SME

Uverejňujte tlačové správy na sme.sk

Nie je chránená dielňa ako chránená dielňa

Nič nové pod slnkom keď vyjadríme myšlienku, že nie každý z nás má možnosť prežiť svoj život v zdraví a hlavne byť plnohodnotne zaradený v dnešnej povrchnej a spotrebne orientovanej spoločnosti.

Nič nové pod slnkom keď vyjadríme myšlienku, že nie každý z nás má možnosť prežiť svoj život v zdraví a hlavne byť plnohodnotne zaradený v dnešnej povrchnej a spotrebne orientovanej spoločnosti. Hovorí sa, že zdravie si za peniaze nekúpiš. Ale je to naozaj tak?

logo-r422_res.jpg

Už menej známy je fakt, že zdravotne postihnutí ľudia sa môžu uplatniť na špeciálnych pracoviskách – chránených dielňach, čo sú pracoviská zriaďované fyzickými a právnickými osobami pre ľudí, ktorí sa nedokážu zamestnať na otvorenom trhu práce. Pre ľudí so zdravotným postihnutím to nie je len príležitosť zarobiť peniaze na svoje životné náklady. V prvom rade je to sociálna podpora a vedomie, že sú tu pre nich inštitúcie a najmä ľudia, ktorí im chcú pomôcť ľahšie zvládnuť ich životnú situáciu. Získajú pocit užitočnosti a práca im slúži ako prostriedok na predchádzanie zhoršovania zdravotného stavu. Netreba však tajiť, že existujú ľudia, ktorí chránené dielne zriaďujú už z menej nezištných dôvodov.

image001-r361_res.jpgČo, ale potrebujú chránené dielne na svoju činnosť? Peniaze. Bohužiaľ podpora štátu je veľmi obmedzená, za tých pár drobných čo chránená dielňa dostane z úradu práce ako dotáciu ani zďaleka nepokryje zvýšené náklady pri zamestnávaní zdravotne postihnutých ľudí. Mať chránenú dielňu nie je, tak lukratívna záležitosť, ako si niektorí myslia a najmä teraz, keď každá chránená dielňa musí prejsť novým schvaľovaním na úrade práce, ktoré môže, ale aj nemusí dielňu odporučiť. K príspevkom sa dostáva veľmi ťažko, byrokracia je veľmi nepríjemná. Napríklad tí čo prevádzkujú výrobu musia zaplatiť za objektivizáciu pracovného prostredia, musia mať posúdenie o rizikách a to všetko podať na regionálny úrad verejného zdravotníctva. Samé faktúry, kolky... 1000 € a to sú len na začiatku. Zvyšok nákladov financujú výnosmi z vlastnej činnosti a malé % tvoria ešte granty a dary.

Z tohto dôvodu si treba položiť otázku, či sa správne nakladá s peniazmi štátu (aj tak už všetci vieme, že nie) a zároveň či firmy, ktoré môžu ušetriť ročný poplatok štátu objednávkami v chránených dielňach vyberajú naozaj tie, z ktorých tovarov a služieb majú skutočný osoh, nie zásterku. Už nie sú v móde predražené šálky z Číny, ktoré invalida ani nevideli a Vianočné pozdravy či novoročenky pre firmy už nie sú (nemali by byť) také zaujímavé. Opakom sú veci dennej spotreby ako napríklad spotrebný materiál pre kancelárie, pracovné odevy, tlačiarenské služby a iné.

EUROtoner sústredí svoju pozornosť najmä na kvalitu a komplexnosť svojich slumartingazi6-r190_res.jpgžieb. Dbajú na to, aby zákazník nebol len zákazníkom, ale aj partnerom pre spoločnosť. Zamestnanci “žijú život ich tlačiarní a kopírok“, aby svojím majiteľom dlho slúžili. Ak nejaká firma chce využiť svoje peniaze na každodenný spotrebný tovar efektívne a nie len splniť na konci roka svoju povinnosť štátu, toto je rozhodne tá správna možnosť. V neposlednej rade stojí veľké pozitívum – zdravotne postihnutí ľudia sú lojálnejší. Nie len voči zamestnávateľovi, ale aj k zákazníkovi.

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

Komerčné články

  1. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  4. Fico škodí ekonomike, na reformy roky kašľal
  5. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  6. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  7. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  8. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 15 387
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 070
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 7 072
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 839
  5. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 106
  6. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 917
  7. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky? 2 613
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 516
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Jeho čaro je o pocite, že ste ďaleko od domova, no predsa sa cítite ako doma.


INZERCIA 3 h

Príďte si vyskúšať viac ako 70 elektromobilov.


INZERCIA 3 h

V podzemí sa skrýva poklad nezmenený už 182 rokov.


INZERCIA 16 h

Aprílové číslo magazínu Index je už v predaji. Aké články si v ňom prečítate?


INZERCIA 3. apr
SkryťZatvoriť reklamu