastové alebo drevené. "V súčasnosti už väčšina zlodejov neprechádza cez okná klasickým spôsobom ako sme kedysi boli zvyknutí, to znamená rozbíjaním sklenených výplní," konštatoval konateľ spoločnosti ADLO Jozef Adame. Podľa neho jedným z dôvodov je hlučnosť. "Páchateľ, zlodej upozorní na seba okoloidúcich, domácich, susedov. Druhý dôvod je ten, že často pri takomto rozbíjaní skiel dochádza k zraneniu páchateľa," vysvetlil p. Adame.

Zlodeji si tiež uvedomili, že moderné plastové okná sa dajú otvoriť oveľa rýchlejšie a tichšie pri použití malého bežného náradia. "Štandardný skrutkovač majú všetci ľudia vo svojej domácnosti. Bežným skrutkovačom sa riadne uzavreté plastové okno dá otvoriť z vonkajšej strany veľmi jednoducho a ticho. Zapáčením skrutkovača, tým, že ho vsuniem medzi okno a rám okna, už po vyvinutí malej sily jednotlivé istiace valčeky, ktoré sú po obvode okna postupne vyskakujú zo svojich protikusov. Okno sa po malej chvíľke dokáže úplne otvoriť," vysvetlil celý postup p. Adame.

Voči tomu však existuje spoľahlivá a osvedčená ochrana, a tou je domontovanie uzamykacieho mechanizmu. Ako ďalej uviedol Adame, uzamykací mechanizmus je pevná oceľová lišta, ktorá sa

zvislo umiestni na okno pod existujúcu kľučku a okno uzavrie smerom hore aj dole v dvoch samostatných pevných bodoch, kde sa vysúvajú dostatočne pevné oceľové tŕne. "Takže spoľahlivo zabránia akémukoľvek páčeniu okna. Takýto uzamykací mechanizmus je v princípe jednoduché zariadenie, ale veľmi účinné, pretože odoláva sile až 700 kilogramov," poznamenal p. Adame. Spomínaný systém netreba samostatne uzamykať, nie sú potrebné ani kľúče, ale automaticky sa ovláda kľučkou, ktorou otvárame okno.

Pri každom otvorení okna uzamykací mechanizmus odomkne, a pri každom otočení kľučky a zavretí okna, spoľahlivo uzamkne v týchto dvoch pevných istiacich bodoch. Výhodou je, že okná sa nemusia meniť. Bezpečnostný prvok sa dá namontovať kedykoľvek a v akýchkoľvek dĺžkach. Rovnakým mechanizmom sa dajú ochrániť aj balkónové dvere, terasové dvere a rôzne francúzske otváracie okná. 

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Tlačové správy

Úprava osobného motorového vozidla

Zníženie podlahy v osobnom automobile je ideálnou úpravou pre prepravu telesne postihnutých osôb sediacich na invalidnom vozíku.

Bezbariérové vozidlo pre vozičkára Fiat Doblo
Tlačové správy

Important information for Brazilians living in Slovakia

Take action to receive information about the elections in Brazil and the Embassy of Brazil's activities.

Tlačové správy

Prečo sú dnes ryby také dôležité?

Vitamín D je pre ľudský organizmus prospešný na viacerých frontoch.