SME
Štvrtok, 25. apríl , 2019
INZERCIA

Tanečná udalosť roka v podaní Eifman Ballet v SND

Eifman Ballet je vyhľadávaným telesom všade vo svete. Beznádejné vypredané predstavenia sprevádzajú nadšené odozvy obecenstva i kritikov.

V Slovenskom národnom divadle si 21. a 22 októbra 2014 môžete pozrieť tento legendárny baletný súbor, ktorý po hosťovaní v Moskve, New Yorku, Paríži, Londýne Tokiu, Tel Avive a ďalších metropolách, uvedie v Bratislave strhujúce dielo Rodin v choreografii fenomenálneho Borisa Eifmana.

Eifman Ballet je vyhľadávaným telesom všade vo svete. Beznádejné vypredané predstavenia sprevádzajú nadšené odozvy obecenstva i kritikov. Tanečné diela Borisa Eifmana sú fascinujúce a zároveň zrozumiteľné, čo dáva všetky predpoklady na nezabudnuteľný zážitok.

„Rodin je predstavenie o tom, akú cenu musí zaplatiť umelec za svoju genialitu“.

Najnovšiu choreografiu Borisa Ejfmana o Rodinovi charakterizovala kritika ako veselú tragédiu o láske. Táto baletná inscenácia, rovnako ako ďalšie diela geniálneho choreografa, však presahuje tému lásky. Boris Eifman v nej kladie filozofické otázky o zmysle bytia na kontraste života bežných a geniálnych ľudí cez príbeh francúzskeho sochára Augusta Rodina a jeho partnerky Camille Claudel.

„Byť choreografom je to isté, ako byť pyrotechnikom. Bez práva na chybu!“

Myšlienky o ľudskom údele, vášeň i trápenie, ktoré tesal Rodin do kameňa, s mimoriadnou intenzitou vizuálneho i pocitového zážitku ponúka Eifman vytváraním obrazov z ľudských tiel. Všadeprítomná je múza Camille Claudel – búrlivý vzťah dvoch výnimočných bytostí až po nenávratný pád krehkej Camille a jej šialenstvo. Lebo balet na tému Rodin je ohnivým tancom i bolestnou, deštruktívnou vášňou.

Štýl Eifmana je výrazný a jeho diela unikátne. Aj v tomto balete nám dopraje trochu zábavy v pohľade na tanečnice kan-kanu a nočný život Paríža, ale predovšetkým brilantné divadlo – príbeh podporený vizuálnymi nie lacnými svetelnými efektmi, naplnený nádhernými živými obrazmi a úžasným tanečným prejavom.

Eifman fascinuje divákov kreatívnym tvarovaním „živých“ replík známych Rodinových diel – ako napríklad Bozk a ďalšie. Všetka česť vynikajúcim tanečníkom, ktorí tieto obrazy – sochy vytvárajú s neuveriteľnou emóciou, ľahkosťou a sugestivitou.
Boris Eifman si hudbu k svojím baletným inscenáciám vyberá sám, aj teraz sa zdôveril, že pri koncipovaní hudobnej línie k Rodinovi si musel vypočuť „celý oceán francúzskej hudby konca 19. a začiatku 20. storočia“. Napokon sa rozhodol pre výber známych skladieb Ravela, Saint-Saënsa, Masseneta a Debussyho.

Tanečný súbor Eifman Ballet bol založený v roku 1977 pôvodne ako Leningrad New Ballet. Je to súbor, ktorý je stelesnením a kombináciou vitality, húževnatosti a nesmierneho zanietenia pre tvorbu. Jeho pôvab, poslanie a výnimočnosť však nespočíva len v kráse tiel a v brilantnosti pohybu, je to dynamická sila osobnosti každého tanečníka, ktorý vie precítiť drámu, vášeň a vyžarovať energiu. A to vďaka genialite choreografa považovaného za jednu z najvýraznejších svetových osobností súčasnosti. Diela Borisa Eifmana vychádzajúce z klasického štýlu, využívajúc prvky gymnastiky, akrobacie a ďalších štýlov, vzrušujú divákov skvelými tanečnými kreáciami s podtextom psychologickej teatrálnosti, výbušnými akciami a bravúrou - akoby nepoznal nemožné.

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,4 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

Najčítanejšie správy na SME

Najčítanejšie správy na SME

Neprehliadnite tiež

Tlačové správy

Obchodník roka: Najvyššie ocenenie si šiestykrát odnáša Martinus

Už po šiestykrát si ocenenie Absolútny víťaz Mastercard Obchodník roka odnáša kníhkupectvo Martinus.

Tlačové správy

Fixný výnos až 7 % ročne. Bezpečné investície už od 10.000 eur

Investície do kvalitných investičných projektov prostredníctvom korporátnych cenných papierov sú medzi investormi obľúbené.

Tlačové správy

Športový deň Stavebnej fakulty STU v Bratislave

V rámci tradície sa na Stavebnej fakulte STU konal už 19. ročník Športového dňa, kde sa stretli zamestnanci proti študentom.

Tlačové správy

Festival IXPO otvorí brány už tento piatok. Čo všetko prináša?

Na bratislavskom Tyršovom nábreží vyrástol obrovský stan, ktorý bude hostiť unikátny technologický festival.