INZERCIA

Internetbanking už nie je pre Slovákov tabu

Počet ľudí, ktorí využívajú na Slovensku internetbanking sa za posledných päť rokov takmer zdvojnásobil.

Počet ľudí, ktorí využívajú na Slovensku internetbanking sa za posledných päť rokov takmer zdvojnásobil. V roku 2008 spravovalo financie online len niečo viac ako dvaja ľudia z desiatich, dnes sú to štyria z desiatich.* Medzi prvými na Slovensku mali možnosť využívať túto službu klienti Poštovej banky. A v týchto dňoch je to už presne 16 rokov.


Takmer 40 % Slovákov využívalo v minulom roku služby online bankovníctva. Za priemerom Európskej únie, ktorý je 43 % však stále mierne zaostávame. Slovensko sa v rámci EÚ 28 nachádza na 17 mieste. V rámci krajín V4 Slovensko tesne predbehlo len Česko, kde spravuje financie online 41 % obyvateľstva. Internetbanking mimoriadne obľubujú obyvatelia Škandinávie či Holandska, kde ho využíva viac ako 80% ľudí. Naopak, v Rumunsku sú to len štyria ľudia zo sto. Na chuť internetovému bankovníctvu zatiaľ  neprišli ani Gréci. Svoje financie spravuje online len 11 % z nich.


Aj Poštová banka zaznamenáva v používaní tejto služby neustály rast. Oproti rovnakému obdobiu v minulom roku vzrástol počet používateľov internetbankingu o  37 %. Nárast súvisí aj so zavedením výhodného Dobrého účtu, ktorý klientom poskytuje všetky bankové služby za výhodný mesačný poplatok 4 €. 

 
„Internetbanking je dnes v rámci bankových služieb považovaný za absolútny štandard. Klientom nielen šetrí čas a finančné prostriedky, ale uľahčuje tiež komunikáciu medzi nimi a bankou,“ uviedla hovorkyňa Poštovej banky Lenka Lendacká.


Takmer tretina klientov Poštovej banky s prístupom na internetbanking realizuje pravidelne každý mesiac svoje platby cez internet. Priemerná suma jednej transakcie sa neustále zvyšuje, dnes je 137 €, kým pred dvoma rokmi bola o 18 eur nižšia.

Priemerný vek klienta Poštovej banky s internetbankingom je 46 rokov. Najstarší aktívny klient, ktorý má zriadený internetbanking k účtu  má úctyhodných 101 rokov. V prístupe do online bankovníctva majú prevahu ženy, oproti mužom vedú v pomere 55 % ku 45 %. Najviac transakcií cez internetbanking sa udeje počas výplatných termínov, teda od 9. dňa do 17. dňa v mesiaci. V rámci týždňa je to najmä v pondelok.


„Klienti cez internet najčastejšie platia faktúry spojené s ich životnými potrebami, ako sú nájom, strava, energie či telekomunikácie. Neustále rastie aj počet platieb realizovaných v 
e-shopoch. Najčastejšie v tomto smere evidujeme úhrady na zľavových a stávkových portáloch,“ dodáva Lendacká.


Klienti Poštovej banky si môžu nastaviť emailové notifikácie o pohyboch na svojom účte. Umožňuje im to vynovený internetbanking, ktorý ponúka aj modernejší dizajn a intuitívnejšie ovládanie. Používatelia, ktorí sa prihlasujú cez smartfón alebo tablet, môžu pracovať v jeho mobilnej verzii. Tá je špeciálne upravená pre jednoduchú a pohodlnú prácu z mobilných zariadení.

 

* Zdroj: Eurostat

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,2 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

Najčítanejšie správy na SME

Najčítanejšie správy na SME

Neprehliadnite tiež

Tlačové správy

3 najväčšie chyby pri zateplení šikmej strechy

Zateplenie šikmej strechy môže pokaziť aj profesionál, ak nedodržiava niekoľko zásadných pravidiel. Pozrite sa, ktoré to sú.

Tlačové správy

EU v Bratislave udelila čestný titul doctor honors causa

Ekonomická univerzita v Bratislave udelila čestnú vedeckú hodnosť doctor honoris causa Andreasovi Wörgötterovi

Tlačové správy

Company´s autumn in the High Tatras

A good teambuilding or a good training should fulfil four main points that determine its success.

Tlačové správy

V Žiline sme vytvorili priestor, aby mladí ľudia neodišli

Stanicu sme chceli zrekonštruovať za milión korún, stálo to desať.