SME
Sobota, 25. jún, 2022 | Meniny má Tadeáš

Žilinskú SIEŤ povedie Kapitulík

Krajský poslanec Martin Kapitulík skončil svoje pôsobenie v SDKÚ-DS a pridávajsa k Procházkovej SIETi. Prečo sa tak rozhodol prezradil sám v rozhovore.

Krajský poslanec Martin Kapitulík skončil svoje pôsobenie v SDKÚ-DS a pridávajsa k Procházkovej SIETi. Prečo sa tak rozhodol prezradil sám v rozhovore.

 

Mnohých Žilinčanov ste zaujali hlavne originálnou kampaňou s hranolmi vo voľbách do ŽSK. Ako a prečo ste sa dali aj na dráhu politika?

Už ako malý chlapec som chcel pomáhať ľuďom, chcel som byť lekárom. V rodine sme mali silné lekárske vzory a ja som behal na bicykli po ulici s lekárskou brašňou a “predpisoval som” dedovi a susedom lieky na tlak. Neskôr, na strednej škole, ma oslovila história a ekonomika. Bol som aktívny a začal som organizovať prednášky s veľmi zaujímavými ľuďmi na stredných školách v Žiline. Témou bola aj politika. Vždy ma zaujímalo, v akom meste, v akej krajine žijem. Ako každý mladý človek, chcel som zmeniť svet okolo nás k lepšiemu. Kým moji kamaráti o politike len rozprávali a nadávali na politikov pri pive, ja som chcel aktívne zlepšovať svoje okolie a pracovať na tom, aby sa nám v Žiline a na Slovensku žilo lepšie. A trvá to dodnes.

 Do žilinskej VÚC ste sa dostali ako nominant za SDKÚ-DS, kde ste boli aj predsedom. Momentálne je však situácia iná. Hovorí sa, že ste prestúpili do Siete.

Som mladý, aktívny človek, milujem našu krajinu, milujem Žilinu. A urobím všetko preto, aby som svojou prácou prispel k zlepšeniu života Žilinčanov. Žiaľ, vnútrostranícka situácia v SDKÚ-DS ma v mojich snahách veľmi výrazne obmedzovala a neustále vnútorné rozbroje ma oberali o čas a energiu, ktoré chcem venovať práci v prospech nášho mesta. Chcem prinášať riešenia, chcem slúžiť ľuďom, chcem meniť veci k lepšiemu. O to som sa vždy snažil aj ako člen SDKÚ-DS. Dnes však vidím, že tam pre mňa a moju prácu nie je priestor.

Aké boli dôvody prestupu? Viedlo vás k tomu zníženie preferencií SDKÚ-DS alebo úspech kampane Procházku v Žiline?

Rado Procházka ma oslovil s ponukou, či by som si nezobral na starosť rozvoj strany SIEŤ v Žiline a okolí. Radova politika je mi veľmi blízka, obaja vnímame politiku ako poslanie, ako verejnú službu. Rado je veľmi charizmatický človek a chce pre Slovensko to, čo ja chcem pre Žilinu. Úprimne ho zaujímajú regióny a verte mi, je jeden z mála politikov, ktorých trápi to, čo sa deje a ako žijú ľudia aj mimo Bratislavy. Okrem toho, SIEŤ má mladý, veľmi dynamický tím ľudí, ktorí tvrdo makajú na tom, aby sa v našej krajine lepšie žilo. Sú medzi nimi uznávaní odborníci na ekonomiku, školstvo, sociálne veci, zdravotníctvo, právo, či regionálny rozvoj. Rozhodol som sa, že chcem byť súčasťou tohto tímu a pomôcť tak Žiline. Z SDKÚ-DS odchádzam v dobrom, mám tam množstvo priateľov a som presvedčený, že sme spolu urobili v Žiline kus dobrej roboty. Treba sa však posunúť ďalej, v spolupráci nám nič nebráni.

Čo očakávate od prechodu do Siete? Nebojíte sa reakcií, že to bol účelový krok, ktorým si zabezpečíte hlasy v blížiacich sa komunálnych voľbách?

SIEŤ spája Slovensko, prináša nový pohľad na politiku a čo je z môjho pohľadu nesmierne dôležité, zameriava sa na regióny a ich problémy. Ja chcem prostredníctvom SIETe spojiť Žilinu a presvedčiť ľudí, že sa to dá robiť aj inak, že Mesto Žilina tu je pre nich a má na viac. Žilina má na to, aby bola silným centrom obchodu, vzdelania a kultúry Severného Slovenska. Naše mesto sa môže stať lepším miestom pre život, mestom, v ktorom chcete vychovávať svoje deti, starať sa o vnúčatá. Chce to ale poctivú prácu, zápal a víziu. Spolu s Martinom Barčíkom chceme Žilinčanom ukázať, že sa to dá, že vieme zlepšiť Žilinu.

Víziu lepšej a krajšej Žiliny presadzujete aj v rámci projektu Srdce pre Žilinu. O čo ide?

Srdce pre Žilinu spája a združuje aktívnych Žilinčanov - ľudí, ktorí v našom meste žijú, pracujú, podnikajú, športujú - vytvárajú hodnoty, na ktorých sa dá stavať. Už samotný názov poukazuje na to, že ide o ľudí, ktorých srdcia bijú pre Žilinu, ktorým na Žiline záleží. Ja aj Martin Barčík sme presvedčení, že práve aktívne komunity majú myšlienky a silu meniť Žilinu k lepšiemu. Chceme takéto komunity podporovať a privítame pomoc každého, kto to vidí podobne. Spoločne prinášame zmysluplné riešenia pre Žilinu.

Krajským poslancom ste už nejaký ten mesiac. Ako by ste zhodnotili vaše pôsobenie?

Na zastupiteľstvo Žilinského samosprávneho kraja sme doniesli niečo, čo tam predtým nebolo, resp. sa tomu nevenovala taká pozornosť. Stretávame sa s ľuďmi, počúvame ich problémy a tieto prenášame na pôdu župy, kde na ne hľadáme riešenia. Myslím, že práve to by malo byť poslaním komunálneho politika - riešiť problémy ľudí.  Preto sme každú chvíľu v uliciach, pozývame Žilinčanov na čaj, kde nám hovoria o tom, čo ich trápi. Naši kolegovia zo SMERu si z nás robia posmešky, s čímkoľvek prídeme, ich jediným argumentom je, že sme mladí, že sme neskúsení, že sme tam krátko a že sa to nedá. Pritom sa snažíme iba robiť svoju prácu, na ktorú nám dali ľudia mandát a chceme ju robiť dobre. Ja osobne som veľmi aktívny v oblasti stredného školstva, som členom komisie školstva a športu. Mám serióznu snahu pohnúť veci dopredu, narážam však na neochotu úradu a vždy sa nájde nejaké to polienko, čo mi niekto hodí pod nohy. Nič z toho ma však neodrádza. Naopak, motivuje ma to robiť svoju prácu ešte intenzívnejšie, lebo naozaj je čo zlepšovať. Chceme, aby tu úrady boli pre ľudí, nie naopak. 

Prezentujete sa pálčivými témami, ktoré v Žiline rezonujú. No len veľmi málo sa o vás hovorí zo profesného života. Čim sa vlastne živíte? Ako trávite voľný čas?

Počas štúdia na Ekonomickej univerzite som začal s priateľmi podnikať, čo mi umožnilo vidieť veci aj inak, ako je napísané v učebniciach. Postupne sme začali zamestnávať našich spolužiakov a popri štúdiu a zábave sme budovali niečo, čo má zmysel. Dnes, už v rámci rodinného podniku, pôsobíme najmä v cestovnom ruchu a v oblasti realít. Čo sa týka voľného času, trávim ho s priateľmi a s rodinou. Rád lyžujem, bicyklujem, behám a plávam. Milujem cestovanie, ktoré človeku otvára oči a zmysly. Umožňuje mi to vidieť, ako veci fungujú v iných krajinách, a ako by mohli fungovať aj u nás. Neznášam, keď mi niekto povie, že sa to nedá. Všetko sa dá, stačí len chcieť a pracovať na tom.

Dovolenková sezóna je v plnom prúde. Ako strávite leto vy?

Je pred nami veľmi náročné leto, v novembri sú komunálne voľby, budeme si voliť primátora a zastupiteľstvo. Všetok svoj čas chcem venovať tomu, aby sme Žilinčanom ukázali, že sa to dá aj inak, že je čas na novú generáciu politiky. Máme ambíciu ponúknuť jasné a zrozumiteľné riešenia pre naše mesto. Verím, že sa nám podarí presvedčiť Vás a spolu urobíme zo Žiliny lepšie miesto pre Život. Dnes sa totižto Žilina potáca na mieste, nevie sa posunúť vpred.

nik1961sm-r562_res.jpg

nik4003sm-r649_res.jpg

 

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Prerastená tráva, veľký pozemok, svahovitý terén. Takéto podmienky nezvládne akákoľvek kosačka, no s bubnovou to bude hračka.


INZERCIA 24. jún

V Základnej škole na Drábovej ulici sa bude od budúceho roka vzdelávať 41 zdravotne znevýhodnených detí.


24. jún

Vyjadril sa prednosta Nemocnice AGEL Košice-Šaca MUDr. Peter Polan, PhD., MPH


24. jún
SkryťZatvoriť reklamu