INZERCIA

Alkohol je spoluvinníkom niektorých typov rakoviny

Ľudia neveria, že alkohol spôsobuje rakovinu

pecenak-obuch-nagy-a-ludsky-mozog-r307_res.jpg

Čo je to priveľké množstvo alkoholu pre človeka? Spôsobuje alkohol rakovinu? Prečo sa niekto stane závislým a iný nie? Prečo sa WHO venuje boju proti alkoholu? A prečo sa na Slovensku nechce veľmi nikomu do tohto boja zapojiť?

To sú otázky, ktoré sa hrnú na Ligu za duševné zdravie po spustení podstránky menejalkoholizmu.sk a po zavesení videa z Okrúhlych stolov na tému mýty o alkohole a na tému, ako veľmi škodí alkohol ľudskému telu. Alkohol neškodí len pečeni, mozgovým bunkám a štíhlej postave. Lekári hovoria, že spôsobuje oveľa väčšie množstvo chorôb, ako si bežne vieme predstaviť a u nás na Slovensku máme ku konzumácii alkoholických nápojov príliš veľkú náklonnosť. Všeobecne sa vie, že alkohol je rizikový pre vznik rakoviny prsníkov, hrubého čreva a rakoviny pečene. Pritom neexistuje akási hranica bezpečného pitia alkoholu. Každý odborník vám povie iné množstvo a psychiatri varujú, že tá hranica je niekde pri dvoch (ženy len jeden) pohároch vína maximálne dvakrát za týždeň.

Pod vplyvom alkoholu mozog vylučuje dopamín, hormón potešenia a to je cesta k závislosti, viac alkoholu - viac dopamínu a rýchlejšia cesta k možnej závislosti. Alkohol podporuje apetít a to aj po vytriezvení, takže zjete viac ako normálne. Alkohol spôsobuje pokles testosteronu, ktorý u mužov môže za svaly a ich kvalitu. Preto alkohol spôsobuje rastúce brucho a tenké ruky a nohy. Americkí vedci prišli na to, že etanol urýchľuje rast rakovinových buniek, pretože strácajú väzby a pripravujú sa na migráciu. Okrem toho je alkohol nesmierne kalorický a sú to prázdne kalórie, pivo viac ako víno a miešané drinky ešte viac vďaka primiešaným cukrom. Mierne znížiť riziko vzniku rakoviny spôsobenej alkoholom môžete konzumáciou zdravého ostropestreca mariánskeho alebo kukruminu, či vitamínu B-komplex. Ale lepšie je poznať účinky a konzumovať ho na zdravie nie na chorobu...

WHO – Svetová zdravotnícka organizácia zaradila alkohol už v roku 2004 medzi najhoršie karcinogény. Svetové štúdie ukazujú, že náruživí užívatelia alkoholu sú viac ohrození rôznymi druhmi rakoviny. 

Informácie o škodlivých účinkoch alkoholu na náš organizmus a o vzniku, priebehu a liečbe alkoholizmu nájdete na stránke dusevnezdravie.sk.

logo-liga-male-r436_res.jpg

 

Viac info na stránke menejalkoholizmu.sk

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,2 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

Najčítanejšie správy na SME

Najčítanejšie správy na SME

Neprehliadnite tiež

Tlačové správy

Nevymením peniaze Humenčanov za hodnotenie jednej mimovládky

Problém mám iba s tendenčnosťou týchto hodnotení.

Tlačové správy

Ako zabrániť povodniam, či suchu? Riešenie nájde Climathon

Zvyšovanie teploty, prívalové dažde, či nedostatok vody sú dôsledky klimatických zmien, ktoré sa už dnes prejavujú aj na Slovensku

Tlačové správy

Tatra banka opäť rozdáva vreckové 22 eur k novému Detskému účtu

Dostávajú vaše deti vreckové? V rámci prieskumu Tatra banky odpovedalo minulý rok na túto otázku viac ako 1800 rodičov.

Tlačové správy

Vydanie denníka SME spolu s knihou Po stopách dávnej Bratislavy

Už dnes si môžete kúpiť špeciálne vydanie SME s knihou len za 4,99 €.