INZERCIA

Žilinský kraj na ceste k virtuálnej poslaneckej kancelárii

Práca poslanca je v mnohom podobná práci moderného manažéra - plní svoje úlohy nezávisle od pracovného času, či miesta výkonu práce.

Práca poslanca je v mnohom podobná práci moderného manažéra - plní svoje úlohy nezávisle od pracovného času, či miesta výkonu práce. Preto potrebuje moderné, prenosné a variabilné zariadenie, ktoré mu poslúži na štúdium dokumentov, prípravu podkladov a elektronickú komunikáciu.

V rámci operačného programu Informatizácia spoločnosti (OPIS) sa realizuje aj projekt „Elektronizácia služieb v Žilinskom samosprávnom kraji“. Jedným z modulov, ktoré sa budú nasadzovať do používania v priebehu roku 2014, bude služba „Elektronické zastupiteľstvo“. Jej súčasťou bude centrálne úložisko dokumentov, ako základný pilier virtuálnej poslaneckej kancelárie. V praxi to znamená, že zastupiteľstvo prejde na režim elektronického fungovania, a to či už pri príprave dokumentov, cez ich schvaľovanie, až po prácu jednotlivých komisií a zasadania poslancov. Po nábehu elektronických služieb do plnej prevádzky budú mať k dispozícii virtuálnu kanceláriu dostupnú cez webový portál. Na ňom sa sústredia všetky informácie a dokumenty, ktoré potrebujú na výkon svojej funkcie. Otázkou bolo zariadenie, prostredníctvom ktorého by bolo možné tieto elektronické služby po ich nasadení efektívne používať.

Žilinský samosprávny kraj realizoval v novembri 2013 prieskum trhu s ohľadom na najčastejšie scenáre práce poslancov. Ako najvýhodnejšia sa ukázala koncepcia konvertibilného zariadenia, čiže tabletu s odnímateľnou klávesnicou. Takéto zariadenie sa dá využívať jednak ako tablet pre operatívne úlohy, napríklad vybavovanie mailov, plánovanie času, štúdium podkladov, poznámky pri stretnutiach s občanmi. Zároveň sa podobne ako klasický notebook dá využiť na plnohodnotnú prácu, napríklad na tvorbu dokumentov, či už na pracovisku, doma, alebo v teréne.

Prioritnou požiadavkou pri výbere operačného systému bola možnosť spätnej kompatibility s dosiaľ využívaným operačným systémom Windows, aby sa zachovala kontinuita a poslanci mohli využívať aplikácie, na ktoré boli zvyknutí, hlavne aplikácie balíka Microsoft Office. Pri výbere platformy sa prihliadalo aj na možnosť integrácie klientskych zariadení poslancov do budovanej IT infraštruktúry Úradu ŽSK. Tieto požiadavky v plnom rozsahu spĺňa operačný systém Windows 8.1, ktorý v desktopovom móde garantuje stopercentnú kompatibilitu so staršími verziami, a zároveň umožňuje naplno využiť zariadenie v režime dotykového ovládania pri mobilných scenároch práce.

Implementáciu a konfiguráciu realizoval tím pracovníkov oddelenia informatiky Žilinského samosprávneho kraja (ŽSK). Očakávania od nového  systému komentoval Ing. Roman Kučerák, vedúci oddelenia informatiky ŽSK, nasledovne: „Prínosy migrácie na Windows 8.1 sa naplno prejavia až po plnom nábehu projektu Elektronizácia služieb v Žilinskom samosprávnom kraji. Nové zariadenia sme poslancom poskytli pri nástupe do funkcie. Toto načasovanie dané termínom volieb vnímam ako výhodu, nakoľko poslanci si zvyknú na novú filozofiu ovládania zariadenia a zdieľania dokumentov v cloude.“

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2 milióny čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

Najčítanejšie správy na SME


Najčítanejšie správy na SME


Neprehliadnite tiež

Tlačové správy

Naše finančné družstvo dokončilo rekonštrukciu budovy

Členovia družstva investovali do starej budovy, ktorú zmenili na nepoznanie. Práce na rekonštrukcii sa už skončili.

Tlačové správy

Spoločnosť HB Reavis uzavrela partnerstvo s CIC

Spoločnosť HB Reavis oznámila uzavretie partnerstva s Cambridge Innovation Center (CIC).

Tlačové správy

Bude rok 2018 rokom kryptomien?

Na to sa snažili odpovedať študentom SPU v Nitre známi finanční analytici Martin Vlachynský a Ronald Ižip.

Tlačové správy

Spolupráca SPU v Nitre s Tishreen University v Sýrii

Výskum aridných zón a suchých pôd, ako aj mobility študentov a pedagógov boli predmetom rokovaní sýrskej delegácie na pôde SPU.